Reklama

Do akej miery je múdre dávať deťom smarthodinky?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Inteligentné hodinky a fitness náramky sú v súčasnosti mimoriadne populárne. Po rozpačitom nástupe, kde výrobcovia aj používatelia hľadali ich využitie, sa dnes ich predaje zvyšujú a nosiť ich začínajú už aj deti. Je to však správne?

Deti milujú moderné technológie, pretože ich berú ako hračky. Mnohé z nich však nie sú hračky a môžu byť pre ne hrozbou. Aké riziká predstavujú detské smarthodinky?

Pre mnohých rodičov sa takéto riešenie javí ako lepšia voľba, než smartfón. Prvým dôvodom je fakt, že inteligentné hodinky neslúžia na surfovanie po internete, posielanie fotografií, hranie hier či navštevovanie sociálnych sietí. Druhou výhodou hodín je možnosť kontroly dieťaťa – či je v bezpečí a či sa naozaj nachádza tam, kde má byť. Predsa len, keď im hodinky pripneme na ruku, je menšia šanca, že ich stratia, ako keď im dáme do ruky smartfón.

Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že deťom nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Zdanie však klame.

Zdroj | ForbrukerRadet

Už v roku 2017 nemeckí regulátori nedoporučovali inteligentné hodinky pre deti a varovali rodičov, aby ich nekupovali. Zdôvodňovali to faktom, že hodinky slúžia skôr ako špionážne pomôcky než ako hračky.

Nórska spotrebiteľská rada (NCC) a Európska bezpečnostná firma Menmonic analyzovali niekoľko hodiniek určených pre deti a výsledky boli viac než znepokojujúce. Dva modely boli zraniteľné voči útokom hackerov, umožňovali ovládať aplikácie v zariadeniach, ale aj získať informácie o polohe dieťaťa. Jedny hodinky dokonca umožňovali odpočúvať okolie dieťaťa.

Zdroj | Fitbit

NCC uviedla, že okrem týchto hrubých bezpečnostných rizík neboli kľúčové funkcie týchto zariadení vôbec spoľahlivé, napríklad aj potrebné SOS tlačidlo. Všetky apely na to, aby rodičia nekupovali deťom hodinky boli zatiaľ len odporúčaniami. Situácia sa však zmenila po tom, ako Európska komisia nariadila stiahnutie predaja inteligentných hodín od firmy Enox.

Pozrite si

Sex na internete – ako ochránite svoje deti pred predátormi?

Európske kontrolné orgány stiahli z predaja detské smart hodinky. Komisia označila ako vážne riziko to, že sprievodná aplikácia pre Android v Safe Kid One odosielala nešifrovanú komunikácia so serverom, v dôsledku čoho môžu byť získané a následne ľahko zmenené telefónne a sériové čísla, ako aj údaje o histórii pohybu.

V praxi to môže znamenať napríklad to, že útočník zavolá z napadnutých hodiniek na akékoľvek číslo, môže komunikovať s dieťaťom, alebo pomocou GPS nájsť kde sa nachádza. Pripomíname, že Enox nie je podozrivý startup z Ázie, ale nemecká spoločnosť s dlhoročnou históriou.

Zdroj | Pixabay

Sofistikovaná technika do detských rúk nepatrí

Smart zariadenia do detských rúk jednoducho nepatria. Vieme aké škody dokáže napáchať závislosť na smartfónoch, šikana na sociálnych sieťach, nehovoriac o sexuálnych predátoroch, pre ktorých je internet darom z nebies.

Pozrite si

Fitness náramok Ace 3 si zamilujú deti kvôli Mimoňom

Musíme si uvedomiť, že tak ako nedávame deťom kľúčiky od automobilu, alebo zápalky a pyrotechniku na Silvestra, nemali by sme im kupovať ani smart zariadenia. Nič na tom nemení fakt, že producenti ponúkajú pekné výrobky určené práve pre detského spotrebiteľa. Firmy chcú zarábať, rodičia majú vychovávať.

Prečo vám pripomíname 2 roky starú správu? Pretože v roku 2021 vám budeme každý týždeň pripomínať tie najzaujímavejšie, najčítanejšie či najdôležitejšie články, ktoré sme na TECHBOX.sk v priebehu rokov publikovali.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.