Reklama

Dáta, ku ktorým sa dostanete iba vy. Vyskúšali sme ultra-bezpečný SSD disk

G-DRIVE ArmorLock SSD vertikálne položený na dreve.
Stanislav Vinc
G-DRIVE ArmorLock SSD vertikálne položený na dreve.

O kybernetických útokoch počúvame z každej strany, v podstate každý deň a to nielen v médiách ale aj zo skúsenosti našich známych a rodiny. Na technológie sa totiž spoliehame v našich životoch spoliehame čoraz viac, s čím logicky priamo úmerne stúpa aj záujem útočníkov zneužiť to.

Hekeri prenikajú do firiem, ale aj osobných počítačov bežných ľudí. Hlavným cieľom je zvyčajne krádež finančných prostriedkov, niekedy identity, inokedy zas citlivých dát. A niekedy v tom ani nemusí byť útočník. Odomknutý počítač, USB-kľúč alebo externý disk si stačí zabudnúť napr. v kaviarni a s trochou smoly sú citlivé dáta zrazu v nesprávnych rukách.

95 %
G-DRIVE ArmorLock SSD od SanDisk Professional je šifrovaný SSD disk so šikovne riešeným odomykaním cez smartfón či aplikáciu pre PC. Nepatrí síce medzi tie najlacnejšie, no pokiaľ vám ide o bezpečnosť pri zdieľaní dát offline, nešliapnete vedľa.

Výhody

  • Odomykanie bez hesla
  • Rýchlosť čítania a zápisu
  • Zvýšená odolnosť

Nevýhody

  • Pomerne vysoká cena
  • Výrazne väčší ako iné externé SSD
Obsah pokračuje pod reklamou

Ak vás pri takejto predstave zamrazilo, klikli ste na správny článok. Výrobcovia úložísk totiž majú riešenie, ako si dať pozor aj na tie citlivé dáta, ktoré napr. z dôvodu jednoduchšieho zdieľania v offline svete uschovávate na externých diskoch.

V redakcii sme si nedávno mali možnosť vyskúšať naozaj nezvyčajný externý disk Kingston IronKey Vault Privacy 80, ktorý má priamo na svojom tele miniatúrny displej pre odomykanie vašich dát pomocou číselného hesla. Hneď na to nám v redakcii pristál konkurenčný G-DRIVE ArmorLock SSD od spoločnosti SanDisk, ktorý k tomu pristupuje úplne inak.

Ako ste si už iste všimli, na tomto externom disku žiaden číselník nie je a hľadať na ňom nemusíte ani snímač odtlačkov, na ktorý sa pri podobne zameraných externých diskoch spolieha Samsung. Kľúčom k vašim dátam je v tomto prípade smartfón a v ňom nainštalovaná aplikácia ArmorLock.

Môže to znieť šialene, no SanDisk v tomto prípade iba nasleduje tú istú myšlienku ako väčšina technologických gigantov – heslá sú prežitok. Pojmy „passwordless“ a „passkeys“ budete v najbližších mesiacoch a rokoch počuť častejšie s tým, ako čoraz viac firiem postupne ponúkne alternatívne spôsoby, ako sa budeme prihlasovať k našim online účtom a prihlasovať k našim dátam offline i online.

SanDisk G-DRIVE ArmorLock SSD túto myšlienku prepája s mobilnou aplikáciou, v ktorej si disk najprv zosnímaním QR kódu alebo prepísaním krátkeho kódu aktivujete a nastavíte. Disk nemá batériu, takže je aktívny iba v prípade fyzického pripojenia k zariadeniu prostredníctvom USB-C. O tom, že je disk zamknutý, vás disk informuje oranžovou LEDkou, aj ikonou v aplikácii. Pre jeho odomknutie stačí na smartfóne klepnúť na ikonu zámku a zadať heslo, prípadne sa autentifikovať odtlačkom prsta či skenom tváre (v prípade iPhonu Face ID).

Robiť to zakaždým, keď disk pripojíte k počítaču, by bolo samozrejme po chvíli poriadne otravné. SanDisk vám preto v aplikácii umožní autorizovať vybrané počítače, do ktorých si je tiež možné stiahnuť rovnakú aplikáciu ako do smartfónu. Tá vám mimochodom poslúži aj na úpravu nastavení disku či zobrazenie poslednej polohy, v ktorej bol disk aktívny. Tú si samozrejme disk prepožičiava od zariadenia, ku ktorému je pripojený, GPS modulom samotný disk nedisponuje.

Ak disk pomocou aplikácie neodomknete, prípadný útočník, resp. zlodej, z neho bude mať iba pekné ťažítko, ktoré vlastne ani nie je ťažké – disk prekvapivo váži iba 200 gramov. Vaše dáta zostanú v bezpečí pod zámkom 256-bitového hardvérového AES-XTS šifrovania. Kľúč k odomknutiu dát na disku predstavuje 78-miestne číslo, na ktorého uhádnutie by útočník musel vyskúšať 2256 rôznych kombinácií. Inými slovami, odomknúť tento disk hrubou hardvérovou silou je s dnešnými technológiami prakticky nemožné.

Samotný disk je okrem útokov odolný aj voči vonkajším živlom. Oficiálne disponuje certifikáciou IP67, takže odolá prachu a vode, ale aj pádom z výšky 3 metrov a záťaži zhruba 450-kilogramovej záťaži. SanDisk sa pod to podpisuje 5-ročnou (obmedzenou) zárukou.Testovaný G-DRIVE ArmorLock SSD nesklame ani po rýchlostnej stránke, kde oficiálne ponúka prenosové rýchlosti na úrovni 1 000 MB/s.

Jedinou reálnou nevýhodou, pokiaľ chcete tento disk využívať na cestách, sú jeho rozmery. Ako som už spomínal, hmotnosťou nesklame, no rozmermi dokonca presahuje niektoré externé HDD. Osobne si však myslím, že za tú zvýšenú bezpečnosť takáto daň rozhodne stojí.

Ak sme už pri dani, v porovnaní s klasickým SSD či HDD si pri kúpe tohto disku pripravte aj viac peňazí, čo je však pri jeho šifrovaní a technológii prepojenia so smartfónom očakávané. V nami testovanej 1 TB verzii tento disk stojí 229 eur, čo rozhodne nie je málo. Skúste si to však porovnať s dlhoročnými nákladmi na cloudové úložisko, ktoré nemusí byť tak bezpečné a pohľad na túto sumu sa vám možno zmení.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.