Reklama

Do roka budeme platiť pomocou QR kódov, snáď!

Števo Porubský

Spoločnosť Forsys nedávno predstavila svoju víziu a nápad na spracovanie faktúr a prakticky všetkých platieb omnoho jednoduchšie ako doteraz. Volá sa by square, pracuje s QR kódmi, ktoré vedia čítať čítačky kódov, ale i mobily a snáď do roka bude fungovať na celom Slovensku. O čo ide?

 Forsys

Systém by square je nový štandard, ktorý vývojári z Forsys poskladali z viacerých existujúcich riešení, ktoré fungujú už niekoľko rokov na celom svete. Základom je QR kód (Naučte sa používať QR kódy, získate niečo naviac), do ktorého sú uložené dáta z faktúr či iných platieb. Samozrejme nechýba ani ochrana voči zneužitiu. Faktúra alebo platobný príkaz vybavený by square QR kódom by malo byť možné podľa spoločnosti spracovať niekoľko krát rýchlejšie, ako bez neho. Na faktúre by mali byť pritom dva takéto kódy – PAY by square a INVOICE by square.

 PAY by square

Pre využitie PAY by square stačí mať smartfón (či inú čítačku) a príslušný QR kód, a je úplne jedno, či je na papierovom doklade alebo v elektronickej forme (napríklad na faktúre v pdf či jpg). Platba sa potom zaplatí cez m-banking, internetbanking alebo aplikáciu banky.

 INVOICE by square

INVOICE by square dokáže všetky podrobnosti došlých faktúr previesť naskenovaním QR kódu v priebehu niekoľkých sekúnd do podnikového systému. Zavedením by square môžu podniky a banky priniesť pre svojich zákazníkov pridanú hodnotu a zároveň zefektívniť ​​vlastné spracovanie platieb.

 

Celý proces využívania by square zahŕňa tri kroky:

1. odosielateľ kóduje faktúru alebo platobný príkaz do by square QR kódu

2. by square dokument je doručený  prijímateľovi na fyzickom médiu (napr. papierová faktúra) alebo na elektronickom médiu (napr. pdf)

3. prijímateľ dekóduje údaje z faktúry alebo platobného príkazu

 

by square

By square riešenie je však najväčšou devízou práve pre firemný sektor, v ktorom sa denne spracováva nespočetné množstvo faktúr. Výhodou je, že by square nevyžaduje žiadne dodatočné aplikácie vstupujúce medzi odosielateľa a prijímateľa faktúr a platieb. Stačí sa vybaviť čítačkou kódov alebo zapracovaním čítačky do používaného informačného systému a môžete si užívať rýchle spracovanie faktúr. Teda určite nie okamžite. Spoločnosť zatiaľ rokuje s veľkými hráčmi na trhu, vrátane bánk na tom, aby by square bol štandardom pre každého. Je totiž nutné, aby by square prijali hlavne banky a veľké spoločnosti (napr. operátori, energetické podniky atď.). Či sa im to podarí, uvidíme asi tak o rok, kedy by mal by square byť reálne spustený pre nás, bežných ľudí. To by znamenalo, že časom budeme môcť platiť kľudne aj v obchode nasnímaním QR kódu pomocou mobilu. Mimochodom, pre nás by mal byť by square bezplatný, platiť budú banky a firmy, ktoré ho využívajú. To ale nie je naša starosť :).

 

Ako by to malo fungovať?

Podnikateľ, ktorému účtovníctvo spravuje externá firma, vystaví počas mesiaca povedzme 20 faktúr a prijme 10. Všetky majú INVOICE by square a PAY by square kódy. Desať prijatých faktúr znamená 10 kliknutí, teda približne desať sekúnd a všetky sú presne uhradené. Všetkých 30 faktúr vloží do obálky a pošle svojej účtovnej firme. Účtovník obálku otvorí a obdobným spôsobom naskenuje by square QR kódy a o minútu neskôr má všetko zaúčtované. Ani nemusí dvakrát kontrolovať, ku ktorému klientovi faktúry patria. Všetko má už dávno vo svojom systéme, presne tam, kde to má byť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.