Reklama

Dnes štartuje Európsky týždeň mobility 2023. Čo to vlastne je?

Zdroj | EK
Števo Porubský
Zdroj | EK
Zdroj | EK

Od dnes, 16. septembra, štartuje unikátna kampaň Európskej komisie, Európsky týždeň mobility. Do 22. septembra budete môcť vidieť viacero aktivít spojených s touto kampaňou, najzaujímavejšie môže byť bezplatné cestovanie MHD.

Aktuálny ročník má primárnu tému – šetri energiu. Táto téma sa zameriava na dôležitosť znižovania energetických nákladov a spotreby v oblasti dopravy s cieľom dosiahnuť udržateľnú a efektívnu mobilitu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Podľa Komisie je kampaň ideálnou príležitosťou otestovať nové formy čistej mobility pre všetky samosprávy, školy či iné organizácie. Počas týždňa aj slovenské dopravné spoločnosti vyhlasujú najrôznejšie súťaže, v ktorých môžete vyhrať lacnejšie cestovanie. Súťaže pre zvýšenie povedomia o ETM robia ale aj rôzne mestá či samosprávne kraje. Aktivít je množstvo a nie sú to len súťaže. Poinformujte sa vo vašom okolí, čo mesto či obec chystá v tomto týždni.

Šetriť energiou môžete ale aj vy, bez ohľadu na to, v akom meste či obci bývate. Na krátku vzdialenosť môžete použiť svoje nohy namiesto auta, alebo presedlať na bicykel, kolobežku či inú formu nízkoenergetickej mobility.

Do projektu sa každoročne zapájajú aj mestá a obce, pričom tento rok je v kampani zapojených až 69 slovenských miest a obcí. Je to viac ako v susednom Česku, ba dokonca viac aj ako v takom Francúzsku, Belgicku, Švédsku, Nórsku či Fínsku!

Aspoň v niečom pozitívnom nie sme na posledných priečkach EÚ. Kompletný zoznam slovenských miest a obcí nájdete na webe ETM. Každé mesto či obec má v zozname aj informáciu, čo sa bude počas tohto týždňa diať. Programy miest a obcí nájdete aj na Facebooku ETM.

Do kampane je tento rok zatiaľ zaregistrovaných takmer 2 500 miest a obcí v 41 krajinách sveta, v ktorých bude

Európsky týždeň mobility 2023 vyvrcholí akciou „Deň bez áut“, počas ktorého zúčastnené mestá a obce vyčlenia na celý deň jednu alebo viacero oblastí výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.