Reklama

Dnes je deň počítačovej bezpečnosti, oslávte ho poriadnou dávkou aktualizácií

Zdroj | Jozef Frank/Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Jozef Frank/Unsplash
Zdroj | Jozef Frank/Unsplash

Posledný novembrový deň neznačí len ubúdajúci čas na nákup darčekov, ale každoročne patrí aj celosvetovému Dňu počítačovej bezpečnosti. Samotný spôsob, akým by sme mali vlastne k zabezpečeniu našich zariadení pristupovať, sa pritom z roka na rok mení.

História tohto sviatku sa začala písať v roku 1988, teda v dobe rozbehu osobných počítačov a internetu. Dnes už máme vlastných výpočtových zariadení doma ďaleko viac a spolu s nimi sa rozšírilo aj spektrum možných nástrah, ktoré na nás v online svete číhajú.

Účelom tohto celosvetového dňa je zvýšiť povedomie používateľov všetkých typov zariadení o dôležitosti ich zabezpečenia. Na upozornenie a spomenutie všetkých typov hrozieb by sme však potrebovali knihu, poriadne hrubú knihu. Existuje však zopár základných pravidiel, ktorých je dobré sa držať, aby ste riziko, že sa stanete obeťou niektorej z kybernetických hrozieb, aspoň minimalizovali.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Firmbee.com/Unsplash

Bude to znieť banálne, no zásadou číslo jeden naprieč celým spektrom zariadení, operačných systémov a programov/aplikácií, je mať vždy nainštalovanú najnovšiu dostupnú aktualizáciu. To upozornenie na dostupnú aktualizáciu systému, ktorú neustále odkladáte, sa vám môže jedného dňa vypomstiť. Práve takýmito aktualizáciami totiž spoločnosti viac či menej pravidelne zaplátajú diery, ktoré môžu kybernetickí útočníci zneužiť. To isté platí aj pre aktualizácie aplikácií.

Kedysi platilo, že antivírusový program by ste si mali do počítača nainštalovať prakticky hneď po jeho prvom zapnutí. Netvrdíme, že dnes sú už zbytočné, no v ochrane proti bežným nástrahám obstojí napr. v prípade Windowsu už aj vstavaný Windows Defender. Kde však dnes antivírusové programy ponúkajú pridanú hodnotu, sú dodatočné funkcie, ako je napr. správa hesiel, rodičovská kontrola, monitoring siete či VPN služba, ktorá vás ochráni pred sledovaním a odchytom dát.

Pozrite si

Pozor na bazárových podvodníkov! Majú nás za zaostalých a využívajú to

Či už prostredníctvom antivírusového programu alebo samostatne, správca hesiel je práve tým hlavným nástrojom, bez ktorého si už dnes možno len ťažko predstaviť využívanie toho, čo nám online svet ponúka. Striedať v online službách iba pár hesiel, je veľmi zlý nápad a zapamätať si unikátne heslo pre každú službu, je naopak nemožné. Tu do hry nastupuje správca hesiel, pri ktorom si stačí pamätať iba jedno heslo (to prístupové), pričom uložiť si doň môžete aj dvoj-faktorovú autentifikáciu (2FA), osobné a platobné údaje či súkromné poznámky.

Podobne ako v minulosti, aj dnes si je dobré dávať pozor na odkazy, na ktoré klikáte a na prílohy, ktoré otvárate. Zámerom kybernetických útočníkov však už dnes väčšinou nie je priamo napadnúť vaše zariadenie (hoci ani to nie je zriedkavé), ale skôr priamo odcudziť vaše osobné alebo platobné údaje. Dajte si tak dobrý pozor, či e-mail od banky, ministerstva, polície alebo vášho kolegu, je skutočne z tohto zdroja a nejde o veľmi kvalitný podvrh, ktorý z vás má vylákať údaje prostredníctvom tzv. phishingu.

Tou najlepšou ochranou pred kybernetickými hrozbami tak v konečnom dôsledku nie je ani tak samotný systém či antivírus, ale vy sami a vaša zdravá dávka skepticizmu. Neverte všetkému, čo vidíte na internete a dávajte si pozor už aj na obrázky, nahrávky a videá, vytvoriť ich totiž mohla už aj umelá inteligencia, kde aktuálne sledujeme najrýchlejší technologický progres zo všetkých oblastí IT.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.