Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dead Rising 4: krvavé pokračovanie so starým známym

Dead Rising 4: krvavé pokračovanie so starým známym
Zdroj | Microsoft
Marek Hudák
Dead Rising 4: krvavé pokračovanie so starým známym
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft
68 %
Dead Rising 4, štvrtý diel známej série, vám opäť ponúka hranie za fotografa Franka Westa v otvorenom prostredí s tisíckami zombíkov.

Výhody

  • vtipné diaólogy
  • levelovací systém
  • čokoľvek ako zbraň

Nevýhody

  • vyššia cena
  • repetitívne misie
  • priemerný dizajn

Séria Dead Rising ponúkajúca otvorený svet začala v roku 2008 na konzolách starej generácie a počítačoch v hlavnej úlohe s fotografom Frankom Westom. Ten sa vydal do nákupného centra v mestečku Wiliamette, v štáte Colorado, vyšetrovať zombie nákazu.

Vývojári v druhom pokračovaní vo Frankovi budúcnosť nevideli a šancu dali motorkárovi Chuckovi Greenovi. Dej je opäť zasadený do veľkého nákupného centra preplneného nemrtvými v kasínovom mestečku Fortune City.

Ani tretí diel nepokračoval v príbehu a znovu všetko zmenil. Tentokrát v roli mechanika Nicka Ramosa ste sa ocitli v otvorenom meste na mexických hraniciach. Dead Rising 4 dostupný na PC a na Xbox One konzolách opäť rozšíril sériu ako po stránke rozsiahlosti, tak aj po stránke možností.

Hra sa snaží čerpať z histórie a charakteru fotografa Franka Weste, ktorý je už ako sám hovorí, starý na zombie apokalypsu. Nechal sa však nahovoriť na zaujímavý výlet so svojou študentkou Vick.

Nielen mne, ale aj Frankovi bolo po zahliadnutí dopravnej tabule s nápisom Wiliamette hneď všetko jasné. Horlivá, ale neskúsená študentka chce získať exkluzívnu reportáž pre médiá.

Výskumné centrum neďaleko mestečka vás prevedie základným ovládaním hry a predstaví vám rozšírené funkcie fotoaparáta. Spolu s dávkou svojského humoru hlavnej postavy sa dostanete z komplexu.

Dej sa presúva o zopár mesiacov roku 2021 dopredu a vy sa vydávate za záchranou vašej študentky. Tentokrát je už zombie nákaza rozšírená po celom meste Wiliamette.

Dôraz je kladený na jednoduchú hrateľnosť založenú na intuitívnom ovládaní a odstránení časových misií, v ktorých by ste sa museli zbytočne ponáhľať. Tempo hry si určíte sami. Otvorené priestory ponúkajú širokú paletu zbraní a možnosti, ako dočasne vyčistiť priestory od nepriateľov.

Zábava je spojená aj so stále prítomným fotoaparátom, ktorý Vick významne vylepšila. Režim nočného videnia využijete v tmavých priestoroch a analytický zas pri vyšetrovaní, ktoré nápadne pripomína to z hernej série Batman.

Nechýba ani možnosť vytvorenia selfie záberov, na ktorých je ukázané, ako si to Frank užíva. Dodatočne to potvrdzujú aj jeho rozhovory s nepriateľmi či spoločníkmi, ktoré sú takmer stále doplnené o vtipnú poznámku.

Pozrite si

Ako si PlayStation 4 Pro vedie v recenziách?

Dôkladným zbieraním zaujímavých zbraní a predmetov sa vám občas ponúkne možnosť ich kombinácie, ktora vás niekdy skutočne prekvapí. Najviac zábavy si však užijete s motorovou pílou. Niekedy je až zbytočné mrhať vzácnou muníciou strelných zbraní.

Hraním sa vám naskytne nespočetné množstvo vedľajších misií s rozumnou náročnosťou, ktoré vás nezamestnajú na viac než 10 minút. Po úspešnom dokončení môžete očakávať hodnotnú odmenu.

Milo ma prekvapila úprava vizáže postavy. Nakupovaním u lokálnych predajcov máte možnosť zmeniť Franka na nepoznanie. Ja som sa však skôr sústredil na nakupovanie zbraní a ďalších užitočných predmetov.

Aj napriek tomu, že Dead Rising 4 je skutočne jednoduchá hra zameraná na oddychové hranie, nechýba levelovací systém rozdelený na štyri kategórie. Tešiť sa môžte na zvýšenie účinnosti zbraní alebo tiež na navýšenie bodov zdravia.

Pozrite si

PlayStation Experience 2016 – predčasné Vianoce od Sony

Príjemne ma prekvapil exo suit, v ktorom som získal nadprirodzenú silu spojenú s väčšou zábavou. V prvý okamih sa mi okamžite vybavili spomienky na futuristické Call of Duty: Advanced Warfare.

Sklamali ma ale „boss fighty“. Ako neskúsený hráč série som nemal pocit, žeby boli súboje výrazne náročné. Niektorí silnejší protivníci si ani nestihli uvedomiť proti komu stoja a už boli na zemi. V pokročilejšej fáze hry sa obtiažnosť o kúsok zvýšila, ale stále najväčším dôvodom prečo som umieral, neboli zombíci, ale ozborojení vojaci.

Pozrite si

Čo v sebe skrýva Microsoft Xbox One S?

Tak ako aj v treťom dieli, aj v Dead Rising 4 vás tvorcovia posadili za volant špecifických, ale aj bežných vozidiel. Práve v nich som si užil najviac zábavy. Časom im však u mňa ostal už iba status rýchlej prepravy.

Herná doba príbehovej časti môže presahovať 20 hodín. Samozrejme v prípade, že vás hra skutočne baví a plníte všetky možné vedľajšie úlohy. V režime pre viacerých hráčov sa môžete spojiť s ďalšími tromi kamarátmi či náhodnými spolubojovníkmi a plniť spoločne stanovené ciele.

Čakajú vás 4 samostatné epizódy zo známeho prostredia. Prekvapil ma ale opätovný začiatok na nultom leveli postavy. Uvítal by som pokračovanie v nadobúdaní skúseností a rozvíjaní schopností.

Pozrite si

Dá sa Xbox One S prerobiť na notebook? Dá!

Jesenná ponuka hier je tento rok naozaj pestrá a ak vás nebavia klasické AAA tituly, Dead Rising 4 s priemerným grafickým spracovaním môže byť pre vás to pravé.

Campcom fanúšikov pravdepodobne nesklame, no nových hráčov si v dôsledku chýbajúcej rozmanitosti v misách dlho neudrží. V stanovenej cene nájdete na trhu kvalitnejšie, zaujímavejšie a trvácnejšie tituly.

Zdroj