Reklama

Digitálny dolár? Možno čoskoro už realita

Zdroj | Getty
Michal Sobek
Zdroj | Getty
Zdroj | Getty

Americký prezident Joe Biden vydal výkonný príkaz, ktorý by mohol viesť k tomu, že USA vytvoria digitálnu menu. Mohla by sa použiť na podporu efektívnych a lacných transakcií.

Pozrite si

Ukrajina vyzýva kryptomenové burzy, aby blokovali adresy ruských používateľov

Konkrétne povedal, že jeho administratíva kladie najvyšší dôraz na úsilie v oblasti výskumu a vývoja na potenciálny návrh a možnosti nasadenia digitálnej meny centrálnej banky v USA.

Existujú však potenciálne riziká a nevýhody, ktoré treba zvážiť a Biden nariadil federálnym agentúram, aby do šiestich mesiacov pripravili správu analyzujúcu dôsledky.

Zdroj | Cryptoslate

Prezident tiež nariadil vládnym agentúram, aby vypracovali politiku pre správu kryptomien, ktoré už existujú, pretože nárast digitálnych aktív vytvára príležitosť na posilnenie amerického vedúceho postavenia v globálnom finančnom systéme.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že negatívne klimatické vplyvy a znečistenie životného prostredia môžu byť výsledkom ťažby kryptomien.

Digitálna mena centrálnej banky je všeobecne definovaná ako digitálny záväzok centrálnej banky, ktorý je široko dostupný širokej verejnosti. To je v protiklade k dvom súčasným typom peňazí centrálnej banky v USA, a to je fyzická mena vydaná Federálnym rezervným systémom a digitálne zostatky držané komerčnými bankami vo Federálnom rezervnom systéme.

Zdroj | Getty

Digitálna mena vydaná v USA by bola v niektorých ohľadoch podobná stablecoinom, ktoré sú naviazané na hodnotu dolára. Hlavným rozdielom je, že digitálny dolár by vydávala samotná Federálna rezervná banka.

Pozrite si

Nová nákupná horúčka? Slováci vo veľkom vykupujú zlato a sporáky na tuhé palivo

Federálny rezervný systém tvrdí, že sa ešte nerozhodol, či bude využívať digitálnu menu, ale poznamenáva, že by to mohlo poskytnúť domácnostiam a podnikom pohodlnú elektronickú formu peňazí centrálnej banky s bezpečnosťou a likviditou.

Americký digitálny dolár by nenahradil hotovosť ani papierovú menu. Federálny rezervný systém ho zvažuje ako prostriedok na rozšírenie možností bezpečných platieb a nie na ich nahradenie.

Tento výkonný príkaz mal vplyv aj na aktuálny kurz Bitcoinu, ktorý stúpol o 8 % spolu s ďalšími kryptomenami.

Pozrite si

Rusko chce regulovať kryptomeny prostredníctvom štátneho blockchainu

Federálny rezervný systém uviedol, že akákoľvek digitálna mena vydaná v USA bude musieť nájsť primeranú rovnováhu medzi ochranou práv spotrebiteľov na súkromie a poskytnutím transparentnosti potrebnej na odrádzanie od trestnej činnosti.

Chcú predísť rovnakému scenáru ako v Číne, kde s digitálnym Juanom bude mať Čínska komunistická strana priamu kontrolu a prístup k finančným prostriedkom jednotlivcov. V spoločnosti s digitálnym Juanom by vláda mohla ľahko pozastaviť napríklad digitálne peňaženky disidentov a aktivistov za ľudské práva.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.