Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dnes je medzinárodný deň kocky LEGO. Má už 65 rokov!

Dnes je medzinárodný deň kocky LEGO. Má už 65 rokov!
Roman Calík
Dnes je medzinárodný deň kocky LEGO. Má už 65 rokov!

Presne 28. januára 1958 sa začala písať história známej stavebnice LEGO. Ubehli desiatky rokov a napriek digitalizácii je plastová kocka LEGO najobľúbenejšou hračkou súčasnosti.

Na svete sú miliardy kociek, z ktorých si každý z nás môže vytvoriť svoj vlastný svet. Čomu vďačí kocka LEGO za svoj úspech?

Ak by sme sa chceli pozrieť na históriu spoločnosti LEGO, narazíme na dánskeho tesára Ole Kirka Chistiansena. Ten vyrábal hračky pod značkouLEGO už od roku 1932, kedy založil spoločnosť LEGO Group. Nebola to však plastová kocka a stavebnica, akú poznáte dnes. Najskôr portfólio tvorili prevažne drevené hračky, pričom názov LEGO vznikol spojením dvoch dánskych slov „LEG“ a „GODT“. V predklade ide o slová s významom HRAŤ SA DOBRE.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zaujímavé je, že kocky, aké poznáme dnes, boli inšpirované kockami spoločnosti Kiddicraft a za ich tvorcu sa považuje Hilary Fisher Page. Po tom, čo v spoločnosti LEGO už skúšali naplno využívať lis na plastové výrobky, prišli prvé plastové kocky LEGO s označením Automatic Binding Bricks. Plastové kocky sa začali predávať v roku 1949 a neskôr boli premenované na LEGO Mursten. Neboli to ešte tie súčasné kocky, ktoré majú špeciálne prvky aj v spodnej vnútornej časti, vďaka čomu do seba presne a pevne zapadajú.

https://youtu.be/iFELcl75CiY

Plastové kocky ako také však nestačili na to, aby boli úspešné. Predaje sa rozbiehali pomaly. Chýbal akýsi „systém“. A práve systém hry s kockami bol jedným z dôvodov neskoršieho úspechu. Pritom až v roku 1958, presne 28. januára, prichádza k patentovaniu dizajnu a materiálu kocky LEGO, ako ju poznáme dnes.

A to už sa píše len úspešný príbeh. LEGO kocky sa stávajú fenoménom. Predávajú sa už vo viacerých krajinách sveta, majú svoj systém, návody a takmer nekonečné možnosti variácií. Vedeli ste, že existuje až 915 miliónov kombinácií zo 6 LEGO kociek (2×4) rovnakej farby? Predstavte si, že ich máte doma 100, alebo tisíc!

Existujú pritom dve verzie kociek, väčšie a menšie. Väčšie sa využívajú v stavebniciach DUPLO pre menšie deti, tie menšie poznáme z množstva sérií stavebníc, kde azda najznámejšou je séria CITY. A pridajme k tomu systém využívaný v mechanických stavebniciach Technic.

Veľký míľnik v histórii LEGO priniesli aj postavičky, tzv. minifigúrky. Prvá sa svetu ukázala v roku 1978, teda 20 rokov po patentovaní LEGO kocky. LEGO postavičky sú symbolom stavebnice a dnes snáď na svete neexistuje nikto, kto by sa s takouto postavičkou nestretol. Mimochodom, dodnes bolo vyrobených viac ako štyri miliardy LEGO minifigúrok.

LEGO sídli v Dánsku v meste Billund, kde môžete okrem zábavného parku LEGOLAND navštíviť aj LEGO House. Aký tvar sídla spoločnosti LEGO by ste si predstavovali? Áno, žiadne prekvapenie, budova LEGO House vyzerá ako stavebnica z kociek LEGO aj z vtáčej perspektívy.

Úspešný príbeh LEGO sa píše dodnes. Napríklad nás zaujalo, že už v roku 2012 sa spoločnosť stala držiteľom rekordu zápisom v Guinessovej knihe ako „najväčší výrobca pneumatík na svete“. Z kociek LEGO sú dnes postavené domy, repliky superšportov v životnej veľkosti, ale aj zábavné parky.

Odhaduje sa, že na svete je viac ako 400 miliárd kociek LEGO. Ak by sme všetky LEGO kocky rozpočítali na ľudí, tak by mal každý človek na svete viac ako 80 kociek. Nie je tak prekvapením, že LEGO Group je najväčším výrobcom hračiek na svete. Áno, s jediným výrobkom a jedinou stavebnicou. Každú sekundu sa na svete predá 7 setov LEGO.

Pozrite si

LEGO BMW M 1000 R – Ako vyzerá najväčšia motorka z dielne LEGO Technic?

Samozrejme portfólio LEGO je obrovské, v súčasnosti si môžete postaviť z kociek LEGO čokoľvek. Veď každú minútu sa na svete vyrobí 36 000 kociek LEGO. Najväčšou stavebnicou súčasnosti je pritom LEGO Icons 10307 – Eiffelova veža z 10 001 kociek. Ak by sme však išli do detailov, tak je tu ešte jeden väčší set, a to je LEGO Art 31203 – Mapa sveta, ktorá má 11 695 dielikov. Avšak ide skôr o stavebnicu s miniatúrnymi dielikmi, nie vyslovene plnú kociek LEGO.

LEGO milujeme aj v našej redakcii, postavili sme aj jeden z najkrajších setov – Titanic. Radi skladáme najmä sériu Technic či Creator Expert (Icons). Vyberie si každý bez ohľadu na pohlavie či vek. Dokonca dnes sú v trende tzv. stavebnice pre dospelých označované aj ako 18+. LEGO totiž nedávno spustilo kampaň ADULTS WELCOME, pretože nielen počas pandémie sa s kockami LEGO snáď dospeláci hrali viac ako deti. LEGO sa stalo inšpiráciou pre filmy, ale aj hry.

Obsah pokračuje pod reklamou

LEGO je aj skvelým zberateľským artiklom a dokonca investičnou príležitosťou. Gratulujeme kocke LEGO k ďalšiemu výročiu a sme radi, že LEGO nespí. Dnes je možné rôzne stavebnice dokonca elektrifikovať, môžete ich ovládať smartfónom a dokážete ich programovať. Základom je pritom stále tá jediná kocka, ktorú si spoločnosť nechala patentovať ešte v roku 1958.

Ak si chcete pozrieť, čo všetko dnes LEGO ponúka, odporúčame stránku LEGO.com, kde si vybrané sety viete aj zakúpiť.