Devialet Dione – keď sa povinná jazda zmení na spanilú

ZDROJ | Devialet

Francúzsky výrobca Hi-Fi komponentov Devialet rozčeril pokojnú hladinu technologického status-quo už pri uvedení svojich prvých zosilňovačov (neskôr pomenovaných Expert) s analógovo-digitálnou hybridnou technológiou (ADH), a opäť sa mu to podarilo so streamovacími reproduktormi rodiny Phantom. Teraz inovatívna značka vstupuje na nový trh, do segmentu zvukových systémov domáceho kina, s podobnou ambíciou. Devialet Dione je all-in-one soundbar kompatibilný s Dolby Atmos 5.1.2 za nie malú sumičku 2 190 €.

Pozrite siInovovaný Devialet Phantom – lepší borec, než ste dúfali

Popri tom, že produkty značky Devialet spadajú zväčša do high-end kategórie, cenovka má svoje opodstatnenie v technologickej podobe soundbaru, aj v tradične solídnom prevedení.

ZDROJ | Devialet

Samotné pomenovanie podľa gréckej bohyne Dione je symbolické. Jej pozícia v hierarchii gréckych bohov je síce trochu rozporuplná, ale všetky verzie vytvárajú zaujímavé asociácie s vlastnosťami špičkového Hi-Fi produktu. Dione, (grécky Dióné) spolu s najvyšším bohom Diom (Zeusom) mala splodiť bohyňu lásky Afroditu, hoci iné výklady tvrdia, že tá sa zrodila z morskej peny. Mala byť aj bohyňou dažďa a prameňov. Pomenovanie Dione má tiež vyjadrovať ženský aspekt najvyššieho Boha (Dia / Zeusa), teda Bohyňu.

Samotný Devialet mal pri vývoji tohto soundbaru vysoké ambície – tak ako pri Phantome, či pri zosilňovačoch Expert – preto by sme podľa generálneho riaditeľa Devialetu Francka Leboucharda nemali porovnávať Dione s priemerným soundbarom.

Dione síce vyzerá s rozmermi šírka 1200 mm, výška 77 mm (88 mm s centrálnym  sférickým reproduktorom) a hĺbka 165 mm subtílne, ale zároveň ide o robustný soundbar s hmotnosťou 12 kg. Už tieto parametre naznačujú, že výrobca do limitovaného priestoru vtesnal poriadny počet meničov a elektroniky.

ZDROJ | Devialet

Z klasického dizajnu mnohouholníkovej lišty vyčnieva centrálny reproduktor v tvare otočnej gule, ktorý je možné optimálne smerovať bez ohľadu na umiestnenie soundbaru – na skrinke, alebo na stene pod televízorom. Tento patentovaný dizajn reproduktora pre centrálny kanál sa označuje ORB® a umožňuje Devialet Dione mechanicky a akusticky prispôsobiť polohe soundbaru. Montážne príslušenstvo je súčasťou výbavy.

Nový soundbar od Devialetu je unikátny počtom meničov – pod kapotou ich ukrýva až 17. Vďaka nim dokáže zastúpiť konfigurácie od stereo zostavy po domáce kino s priestorovým 3D zvukom Dolby Atmos s rozložením zvukových kanálov 5.1.2. Dione pritom nepotrebuje žiadne externé satelitné reproduktory, ani prídavný subwoofer.

ZDROJ | Devialet

Deväť hliníkových širokopásmových meničov so 141 mm membránou a osem 134 mm hliníkových subwooferov dokáže vytvoriť súhrnný výkon 950 wattov a vo vzdialenosti 1 m  hlasitosť až 101 dB. Žiadna akčná scéna nedokáže zaskočiť silový prejav soundbaru a vďaka frekvenčnej odozve 24 Hz až 21 kHz a prakticky nulovému harmonickému skresleniu (Devialet deklaruje 0%, tak ako pri reproduktoroch Phantom) si užijete verný a detailný posluch v akomkoľvek hudobnom žánri a akustickom prejave.

Pozrite siDenon Home Sound Bar 550 získal EISA Award 2021-2022

Dokonalosť reprodukcie dosiahnete aj voľbou jedného zo štvorice pracovných módov, ktoré optimalizujú korekcie a ostatné parametre podľa typu prezentácie.

ZDROJ | Devialet

Filmový režim prevádza mono a stereo obsah na vzrušujúci viackanálový zážitok pri pripojení cez HDMI a optický vstup. Ak prehrávate film, ktorý nepodporuje Dolby Atmos, Devialet Dione dokáže „upscalovať“ zvukový signál na 3D zvuk 5.1.2.

Priestorový režim nastaví viacvrstvový zvuk, ktoré vás postaví do centra diania a umožní vychutnávať si hudbu a multimédiá prehrávané z online zdrojov v tej najlepšej podobe.

Optimalizáciu pre obsah prezentovaný hlasom, ako sú podcasty, spravodajské programy a podobne zabezpečí hlasový režim.  A režim hudby ponúkne čisté stereo nastavenie a deaktivuje priestorovú konfiguráciu používanú v domácom kine.

ZDROJ | Devialet

Dione má rovnaký digitálno-analógový prevodník 24bit / 96kHz, aký používajú systémy Devialet Phantom. Ide o patentovaný systém na čipe (SoC), ktorý sľubuje zvuk s nulovým šumom na pozadí, nulovou saturáciou a nulovým skreslením. Z existujúcich audio komponentov Devialet Dione prevzal(a) aj ďalšie patentované technológie, vrátane hybridnej analógovo-digitálnej architektúry zosilňovačov (ADH), Devialet SAM (Speaker Active Matching) na prispôsobenie zosilnenia reproduktorom a DAC Magic Wire na minimalizácie signálnej cesty od prevodníka k reproduktorom.

ZDROJ | Devialet

Konektivita soundbaru je takisto široká. Možno by neuškodil USB port na pripojenie externých pamäťových médií, ale kompenzuje to sieťové pripojenie cez Wi-Fi (dual band 2,4 GHz aj 5 GHz cez špecifikácie 802.11a/b/g/n/ac) a Bluetooth 5.0 bezdrôtovo, alebo po kábli cez Ethernet 10/100/1000 Mbit/s. Pomocou kábla HDMI s podporou eARC jednoducho pripojíte soundbar k televízoru a cez funkciu CEC môžete obidve zariadenia ovládať jediným diaľkovým ovládačom. Televízor alternatívne môžete pripojiť aj cez optický kábel.

ZDROJ | Devialet

Na komplexné ovládanie Dione slúži samostatná aplikácia Devialet App pre smartfóny, na prehrávanie hudby však nemusíte nevyhnutne používať aplikáciu. Namiesto toho môžete použiť Spotify Connect alebo AirPlay 2.

Devialet Dione sa začne distribuovať v druhej polovici apríla (momentálne výrobca prijíma predobjednávky) a od distribútora značky Devialet, spoločnosti BIS audio, máme prísľub, že ho budeme môcť čoskoro otestovať naživo. Po skúsenostiach s reproduktormi Phantom veríme, že sa opäť môžeme tešiť na zaujímavú skúsenosť s high-tech kúskom od inovatívnych Francúzov.

ZdrojDevialet

Komentáre k článku