Podľa najnovších prieskumov sa zdá, že batoľatá, ktoré využívajú smartóny či tablety spia menej ako tie, ktoré s touto elektronikou v kontakte nie sú.
I napriek tomu, že predaj tabletov v posledných rokoch nenapreduje tak rýchlo, ako by si mnoho spoločností prialo, sú populárne najmä v domácnosti. Využívajú sa na predovšetkým na konzumáciu obsahu. Podľa nového prieskumu môžu práve tieto zariadenia spolu so smartfónmi „brať“ miminám spánok.
Londýnska univerzita Birkbeck robila výskum, v ktorom sa snažila zistiť dopad novodobej elektroniky na deti mladšie ako tri roky. Otázky boli kladené 715 rodičom. Tých sa pýtali, ako často sa ich potomok hrá s tabletom či smartfónom a aký je jeho spánok.
Záverom štúdie bolo, že každá hodina, ktorú dieťa strávilo používaním dotykového displeja jedného alebo druhého dotykového zariadenia mu skracovalo spánok o približne 15 minút.
I napriek tomu, že táto správa nie je alarmujúca a 15 minút spánku v konečnom dôsledku nie je tak veľa, deti by v tak mladom veku mali dostávať čo najviac odpočinku.
Každá minca má však dve strany. I v tomto prípade nájdeme pri používaní tabletu alebo smartfónu jednu výhodu. Sú ňou motorické schopnosti, ktoré sa pri hraní so zariadením zlepšujú.
Mali by teda deti používať tablet?
Podľa doktora Smitha je zatiaľ veľmi ťažké odhadnúť reálny dopad elektroniky na detský vývoj. Jeho rada je, že všetkého veľa škodí, a teda dovoliť dieťaťu taký čas pri tablete aký by malo napríklad pri televízore.
Dôležité je hlavne zabrániť nevhodnému obsahu či používanie elektronických zariadení pred spaním, kedy modré svetlo vyžarujúce z displeja blokuje tvorbu melatonínu, hormónu spánku.