Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

DJI Phantom 4 dokáže sledovať ľudí a vyhýbať sa prekážkam

DJI Phantom 4 dokáže sledovať ľudí a vyhýbať sa prekážkam
Zdroj | DJI
Števo Porubský
DJI Phantom 4 dokáže sledovať ľudí a vyhýbať sa prekážkam
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Čínska spoločnosť DJI už aj u nás dobre známa vďaka špičkovým dronom pre „domáce“ použitie predstavila svoj najnovší model DJI Phantom 4. Vlajková loď výrobcu prichádza síce s podobným dizajnom, ako Phantom 3, no vylepšení má viac ako dosť.

DJI Phantom 4 je dizajnovo podobný predošlému modelu. Od toho si požičal lesklé plastovo-kovové telo v bielej farbe, krížový dizajn a masívne nožičky na pristávanie, ktoré zároveň chránia kameru v jeho spodnej časti. Tele je okrem toho ale aerodynamickejšie.

Novinka lieta vďaka štvorici motorov s rýchlo vymeniteľnými vrtuľami, ktoré sú ale výkonnejšie a dovoľujú mu letieť rýchlejšie. Maximálna rýchlosť je podľa výrobcu 72 km/h, čo už stačí aj na bicykel, motokáry, zjazdy na lyžiach či snowboarde.

Motory a celý hardvér je zároveň efektívnejší a tak dron vydrží vo vzduchu dlhšie, ako predchodca. Na jedno nabitie dokáže Phantom 4 lietať až 28 minút. Potom mu stačí vymeniť jednoducho prístupnú batériu a môže lietať ďalej.

Zdroj | DJI

Obstacle Sensing System

To je názov nového systému, ktorý DJI vyvinulo a prvýrát použilo v tejto novinke. Z názvu je jasné o čo ide – systém na vyhýbanie sa prekážkam. V praxi to znamená, že Phantom 4 nenarazí do žiadnej prekážky.

Má totiž 2 senzory vpredu a 2 senzory v spodnej časti, ktoré neustále monitorujú priestor pred a pod ním vo vzdialenosti od 2 do 15 metrov. Potrebné je aspoň šero (lux >15), inak Phantom 4 nevidí. Navyše je „mozog“ novinky tak múdry, že nájde cestu ako prekážku obísť a pokračovať v smere letu.

Vďaka tomu je možná aj ďalšia nová funkcia drona – ActiveTrack. Cez diaľkové ovládanie s tabletom stačí označiť osobu, zviera či vec (automobil, loď…) a Phantom 4 ho bude nasledovať nech sa pohybuje kdekoľvek.

Nejde však o sledovanie ako zo špiónskych filmov. Dron je na to príliš hlučný, no hodí sa to nielen pre akčných športovcov, ale aj filmovú tvorbu. Phantom 4 má totiž aj špičkovú video techniku.

Zdroj | DJI

Okrem dronov totiž DJI venuje svoj čas aj tvorbe špecializovaných akčných kamier. Vďaka tomu je Phantom 4 osadený najnovšou Ultra HD kamerou, ktorá je navyše zavesená na pokročilom stabilizačnom systéme.

Video má tak byť extrémne plynulé a navyše v najvyššom možnom rozlíšení 3 840 x 2 160 px pri 24, 25, alebo 30 fps. Ak chcete akčné scény, vsadiť môžete na Full HD pri 30, 60, alebo až 120 fps! Video sa nahráva na microSDXC kartu.

Zdroj | DJI

O kvalitné video sa stará 12 Mpx CMOS snímač s veľkosťou 1/2,3″ a citlivosťou ISO 100 – ISO 3 200 ukrytý za optikou so svetelnosťou f/2,8. Vie vytvárať aj klasické fotografie v rozlíšení 4 000 x 3 000 px, vie fotiť aj kontinuálne do do rýchlosti 7 fps. Nechýba mu HDR, časozberné snímanie či dokonca snímanie do RAW. Video ukladá v MOV/MP4 formáte

Zdroj | DJI

Na ovládanie slúži buď klasický diaľkový ovládač, alebo ho môžete vybaviť i smarfónom alebo tabletom. Ovládanie funguje na vzdialenosť zhruba 5 km a na smartfóne môžete vidieť, kde práve dron letí. Phantom 4 totiž do telefónu posiela HD video. Funguje to vďaka Wi-Fi 2,4 GHz.

Ovládanie so smartfónom alebo tabletom má aj inú novinku – TapFly. Stačí kliknúť na displeji kam chcete, aby dron letel a on sa už odnaviguje úplne sám. Okrem toho mu nič nehrozí (okrem zostrelenia), pretože sa vie vyhýbať prekážkam. Navyše vďaka funkcii Smart Return sa vie vrátiť „domov“ bez toho, aby ste sa ovládača čo i len dotkli. Má totiž GPS/GLONASS modul.

DJI Phantom 4 sa bude predávať už tento mesiac s cenou 1 399 dolárov. Za podobnú cenu sa časom dostane aj do Európy. V úvode predaja bude dostupný výhrade v obchodoch Apple Store. Náhradná batéria s kapacitou 5 350 mAh bude stáť 169 dolárov.

 

Zdroj