Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Mac
  • 6 min.
  • 25.10.2021

Dnes vychádza macOS Monterey. Toto je 6 najlepších funkcií, ktoré prináša

Dnes vychádza macOS Monterey. Toto je 6 najlepších funkcií, ktoré prináša
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Dnes vychádza macOS Monterey. Toto je 6 najlepších funkcií, ktoré prináša
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Po celom lete jeho intenzívneho beta testovania Apple dnes konečne sprístupní používateľom počítačov Mac finálnu verziu operačného systému macOS Monterey. Osemnásta veľká aktualizácia macOS (predtým Mac OS X) prináša mnohé vylepšenia, nie všetky však budú dostupné okamžite po vydaní.

Apple už tradične predstavuje veľké aktualizácie svojich operačných systémov v priebehu leta počas vývojárskej konferencie WWDC. Inak tomu nebolo ani tento rok, kedy sa popri ostatných dočkal aktualizácie aj operačný systém macOS pôvodne vydaný ešte v roku 2001.

Po intenzívnom verejnom i vývojárskom beta testovaní už macOS Monterey konečne pozná svoj oficiálny dátum vydania. Stiahnuť si jeho finálnu verziu budete môcť do vášho Macu už dnes, zhruba o 19.00 hod. nášho času.

Universal Control

Nedá sa poprieť, že najväčším ťahákom macOS Monterey je funkcia Universal Control. V praxi ide o kompletné prepojenie viacerých počítačov Mac a tabletov iPad tým spôsobom, že naprieč nimi môžete používať tú istú klávesnicu, trackpad, myš a bez dodatočného párovania medzi nimi v reálnom čase presúvať súbory, akoby šlo o jedno zariadenie s viacerými obrazovkami.

Hoci ide o „top“ vychytávku macOS Monterey, pri jej vydaní ju v systéme nenájdete. Apple ju potrebuje ešte vyladiť a tak jej vydanie odložil na neskôr. Dočkať by sme sa jej mali „neskôr počas jesene“.

Nové Safari

Natívny internetový prehliadač Safari sa tento rok dočkal veľkej prerábky, ktorá vám udrie do očí hneď pri jeho prvom spustení. Apple totiž prerobil jeho hornú lištu, ktorá je kompaktnejšia a jej farba sa prispôsobí farbám webovej stránky, ktorú aktuálne prehliadate.

Zdroj | Apple

Novinkou sú aj skupiny tabov, ktoré vám umožnia ukladať si súvisiace taby do zložiek s možnosťou rýchleho prepínania medzi nimi. Tieto skupiny sa navyše budú synchronizovať medzi všetkými vašimi Apple zariadeniami, takže sa k práci na určitom zadaní, pri ktorom potrebujete prehliadať viacero webov, môžete rýchlo vrátiť aj pomocou vášho iPhonu alebo iPadu.

Môj čas

Už dlhšie dostupný režim Nerušiť, ktorý slúžil na stíšenie notifikácií v určitých hodinách a dňoch, sa dočkal s príchodom macOS Monterey komplexného rozšírenia. Pod novým názvom Môj čas si už v rámci tejto funkcie môžete vytvoriť viacero profilov so špecifickými pravidlami pre každý z nich.

Pozrite si

Apple iPhone 13 alebo Sony Xperia 5 III? Lepší je iba jeden!

V praxi vám tak Môj čas umožní vytvoriť si špeciálny profil napr. pre prácu, štúdium, programovanie, hranie hier alebo čítanie, v rámci ktorých budete mať plne pod kontrolou, aké aplikácie a ľudia vás budú môcť po ich zapnutí zastihnúť. Aj tieto režimy sa synchronizujú naprieč zariadeniami a zapínať sa môžu aj automaticky na základe dňa v týždni, času alebo lokality.

SharePlay a FaceTime aj na Androide a Windowse

Videohovory síce zažili svoj najväčší nárast popularity ešte v priebehu minulého roka, no mnohé vyučovacie hodiny, porady a školenia už zrejme zostanú v online priestore aj naďalej, bez ohľadu na ďalší vývoj pandémie. Aj to je dôvod, prečo sa Apple z veľkej časti pri macOS Monterey (aj iOS 15) sústredil najmä na FaceTime a s ním súvisiace funkcie.

Zdroj | Apple

Videhovory v podaní Apple zvané FaceTime nie sú v našich končinách až tak populárne. Hlavným dôvodom pre to je aj fakt, že doteraz k ním mali prístup iba majitelia zariadení od Apple. Po novom vás už do FaceTime hovoru budete môcť pozvať kohokoľvek. Stačí ak mu pošlete odkaz, ktorý si môže otvoriť v prakticky akomkoľvek webovom prehliadači. Tieto videohovory sú aj naďalej šifrované metódou end-to-end.

Tu ale vylepšenia pre FaceTime nekončia. Novinkou v rámci neho je funkcia SharePlay, ktorá vám umožní sledovať filmy a seriály, počúvať hudbu či prehliadať ten istý obsah s ostatnými účastníkmi hovoru v reálnom čase. Túto funkciu musí podporovať každá aplikácia zvlášť. Už dnes je ale na ňu v prípade iOS pripravená natívna aplikácia Hudba, Apple TV+, Disney+, HBO Max, TikTok či MasterClass.

Zdroj | Apple

V rámci FaceTime hovorov bude po novom taktiež jednoduchšie zdieľanie obrazovky, pričom bude na vašom výbere, či budete s ostatnými účastníkmi hovoru zdieľať celú vašu obrazovku, alebo iba vybranú aplikáciu.

Pozrite si

So 140 W nabíjačkou od Apple nabijete všetko, nielen nový MacBook Pro

Medzi drobné vylepšenia FaceTime zas patrí podpora pre priestorové ozvučenie (Spatial audio), rôzne režimy mikrofónu pre zvýraznenie hlasu a potlačenie okolitých ruchov alebo naopak zosilnenie okolia pri skupinových hovoroch, zobrazenie účastníkov v mriežke či natívne rozmazanie pozadia za vami.

AirPlay na Mac

Trvalo to roky, kým sa nechal Apple inšpirovať nezávislými vývojármi, no dočkali sme sa. Obraz a zvuk z iPhonu a iPadu budete s macOS Monterey prenášať na obrazovku vášho Macu už aj bez inštalácie dodatočných aplikácií. Mac dokonca dokáže v rámci tejto funkcie plniť úlohu sekundárneho reproduktora, vďaka čomu si pomocou neho môžete pustiť synchronizovaný zvuk vo viacerých miestnostiach.

Zdroj | Apple

Skratky

Ak poznáte operačný systém iOS do poslednej funkcie, určite ste sa už stretli s jeho aplikáciou Skratky, ktorá slúži na automatizáciu niektorých funkcií na iPhone, resp. v smart domácnosti. Teraz už táto aplikácia konečne dorazila aj na Mac.

Zdroj | Apple

Skratky vám umožnia jedným tlačidlom prekonvertovať text na zvuk, video na GIF, nastaviť si rýchly časovač alebo aj spustiť službu Shazam pre rozpoznávanie hudby. Skratky si môžete vytvárať podľa vášho gusta, alebo si nejaké môžete vybrať z oficiálnej galérie od Apple, príp. od tretích strán.