Reklama

Dnes je deň čistého ovzdušia, spravte si ho aj doma. 5 tipov na top čističky

Zdroj | Xiaomi
Števo Porubský
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Dnes je Svetový deň čistého ovzdušia, no na to by sme nemali myslieť iba jeden deň v roku. Vzduch, ktorý dýchame má veľký vplyv na naše zdravie a teda celkovo na nás samotných.

Dbať na čistý vzduch pritom môžeme od nás, od domácností. Pravidelné vetranie je síce žiadúce, no čo v prípade, že trpíte vy alebo niekto z vašej domácnosti na alergie? Nehovoriac o otváraní okien hlavne v zimných mesiacoch na dedinách, kde vo vzduchu cítiť nielen zhorené drevo.

Obsah pokračuje pod reklamou

WHO tvrdí, že v mnohých prípadoch je vzduch v domácnostiach viac znečistený ako vzduch v exteriéri. Podobný názor má aj americká organizácia EPA, ktorá odhaduje, že 33-50% komerčných budov, vrátane škôl a škôlok má nevhodnú kvalitu vzduchu. 

Na to, aby sme mali čistejší vzduch v domácnostiach slúžia hlavne čističky vzduchu. Existuje viacero druhov čističiek, no iba mechanická čistička dokáže vzduch aj reálne vyčistiť. Čistička však čistí vzduch, ktorý rozvíri buď ona samotná najrôznejšími technológiami, alebo vy svojou prítomnosťou. Nutné tak je, aby sa znečistený vzduch k čističke aj dostal. 

Na čo je dobrá čistička vzduchu?

Pomôžem si so starším, no stále aktuálnym textom z megasúboja čističiek vzduchu, ktorý, mimochodom, odporúčam prečítať už len kvôli rozšíreniu vedomostí o kvalite vzduchu v domácnosti.

Ak ste doteraz nad tým neuvažovali, asi nemáte žiadne zdravotné problémy týkajúce sa dýchania, alebo nepociťujete žiadne znaky únavy a neustáleho vyčerpania doma či kancelárii. Ak ale máte čo i len malé náznaky, že pri dlhodobom pobyte v jednom priestore – domácnosť či kancelária – sa s vami niečo deje, mali by ste zbystriť pozornosť. Dôvodom môže byť kvalita vzduchu.

To však hneď neznamená, že potrebujete čističku vzduchu. Základom je totiž pravidelné vetranie a to nie len kvôli koncentrácii CO2, ktoré v uzavretom priestore hromadíte už iba tým, že dýchate. Podľa WHO je totiž nevetraný vzduch v domácnostiach často znečistený viac ako vzduch v exteriéri. Samozrejme, netýka sa to smogových miest, ktorých je vo svete čoraz viac.

Ak vás často trápia podráždené oči, máte sucho v krku a štípe vás pri dýchaní nosom, určite si najskôr skontrolujte vlhkosť vzduchu v domácnosti či kancelárii. Toto je znak veľmi nízkej vlhkosti, ktorá je zdraviu škodlivá.

V domácnosti či kancelárii sa môžu hromadiť nie len CO2 a CO, ale aj prach, plesne, výkaly roztočov, rôzne VOC, ale aj peľ z domácich rastlín či dym z (pri)horenia alebo fajčenia. Taktiež sa do interiéru dokážu dostať PM častice z exteriéru, ktoré vznikajú opäť ľudskou činnosťou, napríklad ide o dopravu, stavebníctvo či poľnohospodárstvo. Všetky tieto látky a častice má čistička vzduchu vďaka HEPA filtru, filtru z aktívneho uhlia či ďalším technológiám zo vzduchu odstrániť.

Ako si vybrať čističku?

Základom je vedieť, aký veľký priestor chcete čistiť. To si vypočítate jednoducho. Ak chcete čistiť vzduch iba v jednej miestnosti, zmeriate si a vynásobíte šírku a dĺžku miestnosti a následne túto hodnotu vynásobíte výškou miestnosti.

Napríklad v miestnosť s rozmermi 4,7 x 4,25 x 2,5 m je plocha 20 m2, objem je 50 m3. Takúto miestnosť je možné považovať za bežnú obývačku vo väčšine slovenských domácností.

Dnes už ale výrobcovia priamo v technickej špecifikácii čističky informujú o odporúčanej veľkosti podlahovej plochy. Počítať objem miestnosti, resp. priestoru, v ktorom chcete čističku využívať sa odporúča hlavne v prípade, ak máte zvýšené stropy či otvorené miestnosti. Je totiž rozdiel čistiť vzduch v priestore 50 m3 a v rovnakej miestnosti čo sa podlahovej plochy týka, ale s 4-metrovým stropom. Tu už musí čistička zvládať čistiť 80 m3.

Ak plánujete čistiť vzduch v celom byte či dome, je vhodné poznať aspoň jeho podlahovú plochu. Každý z renomovaných výrobcov, ktorý vás nechce klamať, pri čističkách vzduchu uvádza odporúčanú veľkosť či už v metroch štvorcových, alebo metroch kubických.

