Reklama

Dokážete odhaliť phishing?! Vyskúšajte si phishingový test

Zdroj | ESET
PR článok
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Phishingové emailové správy sú stále jednou z najčastejších internetových hrozieb. Ak otvoríte svoju emailovú schránku a priečinok SPAM (nevyžiadaná pošta), tak s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete nejeden phishingový email. Väčší problém nastáva, ak takáto podvodná správa nespadne priamo do priečinka SPAM, ale zostane zobrazená medzi bežne doručenými emailmi.

V takejto chvíli je veľmi dôležité vedieť odhaliť podvodnú phishingovú správu, pretože po kliknutí na podvodný internetový odkaz sa môžete ocitnúť na falošnej phishingovej webstránke, ktorá bude takmer na nerozoznanie od skutočnej. No s jedným dôležitým rozdielom.

Akékoľvek prihlasovacie, citlivé alebo platobné údaje na podvodnej stránke vyplníte, tak budú okamžite odoslané kybernetickému útočníkovi a zneužité. Následkom toho môže internetový kriminálnik získať prístup k vašej emailovej schránke, účtu na sociálnej sieti, alebo vás okradnúť o peniaze.

Ako ste na tom vy? Dokážete bezpečne odhaliť phishingový email?

Nie je nič jednoduchšie, ako vyskúšať si to na „neostro“. Internetový projekt SAFELab.sk, ktorý sa venuje online školeniam IT a internetovej bezpečnosti, pripravil prehľadný phishingový online test. Phishingový test obsahuje 15 rôznych ukážok emailových správ a je len na vás, aby ste zistili, či sa jedná o podvodný phishingový email alebo štandardnú bezpečnú správu. To, či dokážete odhaliť všetky podvodné emailové správy, si môžete vyskúšať priamo na webstránke SAFELab.sk – phishingový test. 

Zdroj | SAFElab

V poslednej dobe sa okrem emailového phishingu začal častejšie objavovať aj SMS phishing. Útočníci rozosielajú podvodné SMS správy, ktoré obsahujú odkazy na podvodné phishingové webstránky. Veľa ľudí si stále neuvedomuje, že smartfón je len miniatúrny počítač a rovnako ako ten klasický, aj on môže byť infikovaný malvérom. Ľudia oveľa viac dôverujú SMS správam, ako napríklad tým emailovým. Pritom v mobilnom telefóne neexistuje priečinok SPAM (nevyžiadané SMS správy), preto je oveľa ťažšie odhaliť podvodnú SMS správu.

Projekt SAFELab.sk – kurzy IT a internetovej bezpečnosti pre ľudí vám okrem samotného phishingového testu ponúka aj 9 rôznych online kurzov zameraných na internetové podvody, emailový phishing, podvodné webové stránky a internetové obchody, telefonické a sms podvody, hoaxy, dezinformácie a mnoho ďalšieho.

Online kurz o internetových podvodoch vás zoznámi s takmer dvadsiatkou rôznych podvodov, s ktorými sa môžete bežne stretnúť pri surfovaní alebo na sociálnych sieťach. Názorné video ukážky vás naučia ako bezpečne odhaliť phishingovú správu alebo podvodnú webovú stránku.

Prvé dva kurzy ponúka projekt SAFELab.sk zadarmo, dozviete sa v nich ako uvažuje internetový útočník, na čo cieli a bližšie sa zoznámite s praktikami sociálneho inžinierstva. Druhý kurz vás naučí ako správne a bezpečne používať svoj počítač, smartfón a internet.

Ďalšie kurzy sú dostupné za symbolicky poplatok 1 € mesačne (12 € ročne). Popremýšľajte, koľko ste za posledný rok minuli na online zábavu, filmy, seriály či hry? Pritom len jedno euro mesačne pomôže ochrániť vás, vaše súkromie a aj vaše peniaze. Viac informácií nájdete priamo na webových stránkach projektu SAFELab.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.