Reklama

Dell Technology Camp 2011

Erik Birčák

Londýn alebo Londinium, ako ho prezývali starovekí Rimania na prelome letopočtov, mesto bohaté svojou históriou, počtom obyvateľov, rozlohou, ale aj množstvom Wi-Fi antén na kilometer štvorcový. Toto bezpochyby zaujímavé mesto sa pred nedávnom stalo aj miestom konania už tretieho ročníka technologického kempu spoločnosti Dell a jej partnerov. A prečo práve technologický kemp?

 Dell Technology Camp 2011

Samotná akcia prebiehala 8. júna, v Londýne ako obvykle polooblačný deň s prehánkami. Novinári z viac ako 20-tich krajín sveta sa stretli v miestnom Roundhouse, bývalom rušňovom depe, ktoré bolo v 60-tych rokoch prerobené na hudobno-konferenčný priestor a dnes sa v ňom okrem podobných akcií koná aj množstvo koncertov známych hudobných skupín.

 Dell Technology Camp 2011

CLOUD JE BUDÚCNOSŤ

Hlavný organizátor sa hneď na začiatku spolu so svojimi partnermi, spoločnosťami Intel a Microsoft, snažili prezentovať svoju víziu akejsi digitálnej éry, ktorá má nastať už v najbližších rokoch. Dokonca sa nebáli prirovnať udalosti v ponímaní počítačových technológií ako najväčšiu zmenu od čias príchodu architektúry x86. Pomerne odvážne tvrdenie vzápätí podložili pojmami ako virtualizácia či cloud, a tiež množstvom financií, ktoré do nich investovali a v budúcnosti ešte investujú. V posledných rokoch sme totiž zaznamenali pomerne raketový nástup smartfónov, netbookov, tabletov a iných mobilných zariadení, ktoré snáď už každý z nás využíva denne. Podobné zariadenia sa už nedržia klasickej koncepcie starého stolného počítača, ktorý mal väčšinu dát uložených na svojom pevnom disku. Aplikácie novodobých zariadení skôr komunikujú prostredníctvom internetu so vzdialeným serverom a snažia sa dáta uložiť tam. Dell a jeho partneri vidia budúcnosť práve v tomto novom type infraštruktúry, kde bude väčšina dát ukladaná mimo zariadení samotného klienta. Opatrnejší si iste kladú otázku, či budú takéto dáta v bezpečí chránené pred zneužitím. Bezpečnosť je však podľa menovaných spoločností jedným zo základných pilierov fungujúceho cloudu spolu s výkonom a mierou konektivity. K tomu je však potrebná silná infraštruktúra a množstvo výkonných serverov. Bude určite zaujímavé sledovať vývoj tejto problematiky najmä vzhľadom k novým produktom, medzi ktoré patria napríklad Cloud Office či Sharepoint od Microsoftu.

 Dell Technology Camp 2011

NOVINKY NA KAŽDOM KROKU

Po úvodných prednáškach sa celá akcia preniesla do hlavnej sály, kde sme si mohli prezrieť množstvo noviniek rozdelených do niekoľkých stánkov podľa zamerania. Dell vystavoval celé spektrum od serverového segmentu až po bežné domácnosti. Práve v domácom segmente toho bolo k videniu pomerne dosť. Ako prvá ma zaujala myšlienka vymeniteľných krytov pre notebooky radu Inspirion, ktoré výrobca pomenoval Dell Switch. Mnohí z vás si možno ešte pamätajú vymeniteľné farebné kryty na mobilné telefóny, obľúbené napríklad u Nokie. Nový kryt sa jednoducho a rýchlo „zacvakne“ na veko displeja. Farebných kombinácií či dizajnérskych kreácií sme sa nabažili skutočne dosť. Ako nápad na odlíšenie a zahnanie stereotypu to schvaľujem, bude však otázne, ako sa myšlienka ujme v praxi. Tu bude rozhodovať pravdepodobne cena jednotlivých krytov, ako aj ich dostupnosť či trvácnosť.

 Dell Technology Camp 2011

Rušno bolo aj v sekcii určenej pre hráčov. Dell tu vystavoval množstvo stolných počítačov i notebookov svojej sesterskej značky Alienware, ktorá sa pred nedávnom konečne dostala aj na náš trh. Veľký záujem budila stolná zostava Alienware Aurora s troma 3D displejmi, na ktorých bežala hra Crysis 2. Cenová kalkulácia tejto zostavy sa pohybovala okolo 3 000 €. Pre hráčov, ktorí nemajú skúsenosti ani chuť vytvárať si vlastné zostavy, je to zaujímavá voľba. Neďaleko bola vystavená aj hŕstka notebookov s uhlopriečkami od 11“ do 18,4“. Model Alienware M18x s 18,4“ displejom ponúka Full HD rozlíšenie a dokáže v sebe integrovať až 2 grafické karty, 32 GB DDR3 či procesory Intel Core i7 (s prídavkom Extreme). Ani o niečo menší model M17x sa nenechal zahanbiť, jeho najväčším lákadlom je bezpochyby 17,3“ 3D displej s Full HD rozlíšením a grafická karta Geforce GTX 460M, vďaka ktorej si zahráte modernejšie hry v 3D. Moju pozornosť upútal aj 11-palcový drobček, ktorý zaujme práve hráčov online hier a stane sa pre nich ideálnym cestovným spoločníkom.

