Viete si predstaviť, že by k vám už nechodil kuriér, ale balíky by vám doručoval malý autonómny robot? Možno to nie je až taká vzdialená budúcnosť ani u nás. Je tu predsa spoločnosť Starship Technologies.
Tá bola založený už pred 10 rokmi v roku 2014 a o jej rozvoj sa postarali jej zakladatelia Ahti Heinla a Janus Friis, ktorí stáli, mimochodom, aj za zrodom kedysi mimoriadne populárnej aplikácie Skype.
Výbornou správou je, že sa spoločnosti podarilo získať ďalších 90 miliónov dolárov na financovanie, aby mohli rozšíriť svoje doručovanie pomocou autonómnych robotov na ďalšie územia po celom svete.
Tieto autonómne roboty sú už vo svete odskúšané, veď prešli viac ako 6 miliónov ciest, pričom prevážali jedlá, balíky aj potraviny. Roboty spoločnosti Starship sa rozšírili na 80 miest po celom svete vrátane USA, Veľkej Británie, Nemecka, Dánska, Estónska a Fínska.
Spoločnosť Starship Technologies počas svojej existencie získala už dokopy 160 miliónov dolárov. Sumu vo výške spomínaných 90 miliónov dolárov dostala od fondu Plural a britskej investičnej spoločnosť rizikového kapitálu Iconical.
Okrem expanzie na nové územia spoločnosť plánuje pokračovať vo vývoji strojového učenia, ale aj na vylepšení infraštruktúry bezdrôtového nabíjania.
Autonómne doručovanie nie je nejaký sci-fi koncept od Bladerunnera na desaťročia v budúcnosti, je to realita pre státisíce ľudí každý deň. Vybudovanie spoločnosti, ako je Starship, si vyžaduje najmenej desať rokov zdokonaľovania technológie, zefektívnenia operácií a znižovania nákladov, aby sa autonómne doručovanie na poslednú míľu stalo životaschopným a trvalo udržateľným vo veľkom rozsahu. Teraz sme pripravení postaviť sa svetu a s ambíciami vybudovať spoločnosť s dominantnou kategóriou, ktorá dokáže zmeniť každodenný život miliónov ľudí na tisíckach miest po celom svete.Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Starship Technologies Ahti Heinla
Starship Technologies uvádza, že každý jeho autonómny doručovací robot má prevádzkovú dobu približne 18 hodín, pričom je schopný sa bezpečne navigovať rôznymi terénmi a dokáže si poradiť aj s prekážkami na ceste. Priemerný robot spotrebuje rovnaké množstvo energie ako rychlovarná kanvica na jednu šálku čaju.