Staviť môžete aj na CADR, hoci tento parameter je skôr určený iba na porovnanie výkonu čističiek. Viac o CADR a čo to vlastne znamená sme informovali v samostatnom článku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dobré je myslieť aj na prevádzku, a to nie len z hľadiska spotreby energie, ale aj výmeny filtrov a ich cien. Ak totiž musíte meniť drahé filtre každý pol rok, ročná prevádzka vás môže vyjsť veľmi draho. Moderné čističky od renomovaných výrobcov nemusia stáť tisíce či stovky eur, no aj tak dokážu efektívne vyčistiť vzduch v malej miestnosti, napríklad spálni či pracovni. 

Vybrali sme preto 5 čističiek vzduchu z najrôznejších cenových kategórií, ktoré vám pomôžu v domácnosti či kancelárii zdravšie dýchať.

Dyson Pure Cool TP00

Dnes už legendárny britský výrobca má s čistením vzduchu dlhoročné skúsenosti. Začínal pritom s výrobou vysávačov, ktoré vedeli takmer dokonale čistiť vzduch, dnes má v portfóliu už aj niekoľko čističiek vzduchu. Nezvyčajne dizajnovaný model Pure Cool TP00 je určený pre miestnosti do 35 m2, prietok vzduchu má byť podľa výrobcu takmer 1 500 m3/hod. Obrovský HEPA H13 filter má byť schopný zachytiť 99,95 % alergénov a baktérií s veľkosťou od 0,3 µm. V lete mnohí ocenia aj funkciu ventilátora, pričom hlava čističky vie aj oscilovať.

Aktuálne ceny čističky nájdete aj na Heureka.sk:

Nezobrazuje sa vám widget správne? Kliknite priamo na Heureka.sk.

Electrolux Pure A9

Čistička vzduchu s vydareným dizajnom, ale ešte vydarenejším výkonom, vďaka ktorému skončila druhá v našom megasúboji prémiových čističiek, a to konkrétne model PA91-404GY. Neveľká čistička zvláda čistiť 400 m3/hod vzduchu, určená je pre miestnosti s plochou do 37 m2. Aj tento kúsok má HEPA filter, v tomto prípade v štandarde HEPA12. Zvláda tak zachytiť 99,5 % nečistôt s veľkosťou od 0,3 µm. Vďaka Wi-Fi modulu je možné čističku ovládať aj na diaľku. V sérii Pure A9 nájdete viacero modelov, väčšie i menšie, ktoré sa hodia pre väčšie či menšie miestnosti.

Aktuálne ceny čističky nájdete aj na Heureka.sk:

Nezobrazuje sa vám widget správne? Kliknite priamo na Heureka.sk.

Philips AC3858

Obsah pokračuje pod reklamou

Jedna z najlepších čističiek vzduchu na trhu za ešte rozumnú cenu. Dokázala to aj v megasúboji čističiek, pričom výrobca tento model iba mierne vylepšuje. „Čistička od Philipsu dokázala, že hoci nemá najviac bodov v parametroch, v tom najdôležitejšom, a teda čistení vzduchu je špička,“ písal som v sumáre megasúboja. Tento model zvláda filtrovať 500 m3 vzduchu za hodinu a je určený pre miestnosti s veľkosťou do 60 m2. HEPA filter nesie označenie HEPA Nano Protect a zvláda odfiltrovať 99,97 % nečistôt s veľkosťou od 0,003 µm. Nechýba ani mobilná appka.

Aktuálne ceny čističky nájdete aj na Heureka.sk:

Nezobrazuje sa vám widget správne? Kliknite priamo na Heureka.sk.

Stadler Form Robert

Švajčiarsky Stadler Form je už medzi čističkami stálicou aj vďaka špičkovému dizajnu a funčknosti. Model Robert okrem čistenia vzduchu zvláda vzduch aj zvlhčovať i prevoniavať vďaka aromaterapii. Ide tak o stroj 2v1, čím ušetríte ďalšie náklady na zvlhčovač. Podľa výrobcu je čistička určená do priestorov s veľkosťou 29 m2. Na čistenie vzduchu je využívaná voda, do ktorej sa usadia všetky nečistoty a alergény, ale aj výpary. Ak nepotrebujete aj zvhlčovanie, pozrite sa možno na Stadler Form Roger za podstatne nižšiu cenu, ktorý skončil v našom megasúboji na treťom mieste.

Aktuálne ceny čističky nájdete aj na Heureka.sk:

Nezobrazuje sa vám widget správne? Kliknite priamo na Heureka.sk.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Cenovo najdostupnejšia čistička vo výbere, pričom v ničom výraznom nezaostáva za konkurenciou vyššie. Podľa výrobcu má byť schopná vyčistiť priestory s plochou 35-60 m2 a má prietok vzduchu na úrovni 500 m3/hod. Zaujímavosťou je vlastný filter s rebrovitým dizajnom v štýle HEPA filtrov, no tento z fúkaného polypropylénu má mať ešte lepšie vlastnosti. Zachytiť má až 99,97 % častíc od veľkosti 0,3 μm. Bonusom je ionizácia vzduchu. Samozrejmosťou je mobilná appka na vzdialené ovládanie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aktuálne ceny čističky nájdete aj na Heureka.sk:

Nezobrazuje sa vám widget správne? Kliknite priamo na Heureka.sk.

Hľadáte prípadne ešte inú čističku? Skúste Heureka.sk, kde ich nájdete obrovské množstvo z mnohých slovenských či českých e-shopov. Pozor len na tie najlacnejšie, môžu to byť zbytočne vyhodené peniaze.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.