- #Mobilné zariadenia
- 4 min.
- 21.2.2017
Disney Research vyvinul bezdrôtové napájanie pre celú miestnosť
Bezdrôtové napájanie elektrospotrebičov zamestnáva inžinierov a vedcov už viac ako storočie. Veľký fanúšik bezdrôtových prenosov energie Nikola Tesla sníval o všadeprítomnej energii vo vzduchu, ktorá by bola dostupná pre každého a bez káblov.
Kým sa tak stane, však Tesla neváhal investovať svoj um aj do výskumu striedavého prúdu, ktorý sa stal základom pre dnešné elektrické rozvodné sústavy. Bezdrôtové napájanie však technikom nedáva spať dodnes, pričom nemáme na mysli rôzne karikatúry v podobe indukčných podložiek Qi a podobne.
Výskumníci z Disney Research informovali v magazíne Plos One, že sa im podarilo vyvinúť systém pre bezdrôtové napájanie, schopný pokryť priemernú miestnosť. Zároveň by mal byť schopný napájať všetky bežné spotrebiče nachádzajúce sa v nej.
Napájanie bez káblov
Systém funguje, ale má aj isté chybičky krásy. Steny miestnosti musia byť vytvorené zo špeciálnych hliníkových panelov a v jej strede je potrebné od podlahy po strop umiestniť medenú tyč, slúžiacu ako anténa.
V publikovanom článku výskumníci opísali svoju metodiku pre dodávku energie s výkonom okolo 1900 wattov s účinnosťou 40 až 95 percent. Závisí to na polohe spotrebičov.
Kovová tyč v strede miestnosti slúži ako vysielacia anténa. V strede je tyč prerušená a sú tam nainštalované kondenzátory, ktoré nastavujú rezonančnú frekvenciu. Zároveň izolujú elektrické polia, ktoré sú privádzané do miestnosti z generátora signálu s frekvenciou 1,32 MHz.
Keď sa systém zapne, miestnosť sa pokryje magnetickým poľom. Prijímacie cievky pripojené k spotrebičom naladené na rovnakú frekvenciu rezonujú s energiou vysielača a dokážu prijímať energiu poľa. Hoci to z textu priamo nevyplýva, systém pripomína bezdrôtový prenos pomocou magnetickej rezonancie, ktorý rozvíja a licencuje spoločnosť WiTricity.
Je to bezpečné?
Na druhej strane úvahy o úrovni expozície ľudí nachádzajúcich sa v miestnosti elektromagnetickým žiarením (SAR) naznačujú, že zrejme nepôjde o „kóšer“ magnetickú rezonanciu. Samotné magnetické pole totiž nevyvoláva prehrievanie tkanív, ktoré definuje práve SAR.
Autori výskumu tvrdia, že výkonová úroveň 1900 W na miestnosť zaisťuje, že hodnoty SAR nepresiahnu povolené limity 1,6W/kg bodovo v 1g tkaniva, resp. 0,08W/kg pre celé telo. Napriek tomu uvádzajú, že ľudia by sa nemali zdržiavať bližšie ako 46 cm od stredového stĺpa.
Systém je údajne funkčný a životaschopný, aj keď z videa vidieť, že príjem energie je smerovo závislý. Vyriešiť to môže viacero prijímacích cievok nastavených v rôznych rovinách.
A teraz vážne. Naozaj si myslíme, že Tesla mal na mysli nejaké „opekanie v mikrovlnke“, keď sníval o bezdrôtovom napájaní? A čo tie prenosové straty 5 až 60%? To hádam páni z Disney Research mysleli ako vtip!
Odhliadnuc od paranoických vízií o tom, ako nás môžu vyrušovať stanice BTS mobilných operátorov, ktoré sú na strechách a „svietia“ do priestoru s výkonom rádovo desiatok wattov, pripomeňme, že účinky elektromagnetického poľa rozhodne nie sú len tepelné.
Spustiť si v obývačke dvojkilowattovú mikrovlnku bez tienenia môže byť síce počas mrazivých zimných dní zaujímavým zdrojom prikurovania, ale benefity z odstránenia niekoľkých káblov nevyvážia žiadnu z nevýhod takéhoto konceptu.
Ani energetické straty, ani náklady na vybavenie, či problematický dizajn a vôbec nie prípadné zdravotné dopady.