Reklama

Dnes je Deň videohier - spomínate si na tieto legendy?

Zdroj | ROG
Richard Pliešovský
Zdroj | ROG
Zdroj | ROG

Viete, že je dnes Deň videohier? Dnes, keď je všetko takmer dokonalé, plynulé a neuveriteľne realistické je zaujímavé pozrieť sa dozadu a zaspomínať si, na staré zlaté časy, keď sa piesok lial, internet tiekol neuveriteľne pomaly a výkony vtedajších počítačov dnes majú fitness náramky.

Každý má určite niekoľko hier, ktoré v ňom zahrajú na sentimentálnu strunu. Z veľkej plejády sme vybrali niekoľko zaujímavých titulov, určite si na niektoré dôverne spomeniete aj vy.

1990 – 1999

Hra Need For Speed vyšla v roku 1994. Najprv sa dala hrať na interaktívnom multiplayeri 3DO, o rok neskôr prišli na trh verzie pre PC či PlayStaiton. Prvá verzia populárnej hry bola zároveň jediná, ktorá sa dala hrať aj v DOS-e, ďalšie verzie pre PC už bežali len na Windows-e (jedna verzia sa ušla aj Mac OS X). Prvá verzia Need For Speed bola tiež jediná, kde sa vývojári pokúsili o realistickú simuláciu ovládania automobilu. Ďalšia verzia The Need for Speed: Special Edition sa viezla na úspechu „jednotky“, predstavená bola v roku 1996. O rok neskôr prišla Need for Speed ​​II a potom Need for Speed ​​III: Hot Pursuit (1998) a Need for Speed: High Stakes (1999).

Hra Červíky, alebo Worms prišla na trh v roku 1995. Do dnešného dňa bolo vydaných zhruba 30 rôznych vydaní, séria skončila až v roku 2016.

Plošinovka Crash Bandicoot prišila na trh v roku 1996, vydala ju Sony Computer Entertainment pre PlayStation. Hra si získala nielen hráčov, ale aj recenzentov. Mala prepracovanú grafiku, dej, ale i zvuky, čo v tej dobe nebola samozrejmosť. Predalo sa jej 6 miliónov kusov, čím sa zaradila medzi najúspešnejšie tituly PalyStation v tom čase a bola najpredávanejšou hrou v USA.

Ako naznačuje názov, Resident Evil je hororová hra. Hrá sa o prežitie v prostredí plnom zombíkov a ďalších nie veľmi príjemných tvorov. Na trh prišla v roku 1996 a pripisuje sa jej definovanie žánru survival horor.

Nesmieme zabudnúť ani na klasiku Grand Theft Auto. Tá prišla na svet 1. mája 1998 a priniesla dovtedy nevídaný pohľad zhora, gangsterské misie a predovšetkým pekelne rýchle automobily.

Commandos: Behind Enemy Lines sa hrá v reálnom čase, vyvinula ju španielska spoločnosť Pyro Studios, vydala ju Eidos Interactive v roku 1998. Hráči prevezmú kontrolu nad skupinou šiestich spojeneckých kománd a vykonávajú misie naprieč vojnovou Európou a Afrikou.

2000 – 2010

The Sims bola séria videohier na simuláciu života jedného, alebo viacerých virtuálnych ľudí. Vyvinula ju spoločnosť Maxis, distribuoval ju Electronic Arts. Prvá verzia prišla na trh v roku 2000.

Halo: Combat Evolved bola hra z roku 2001, mala pomôcť Microsoftu s jeho novou hernou konzolou Xbox, čo sa naozaj aj stalo. Išlo o akčnú strieľačku z pohľadu prvej osoby.

Defense of the Ancients, resp. Dota sa začala uchádzať o svoje miesto pod slnkom v roku 2003. V skutočnosti to nebola samostatná hra, ale mód pre stratégiu Warcraft 3. Dota definovala žáner MOBA – online hier v aréne a stala sa inšpiráciou napr. pre League of Legends.

World of Warcraft od Blizzardu spopularizovala žáner MMORPG natoľko, že WoW hrajú státisíce hráčov ešte aj v dnešnej dobe. Prvá verzia prišla na trh v roku 2004.

Hra Assassin’s Creed preslávila štúdio Ubisoft Montreal. Parkour, historické mestá a výborná hrateľnosť z nej urobila hit doslova z noci na deň. Hra vyšla pre PlayStation 3 a Xbox 360 v novembri 2007. Verzia pre Microsoft Windows s názvom Assassin’s Creed: Director’s Cut Edition bola vydaná v apríli 2008.

Náš výpočet by nebol úplný, keby sme zabudli na… áno, tipujete správne, Angry Birds z roku 2009 ukázala obrovský potenciál v smartfónoch. Hru vytvorilo fínske štúdio Rovio, ako isto viete, hra pozostáva so striaľaním nahnevaných vtákov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.