Svetové média informovali o tom, ako sa Slováci snažia ochrániť pred technologickým pokrokom v oblasti vývoja finančného systému. Slovenský parlament schválil 15. júna nový ústavný zákon, ktorý Slovákom garantuje právo platiť v hotovosti.
Cieľom tejto novej legislatívy je v predstihu si zabezpečiť trvalú ochranu pred vyvíjajúcim sa digitálnym eurom, ktoré môže úplne zmeniť fungovanie peňažného systému v eurozóne.
Obsah nového ústavného zákona si ale paradoxne protirečí, pretože zároveň umožňuje obchodníkom platby v hotovosti aj odmietnuť. Národná rada Slovenskej republiky definitívne schválila ústavné právo občanov na platbu v hotovosti.
Táto nová legislatíva má zabezpečiť ochranu finančnej suverenity Slovenska, keďže snahy o digitálnu menu Európskej centrálnej banky (ECB) dosahujú značný progres. Nový ústavný zákon zaručuje, že za tovary a služby bude možné na Slovensku vždy platiť v hotovosti. „Je veľmi dôležité, aby v ústave existovalo ustanovenie, na základe ktorého sa môžeme v budúcnosti brániť akýmkoľvek príkazom zvonku, že môže existovať iba digitálne euro a žiadne iné možnosti platby,“ uviedol autor novej legislatívy Miloš Svrček.
Európska únia len pred nedávnom schválila nový zákon s názvom MiCA. Ten predstavuje komplexný právny predpis určený na reguláciu vydávania, obchodovania a úschovy kryptomenových aktív v rámci EÚ. Zároveň ECB už dlhodobo pracuje na vývoji svojej vlastnej digitálnej meny centrálnej banky (CBDC), digitálneho eura. Fabio Panetta, jeden z členov výboru výkonnej rady ECB sa vyjadril, že zavedenie digitálneho eura môžeme očakávať v časovom horizonte už do štyroch rokov.
CBDC sú centrálnou bankou vydávané digitálne národné meny postavené na technológií blockchainu. Na jednej strane, by mohlo digitálne euro občanom EÚ umožniť realizovať finančné transakcie bez potreby využívania tretích strán (bánk), ktoré si za takéto zúčtovanie pýtajú poplatky. No na druhej strane by táto nová digitálna mena umožnila jedinému centralizovanému subjektu (ECB) plne kontrolovať úplne všetky transakcie, ktoré sa prostredníctvom nej realizujú.
„Trend prechodu na bezhotovostné platby je zrejmý a nemá zmysel mu brániť. Netreba sa však báť, že hotovosť zrušia obchodníci. Ústavná ochrana hotovosti je ochranou proti možným nápadom rušiť hotovosť zo strany Európskej centrálnej banky,“ uviedol Marián Viskupič, jeden z tvorcov nového ústavného zákona. A presne z tohto dôvodu, že nie je potrebné sa zaoberať tým, akú formu platby preferujú predajcovia, dostal zákon o práve na hotovosť úplne iné znenie, ako bolo definované v pôvodnom zámere.
Prvotný návrh zákona o práve platiť v hotovosti znel, že „každý má právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti“ no na návrh Mariana Viskupiča bol schválený dodatok, že „prijatie takejto platby možno odmietnuť len z primeraných alebo zo všeobecne uplatňovaných dôvodov“. Teda na Slovensku bude existovať aj právna ochrana pre tých obchodníkov, ktorí platby v hotovosti odmietnu.
Nový ústavný zákon chráni Slovákov pred hrozbami, ktoré môže v budúcnosti priniesť digitálna mena Európskej centrálnej banky, ale zároveň dáva aj podnikateľom slobodu v rozhodovaní o možnostiach prijímania iných foriem platieb.