Reklama

Dnes oslavujeme Svetový deň srdca, ktoré hodinky vám dokážu zmerať tlak?

Michal Sobek

Zdravé srdce je neodmysliteľnou súčasťou dobre fungujúceho organizmu. Dnes preto oslavujeme Svetový deň srdca. Pri tejto príležitosti sme urobili výber smart hodiniek na našom trhu, ktoré zvládnu merať jeho tlak.

Svetový deň srdca podporujú organizácie WHO, Svetová federácia pre zdravé srdce (WHF) a UNESCO a pripomína sa od roku 2000. Choroby srdca a ciev patria celosvetovo k najzávažnejším príčinám pracovnej neschopnosti a tvoria tiež najväčší podiel hospitalizácií.

Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o rizikových faktoroch srdcovo–cievnych ochorení a propagovať význam prevencie týchto ochorení. So zdravým nám dokážu pomôcť aj správne smart hodinky.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dnešné smart hodinky pomocou vyspelých senzorov vedia zmerať metriky ako tep srdca, okysličenie krvi a po novom aj EKG. Tlak ale nedokážu zmerať takmer žiadne, pretože ide o oveľa komplikovanejší proces. Niektorí čínski no name výrobcovia taktiež hrdo tvrdia, že ich smart hodinky pod 100 eur to taktiež dokážu, no nenechajte sa nachytať. To bude skôr generátor náhodných čísel.

Chceme taktiež pripomenúť, že smart hodinky s funkciou merania tlaku nie sú medicínske zariadenie, tým pádom údaje z nich nemusia byť na 100 % presné. Ide však o akýsi ukazovateľ, ktorý vie odhaliť problémy s tlakom, no stále treba radšej siahnuť po klasickom tlakomeri.

Na našom trhu takýchto smart hodiniek veľa nie je, tak sa aspoň poďme pozrieť na tie, ktoré to dokážu.

Huawei Watch D

Asi najlepším zariadením na meranie tlaku srdca, sú smart hodinky od Huawei. Tento model je presne práve na to určený. Jeho vychytávkou je, že obsahuje špeciálny remienok, ktorého pumpa dokáže doňho nahnať vzduch, čím sa nafúkne. Funguje tu teda presne ten istý princíp ako pri klasickom tlakomeri, tým pádom budú výsledky skutočne presné.

Krvný tlak sa meria vďaka Huawei TruBP. Ten využíva mikro-vzduchové pumpy a airbagy na meranie krvného tlaku na zápästí. Výrobca vraj integroval veľmi presný tlakový senzor, tlakový spätnoväzbový riadiaci obvod s nízkym prietokovým odporom na získanie meraní s odchýlkou ​​± 3 mmHg.

Zdroj | Huawei

Samsung Galaxy Watch

Samsung prišiel s meraním tlaku v smart hodinkách už v roku 2021, kedy je funkcia dostupná aj na Slovensku. Prvými mohykánmi bola dvojica Samsung Galaxy Watch3Galaxy Watch Active2. Funkciou merania tlaku tak disponujú aj ďalšie hodinky výrobcu, menovite Galaxy Watch4/Watch4 Classic, Watch5/Watch5 Pro a Watch6/Watch6 Classic.

Nevýhodou riešenia od Samsungu je to, že na to potrebujete aplikáciu Samsung Health Monitor, ktorá je dostupná iba v Galaxy Store. V skratke, na meranie tlaku pomocou smart hodiniek od Samsungu potrebujete aj smartfón rovnakej značky. Bez toho to nepôjde, čo je veľká škoda a značné obmedzenie. Taktiež je tu nutná pravidelná kalibrácia pomocou klasického tlakomeru.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.