 Dell Technology Camp 2011

Pokiaľ zábava vo vašej domácnosti nepozostáva iba z nekonečného hrania hier, možno vás zaujme využitie prostredia Dell Stage. Ide v podstate o nadstavbu operačného systému, ktorá beží primárne pod OS Windows, avšak jej verzia je dostupná aj pre Android OS. Dell prezentoval modelovú modernú domácnosť s počítačom, notebookom, televíziou (s bezdrôtovým prijímačom od Dellu) a tabletom. Vďaka prostrediu Stage a jednoduchej konfigurácii všetkých zariadení sa v priebehu niekoľkých minút všetky zariadenia prepoja a stanú sa tak jednotným celkom, pričom sa z jedného prístroja dajú ovládať všetky ostatné (pokiaľ to v nastaveniach nezakážete alebo nenastavíte inak). Pracovníci Dellu demonštrovali, ako sa dá z kuchynského počítača pustiť deťom film v obývačke či využívať tablet, príp. smartfón s Androidom ako diaľkové ovládanie k TV. Pre modernú domácnosť pomerne praktické riešenie, ktorého využitie by som si však vedel predstaviť v upravenej podobe aj na pracoviskách či v školách.

 Dell Technology Camp 2011

Dell ukázal okrem hotových produktov aj čosi zo zákulisia, konkrétne samotný proces konštrukcie a dizajnovania prístrojov. Musím pochváliť prístup a komunikáciu s tamojšími inžiniermi, ktorí veľmi ochotne vysvetľovali celý postup výroby. Ukázalo sa, že zatiaľ, čo dizajnérska časť rieši rôzne motívy na kryty displeja, inžinieri riešia také drobnosti, ako efektivita pántov na notebooku či umiestnenie súčiastok, aby šasi dokázala čo najefektívnejšie rozložiť prebytočné teplo. Páči sa mi, že Dell čoraz častejšie vsádza na horčíkovo-hliníkové kostry prístrojov. Okrem pevnosti a nízkej hmotnosti tak získavajú ich modely aj veľmi profesionálny vzhľad. Za zmienku stojí aj fakt, že inšpirácie a nové nápady neprichádzajú iba od samotného výrobcu, ale vývojári sa snažia vyhovieť aj želaniam a pripomienkam zákazníkov, predajcov, recenzentov či obyčajných ľudí (napríklad na portáli ideastorm.com).

 Dell Technology Camp 2011

Profesionálna, resp. podniková sekcia bola na prvý pohľad menej nápadná, no o to viac zaujímavých produktov sa tu dalo nájsť. Okrem čisto profesionálneho radu Latitude sme tu mali možnosť vidieť aj rádovo lacnejší a rozšírenejší rad Vostro, ktorý sa podľa tamojšieho hovorcu hodí skôr pre malé až stredné podniky. Po krátkom teste modelu Vostro 3550 som však nadobudol pocit, že vďaka integrácii grafických kariet od AMD a peknému displeju sa dá tento rad pokojne odporučiť aj zákazníkom, ktorí si radi večer pozrú film či zahrajú nenáročnejšiu hru. Vďaka možnosti osadenia 9-článkovej batérie či procesorov Core i7 ide o výkonný prístroj s výdržou batérie okolo 8 hodín. Zamrzí len značne vyššia cena v našich končinách oproti cenám, ktoré boli prezentované v UK.

 Dell Technology Camp 2011

Z modelov radu Latitude ma zaujal robustný model E6420 ATG určený hlavne pre profesionálov, ktorí často cestujú do nehostinných podmienok. V podstate je to klasický model E6420, ktorý však dostal pevnejšie a odolnejšie telo, krytky na všetky porty, doplnkové príslušenstvo a dokonca praktické „madlo“, vďaka ktorému sa dá nosiť ako kufrík. Jeho predností je ale omnoho viac. Nechýba klasická „ultrabay“ (šachta), v ktorej je štandardne umiestnená DVD mechanika, no dá sa vymeniť za prídavné USB 3.0 porty, ďalší pevný disk či dodatočnú batériu. Čo sa týka batérií, tie môžete mať v prístroji celkovo tri (hlavnú 6 či 9-článkovú, druhú v „ultrabay“ a poslednú tzv. „slide-in“ batériu násuvnú zospodu namiesto dokovacej stanice). Takto môžete dosiahnuť celkovú výdrž až 22 hodín. Navyše všetky batérie sú vymeniteľné za chodu a nezávisle od seba.

 Dell Technology Camp 2011

Dell Technology Camp bol akoby výkladnou skriňou nových technológií a riešení od Dellu. Výrobca tu odprezentoval jednotlivé produkty, ako aj funkčné celky či all-in-one riešenia. Škoda, že akcia netrvala trochu dlhšie, aby sme mohli jednotlivé modely aj podrobnejšie zrecenzovať. Vízia akéhosi jednotného celku, v ktorom jednotlivé počítače slúžia väčšinou len ako klienti, však bola cítiť na každom kroku. Na jednej strane je to prirodzené, že užívatelia chcú mať svoje dáta k dispozícii vždy a všade, na strane druhej však musíme mať stále na pamäti, že tri piliere cloudu  – bezpečnosť, výkon a konektivita budú musieť byť stopercentne zabezpečené, aby sme sa v budúcnosti dočkali uspokojenia.

Foto: Erik Birčák

Náklady spojené s pobytom a cestou na Dell Technology Camp 2011 hradila spoločnosť Dell, za čo jej ďakujeme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.