Reklama

Daňové priznanie za vás vyplní nová aplikácia, štát by si mal brať príklad

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Ak ste v roku 2022 dosiahli zdaniteľné príjmy nad hranicou 2 289,63 €, vykazujete daňovú stratu alebo vás na to vyzval daňový úrad, máte už iba zopár dní (do 31.3. 2023) na to, aby ste podali vaše daňové priznanie. Teraz tak môžete urobiť výrazne jednoduchšie a rýchlejšie.

Ak ste živnostník a za minulý rok si uplatňujete paušálne výdavky, poteší vás nová aplikácia od občianskeho združenia Slovensko.Digital, ktorá v niekoľkých krokoch vyplní daňové priznanie, konkrétne tlačivo DPFO typ B, za vás. Ako na to?

Ak si termín pre podanie daňového priznania potrebujete odložiť, použiť môžete túto aplikáciu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aplikácia je určená na podanie riadneho, alebo aj opravného daňového priznania pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky. Zároveň však zatiaľ nepodporuje iné príjmy ako zo živnosti a zamestnania, SZČO – starobní dôchodcovia, prácu na dohodu a poradiť si taktiež v tejto chvíli nevie ani s príjmami so zahraničia alebo príspevkami z prvej pomoci. Je možné, že tieto funkcie do aplikácie pribudnú neskôr, no vzhľadom na blížiaci sa termín sa na to radšej nespoliehajte.

Ak spadáte do popisovanej skupiny, do vypĺňania daňového priznania sa môžete pustiť kliknutím na tlačidlo „Súhlasím a chcem pripraviť daňové priznanie“. Aplikácia si od vás následne vypýta prvé dôležité údaje – vaše celkové príjmy prijaté na účet alebo v hotovosti, ako aj celkové uhradené sociálne a zdravotné poistenie a preddavky na daň.

V prípade, ak ste okrem príjmov z nezávislej činnosti za rok 2022 mali príjem aj zo závislej činnosti, resp. zamestnania, do tlačiva pre daňové priznanie fyzickej osoby typu B je potrebné uviesť aj tieto príjmy. Aplikácia sa vás najprv opýta, či ste takéto príjmy mali a v prípade výberu kladnej odpovede vám ponúkne ďalšie políčka, v ktorých je potrebné vyplniť celkové príjmy tohto typu, ako aj sumu odvedenú do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Je možné, že pre tento účel si budete musieť vypýtať potrebné tlačivo od zamestnávateľa, kde sú tieto položky presne vyčíslené.

V ďalších krokoch si je tiež možné uplatniť zvýhodnenie na manželku/manžela alebo na dieťa, s ktorým ste počas roku 2022 žili v spoločnej domácnosti. Ak si nie ste istí, či si tieto zvýhodnenia môžete uplatniť, kliknite na vysvetlívku pod možnosťami, kde sú akceptované prípady vysvetlené.

V nasledujúcich krokoch sa vás aplikácia opýta už iba na platenie príspevkov na dobrovoľné dôchodkové poistenie (tzv. III. pilier) a následne vám umožní poukázať 2/3 % z dane neziskovej organizácii. V takomto prípade je potrebné vyplniť názov neziskovej organizácie a jej IČO, pričom kliknutím na tlačidlo navrchu si môžete priamo vybrať aj Slovensko.Digital.

Posledný krokom v aplikácii je ten, ktorý v pôvodnom tlačive robíte ako prvý – vyplnenie údajov o daňovníkovi. Výhodou je, že ak prvý riadok (Meno, priezvisko alebo podnikateľský názov) vyplníte správne, aplikácia vám dokáže ostatné údaje doplniť automaticky.

Zdroj | Slovensko.Digital

Po vyplnení týchto údajov je už systém pripravený vygenerovať vám hotové daňové priznanie, ktoré si môžete stiahnuť vo formáte XML stiahnuť do počítača. Ďalším krokom je už prihlásenie do portálu Finančnej správy, kde je potrebné stiahnutý súbor nahrať, skontrolovať a podať. S týmto postupom vám už taktiež pomôže overený návod na podstránke Návody.Digital.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.