Reklama

Ďalší plne elektrický pick-up, Ford F150 Lightning za nízku cenu

Zdroj | Ford
Števo Porubský
Zdroj | Ford
Zdroj | Ford

Americký Ford po pomerne dlhom čakaní predstavil elektrifikovanú verziu jedného z najobľúbenejších pick-upov na domácom trhu, model F-150 s dodatkom Lightning, teda Blesk, alebo Blýskanie sa. Plne elektrická novinka ponúkne aj zaujímavé detaily.

Pozrite si

Rivian R1T odhaľuje nové detaily, ktoré aj Tesla či ŠKODA môžu závidieť

https://www.youtube.com/watch?v=Zxe352yOYyk

V predaji budú 4 verzie – Base, XLT, Lariat a Platinum. Zároveň však bude F-150 Lightning v predaji aj s dvomi rozdielnymi batériami. Menšia má zvládnuť 370 km, väčšia 480 km. Toto sú však hodnoty, ktoré Ford chce dosiahnuť, neboli zatiaľ merané. Kapacity batérií ale nie sú známe.

Zdroj | Ford

Nový pick-up bude podporovať 150 kW DC nabíjania, na ktorom sa z 15 do 80% kapacity dostanete za 44, resp. 41 minút.   Kratší čas pritom platí pre väčšiu batériu, čo by mohlo znamenať, že väčšia bude podporovať 150 kW DC nabíjanie, menšia iba 100 kW, keďže jej to trvá na 80% dlhšie.

O chod sa budú starať dve verzie elektrických pohonov. Prvá má 318 kW (426 k), druhá verzia ponúkne 420 kW (563 k) výkon. V oboch prípadoch je krútiaci moment 1 051 Nm a v oboch prípadoch budú poháňané obe nápravy. Na každej náprave je jeden motor.

Zdroj | Ford

Plusom je určite 2,4 kW zásuvka pre elektrické zariadenia už v základnom modeli, top verzie ponúknu až 9,6 kW výkon s viacerými zásuvkami. Táto verzia vraj dokáže živiť z plne nabitej batérie bežnú domácnosť 3 dni.

Pozrite si

Tesla odhalila ďalšie podrobnosti o futuristickom pick-upe Cybertruck

Ford pritom pracuje na riešení Intelligent Power, ktoré má zabezpečiť využívanie F-150 na zásobovanie energiou domácnosti v špičke, zatiaľčo sa batérie budú nabíjať mimo špičky za podstatne lacnejšie ceny.

Za príplatok má byť aj 11-zásuvkový systém, ktorý dokáže živiť pokojne aj stánok s občerstvením.

Aby toho nebolo málo, Ford F-150 Lightning bude mať aj 360° osvetlenie exteriéru, čo sa zíde v noci v teréne či pri práci. Ford tvrdí, že F-150 Lightning je tým najlepším pick-upom aký kedy postavil.

Zdroj | Ford

Lahôdkou je obrí predný kufor, tzv. frunk. Ten má až 400 litrov. To nemajú ani niektoré dnes bežne používané autá, ale vzadu. Obsahuje 4 120V zásuvky s celkovým výkonom 2,4 kW a dva USB porty.

Zdroj | Ford

Samozrejmosťou je množstvo aktívnych i pasívnych bezpečnostných prvkov, ale aj viaceré technológie pre pohodlnejšie jazdenie s nákladom, vrátane toho ťahaného.

Zdroj | Ford

Zaujímavosťou je napríklad zabudovaná váha, takže vodič vie, akú hmotnosť má naloženú na korbe. Maximom je čosi vyše 900 kg. Maximom pre ťahanie je 4,5 tony.

Zdroj | Ford

Chýbať ale nemá ani semi-autonómny systém Ford Blue Cruise.

V interiéri vládne luxusná pracovná nálada. Na ovládanie ale slúži obrovský 15,5″ displej na výšku v stredovej konzole. Pred vodičom je 12″ displej. Vyššie verzie budú mať dokonca audio systém od Bang & Olufsen.

Zdroj | Ford

Nechýba ani mobilná appka na vzdialené ovládanie či OTA updaty.

Zaujímavé sú aj ceny. Základná verzia má začínať na sume necelých 40 000 dolárov, ktorá je síce bez tamojších daní, ale aj pred viacerými uľavami, ktoré v krajine platia pre elektromobily. Top verzia má začínať na sume 90 000 dolárov. V predaji sa nový Ford F-150 Lightning objaví ale až budúci rok, na jar 2022.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.