Reklama

Dávate videá na internet? Aj na vás sa možno vzťahuje povinná registrácia

Zdroj | Lucas Favre/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Lucas Favre/Unsplash
Zdroj | Lucas Favre/Unsplash

Aj vy patríte medzi tých, ktorí natáčajú videá a potom ich zavesia na sociálne siete, napríklad na YouTube? Zbystrite pozornosť. Štát totiž zmenil podmienky a po novom stanovil oznamovaciu povinnosť. Vzťahuje sa aj na vás?

V prvom rade treba podotknúť, že ak videá nevkladáte na sociálne siete s cieľom zarobiť, nemusíte nič nikomu neoznamovať. Väčšiny z vás sa to teda netýka a môžete ďalej tvoriť a s priateľmi zdieľať vaše vizuálne zážitky.

Ak ale tvoríte videá, ktoré môže generovať zisk, musíte to ohlásiť regulátorovi. Tu je dôležité slovo „môže“. Podľa nie príliš šikovne napísaného zákona o audiovizuálnych mediálnych službách má oznamovaciu povinnosť aj ten, ktorý ešte nezarába, nevie, či nečo zarobí, ale ohlásiť to musí. Stačí, ak máte účet, alebo kanál na sociálnej sieti s primárne hospodárskou povahou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Oznamovaciu povinnosť automaticky máte, ak sú vaše videá zverejňované s cieľom (priamej i nepriamej) propagácie, ale i vtedy, ak sa v nich umiestnia komerčné produkty alebo služby. Pozor, túto povinnosť mate aj vtedy, ak si robíte reklamu na vlastný tovar / službu.

Zdroj | Apostolos Vamvouras/Unsplash

V prípade, že ešte nemáte 18 rokov a tvoríte videá s podnikateľským zámerom, musí oznámenie podať váš zákonný zástupca. Prirodzene, oznamovaciu povinnosť majú aj právnické osoby, ktoré okrem neho musia požiadať aj o autorizáciu. Aby to nebolo také jednoduché, ohlásiť svoje kanály musia aj tí, ktorí už s touto činnosťou prestali a neprodukujú ďalší videoobsah. Ak ten ostal v on-line priestore, musí o ňom vedieť regulátor.

Aj vaše video však môže byť nečakane virálne a zarobí vám nejaké drobné. Vtedy by to nemal byť problém, pretože ste ho nezdieľali s cieľom zarobiť.

Nahlasovanie pre fyzické osoby nie je spojené so žiadnym poplatkom, ale ak si ho nesplníte, môže vás Rada pre mediálne služby pokutovať od 30 do 10 000 eur. V prvých mesiacoch sa údajne pokuty nebudú vyberať. Firmy, právnické osoby a občianske združenia musia zaplatiť jednorazový poplatok 260 eur. Ak žiadosť podajú cez slovensko.sk, je poplatok len 190 eur. Odpovede na časté otázky k oznámeniu a autorizácii nájdete tu.

Každá byrokracia veľmi rýchlo zdvihne tep tomu, koho sa dotýka. Treba si ale uvedomiť, že aj podnikateľ – skôr ako zarobí prvý cent – musí svoju činnosť ohlásiť, konzultovať, či dokonca nechať si schváliť nielen na daňovom úrade, ale aj v mestskom úrade, na hygiene, u požiarnikoch, či na životnom prostredí.

Je dobré mať prehľad o subjektoch, ktoré zarábajú na sociálnych sieťach. Náš zákon však ide ďalej ako požaduje európska smernica, v snahe zjednodušiť si prácu zavádza novú povinnosť prakticky bez rozdielu; stačí, ak niekto dúfa že na sociálnych sieťach zarobí.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.