Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

DelivAir – budú nám zásielky doručovať drony priamo do rúk?

DelivAir – budú nám zásielky doručovať drony priamo do rúk?
Zdroj | Cambridge Consultants
Stanislav Vinc
DelivAir – budú nám zásielky doručovať drony priamo do rúk?
Zdroj | Cambridge Consultants
Zdroj | Cambridge Consultants

Za posledné roky sa našlo mnoho spoločností, ktoré testovali doručovanie objednaného tovaru dronom. Všetky z nich ale doručovali iba na predom určenú adresu. DelivAir dokáže doručiť zásielku priamo do rúk objednávateľa, nech je kdekoľvek.

DelivAir vyvinula spoločnosť Cambridge Consultants a zatiaľ ide skôr o demonštráciu vízie, než o reálnu službu. Myšlienka DelivAir spočíva v tom, že drony by mohli byť schopné nájsť zákazníka, nech je kdekoľvek.

Pozrite si

Parrot Bebop 2 Power – nový výkonný dron so solídnym doletom

Dron si počas celej cesty overuje aktuálnu polohu zákazníka, ktorého pri prílete identifikuje vďaka blikajúcemu LED blesku na jeho telefóne. Po identifikácii sa z bezpečnej výšky spustí zásielka priamo do rúk zákazníka, ktorý si ju objednal.

Využití je pre tento druh dopravy mnoho. Ak sa napríklad nejaká osoba zraní a po blízku nie je žiadna civilizácia, dron by jej mohol doručiť lekárničku a lieky skôr, než dorazí záchranná služba. Výhody existujú aj pri doručovaní klasických zásielok. Na rozdiel od ostatných služieb by nebolo potrebné na zem umiestňovať rôzne pristávacie značky alebo čakať na predom učenej adrese.

Pozrite si

Lily Next-Gen – dron zo skrachovaného start-upu sa vracia v orezanej verzii

Spustenie takéhoto spôsobu doručovania v praxi je zatiaľ v nedohľadne. Je ešte mnoho technických a právnych problémov, ktoré treba pred reálnym spustením takejto služby vyriešiť. Otázne je, či by sme chceli, aby nám nad hlavami neustále bzučali desiatky dronov. Každopádne, doručovanie zásielok priamo do rúk na počkanie znie lákavo, no má to svoje pre a proti.