Viete, že je dnes Deň videohier? Dnes, keď je všetko takmer dokonalé, plynulé a neuveriteľne realistické je zaujímavé pozrieť sa dozadu a zaspomínať si, na staré zlaté časy, keď sa piesok lial, internet tiekol neuveriteľne pomaly a výkony vtedajších počítačov dnes majú fitness náramky.
Každý má určite niekoľko hier, ktoré v ňom zahrajú na sentimentálnu strunu. Z veľkej plejády sme vybrali niekoľko zaujímavých titulov, určite si na niektoré dôverne spomeniete aj vy.
1990 – 1999
Hra Need For Speed vyšla v roku 1994. Najprv sa dala hrať na interaktívnom multiplayeri 3DO, o rok neskôr prišli na trh verzie pre PC či PlayStaiton. Prvá verzia populárnej hry bola zároveň jediná, ktorá sa dala hrať aj v DOS-e, ďalšie verzie pre PC už bežali len na Windows-e (jedna verzia sa ušla aj Mac OS X). Prvá verzia Need For Speed bola tiež jediná, kde sa vývojári pokúsili o realistickú simuláciu ovládania automobilu. Ďalšia verzia The Need for Speed: Special Edition sa viezla na úspechu „jednotky“, predstavená bola v roku 1996. O rok neskôr prišla Need for Speed II a potom Need for Speed III: Hot Pursuit (1998) a Need for Speed: High Stakes (1999).
Hra Červíky, alebo Worms prišla na trh v roku 1995. Do dnešného dňa bolo vydaných zhruba 30 rôznych vydaní, séria skončila až v roku 2016.
Plošinovka Crash Bandicoot prišila na trh v roku 1996, vydala ju Sony Computer Entertainment pre PlayStation. Hra si získala nielen hráčov, ale aj recenzentov. Mala prepracovanú grafiku, dej, ale i zvuky, čo v tej dobe nebola samozrejmosť. Predalo sa jej 6 miliónov kusov, čím sa zaradila medzi najúspešnejšie tituly PalyStation v tom čase a bola najpredávanejšou hrou v USA.
Ako naznačuje názov, Resident Evil je hororová hra. Hrá sa o prežitie v prostredí plnom zombíkov a ďalších nie veľmi príjemných tvorov. Na trh prišla v roku 1996 a pripisuje sa jej definovanie žánru survival horor.
Nesmieme zabudnúť ani na klasiku Grand Theft Auto. Tá prišla na svet 1. mája 1998 a priniesla dovtedy nevídaný pohľad zhora, gangsterské misie a predovšetkým pekelne rýchle automobily.
Commandos: Behind Enemy Lines sa hrá v reálnom čase, vyvinula ju španielska spoločnosť Pyro Studios, vydala ju Eidos Interactive v roku 1998. Hráči prevezmú kontrolu nad skupinou šiestich spojeneckých kománd a vykonávajú misie naprieč vojnovou Európou a Afrikou.
2000 – 2010
The Sims bola séria videohier na simuláciu života jedného, alebo viacerých virtuálnych ľudí. Vyvinula ju spoločnosť Maxis, distribuoval ju Electronic Arts. Prvá verzia prišla na trh v roku 2000.
Halo: Combat Evolved bola hra z roku 2001, mala pomôcť Microsoftu s jeho novou hernou konzolou Xbox, čo sa naozaj aj stalo. Išlo o akčnú strieľačku z pohľadu prvej osoby.
Defense of the Ancients, resp. Dota sa začala uchádzať o svoje miesto pod slnkom v roku 2003. V skutočnosti to nebola samostatná hra, ale mód pre stratégiu Warcraft 3. Dota definovala žáner MOBA – online hier v aréne a stala sa inšpiráciou napr. pre League of Legends.
World of Warcraft od Blizzardu spopularizovala žáner MMORPG natoľko, že WoW hrajú státisíce hráčov ešte aj v dnešnej dobe. Prvá verzia prišla na trh v roku 2004.
Hra Assassin’s Creed preslávila štúdio Ubisoft Montreal. Parkour, historické mestá a výborná hrateľnosť z nej urobila hit doslova z noci na deň. Hra vyšla pre PlayStation 3 a Xbox 360 v novembri 2007. Verzia pre Microsoft Windows s názvom Assassin’s Creed: Director’s Cut Edition bola vydaná v apríli 2008.
Náš výpočet by nebol úplný, keby sme zabudli na… áno, tipujete správne, Angry Birds z roku 2009 ukázala obrovský potenciál v smartfónoch. Hru vytvorilo fínske štúdio Rovio, ako isto viete, hra pozostáva so striaľaním nahnevaných vtákov.