Dnes začalo sčítanie obyvateľov, sčítať sa môžete aj cez mobilnú aplikáciu

Na Slovensku dnes začalo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021. Na rozdiel od tých doterajších sa tentokrát môžete sčítať iba elektronicky, cez webový portál scitanie.sk alebo pomocou mobilnej aplikácie SODB 2021.

Pozrite siOd dnes sa začína sčítanie obyvateľov Slovenska, ako na to?

Po desiatich rokoch tu máme ďalšie sčítanie obyvateľov, ktoré však tentokrát prebieha výhradne v elektronickej forme. Krátky dotazník tak môžete v priebehu niekoľkých minút vyplniť cez webový prehliadač, alebo aj cez aplikáciu SODB 2021 určenú pre smartfóny a tablety s operačným systémom Android a iOS. Ako funguje v praxi práve druhá spomínaná možnosť?

Mobilná aplikácia SODB 2021 je v podstate identická s formulárom, ktorý nájdete na stránke scitanie.sk. Na rozdiel od webového portálu, ktorý je preložený aj do angličtiny, nemčiny, francúzštiny a maďarčiny, však jeho mobilná forma obsahuje iba slovenský variant. Na druhej strane však ponúka možnosť prihlásenia pomocou skenu občianskeho preukazu.

Základom pre spustenie sčítania je zadanie vášho rodného čísla. To môžete do aplikácie vpísať ručne, alebo klepnúť na možnosť prihlásenia sa pomocou občianskeho preukazu. Po povolení prístupu aplikácie ku kamere stačí smartfón namieriť na občiansky preukaz a aplikácia si z neho vytiahne rodné číslo sama.

VIAC INFORMÁCIÍSčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 – iba elektronicky s menej starosťami

Aplikácia prečíta rodné číslo z občianskeho preukazu skôr, ako naň vôbec poriadne namierite smartfón. Aby sme to pre účely tohto článku stihli zachytiť na snímke obrazovky, rodné číslo sme museli zakryť.

Vďaka tomu, že Štatistický úrad po prvý krát pri sčítaní využije údaje z existujúcich registrov, vám samotné sčítanie zaberie nanajvýš 10-15 minút, pokojne však aj menej. Súčasťou sčítania je totiž tentokrát približne iba 15 otázok, z ktorých väčšina si vyžaduje iba výber z dvoch a viac možností.

Ak by vám pri niektorých z otázok nebolo niečo jasné, pri každej z nich nájdete ikonu „i“. Po klepnutí na ňu vám aplikácia ukáže jej podrobné vysvetlenie či napríklad aj to, kde daný údaj nájdete. Z aplikácie SODB 2021 sa tak pre získanie niektorých údajov môžete pokojne prepnúť napríklad do webového prehliadača, dovtedy vyplnené otázky sa z aplikácie nestratia.

Pozrite siDokáže 8-eurová aplikácia nahradiť drahú Full HD webkameru? Vyskúšali sme to

Na záver vám aplikácia ponúkne zhrnutie otázok a odpovedí, ktoré môžete pred ich odoslaním upraviť alebo doplniť. Po úspešnom odoslaní odpovedí vám aplikácia okamžite vygeneruje potvrdenie o sčítaní, ako aj kópiu sčítacieho hárku. Tieto dokumenty vo formáte PDF si môžete uložiť do smartfónu, počítača, cloudu alebo si ich môžete pokojne aj vytlačiť.

Sčítanie obyvateľov prebieha od dnešného dňa, 15. februára 2021 a absolvovať ho môžete v priebehu najbližších šiestich kalendárnych týždňov až do 31. marca 2021. Mobilnú aplikáciu pritom po sčítaní nemusíte z vášho smartfónu alebo tabletu mazať. Použiť ju totiž kedykoľvek v tomto období môžete aj na sčítanie ostatných členov vašej domácnosti, blízkych alebo známych, ktorí s tým potrebujú pomôcť.

SODB 2021

Veľkosť:
66,3 MB
Platforma:
Android - 5.0 alebo novší, iOS 11.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Komentáre k článku