Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dieselové autobusy dostanú druhý život

Dieselové autobusy dostanú druhý život
Zdroj | Kleanbus
Igor Neštrák
Dieselové autobusy dostanú druhý život
Zdroj | Kleanbus
Zdroj | Kleanbus

Prototyp, ktorý práve dokončila spoločnosť Kleanbus odstraňuje z 5 – 10 ročných autobusov dieselové motory a nahrádza ich elektrickými pohonnými jednotkami. „E-drivetrain in box“ spoločnosti Kleanbus so sídlom v Spojenom kráľovstve dokáže premeniť jedno alebo dvojposchodové autobusy z dieselových na plne elektrické.

Po otestovaní prestavbovej sady Kleanbus potvrdil, že prestavba autobusu trvá menej ako dva týždne. Z hľadiska nákladov je prestavba piatich dieselových autobusov rovnako nákladná ako kúpa jedného nového elektrického autobusu.

Prvým prototypom je jednoposchodový autobus Optare Solo, ktorý tento mesiac začne svoje testovanie. Úpravy podvozku a karosérie vozidla sú obmedzené na minimum, pretože každá dodatočná montáž je navrhnutá tak, aby vyhovovala bývalému priestoru dieselového motora.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Kleanbus

V kabíne autobusu je upravená prístrojová doska a po vytvorení prototypov sa vozidlá pred certifikáciou otestujú. Spoločnosť získala certifikáty ISO 9001 a ISO 14001 pre automobilový priemysel. Kleanbus poskytuje autobusovým dopravcom kompletné riešenie, vďaka čomu je ľahké dosiahnuť nulové emisie.

Dodatočné vybavenie existujúcich autobusov elektrickým batériovým pohonom namiesto ich zošrotovania má význam aj z hľadiska udržateľnosti a nevytvárania ďalšieho odpadu. V poslednej dobe sa objavujú viaceré spoločnosti, ktoré ponúkajú prestavbové systémy na mieru. Otázkou zostáva akým spôsobom budú tieto elektrifikované autobusy do budúcna servisované.

Zdroj