Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ďalší 5G smartfón? ZTE Axon 10 Pro 5G má aj 20 Mpx seflie foťák

Ďalší 5G smartfón? ZTE Axon 10 Pro 5G má aj 20 Mpx seflie foťák
Števo Porubský
Ďalší 5G smartfón? ZTE Axon 10 Pro 5G má aj 20 Mpx seflie foťák

Počas MWC 2019 takmer každý z veľkých i malých výrobcov predstavuje svoj prvý smartfón s podporou sietí 5G. Tie sú síce ešte iba v plienkach (u nás ani to ešte nie), no každý akoby chcel ukázať, že je už na 5G pripravený. Reálne si ale 5G smartfóny začneme kupovať o 2 roky, kedy aj ich cena bude podstatne rozumnejšia. Čo teda prináša nový ZTE 5G smartfón?

Zdroj | ZTE

ZTE Axon 10 Pro je jedným z prvých, ktorý má osadený procesor Snapdragon 855 a 5G modem X50, oba od amerického Qualcommu. Výkonný hardvér dopĺňa 6 GB RAM a do 128 GB interná pamäť, ktorú je možné rozšíriť microSDXC kartou. Na čínsku vlajkovú loď ale ide o pomerne slabé obsadenie čo sa týka pamätí, videli sme už aj smartfóny s 10 či 12 GB RAM.

Pozrite si

Qualcomm si začína plniť sen o 5G

5G modem od Qualcommu je ale zaujímavejší. V teórii ponúkne majiteľom možnosť ťahať dáta z internetu rýchlosťou 2 Gbit/s! V mobile! Takúto rýchlosť reálne síce nikdy nedosiahnete, no v praxi pôjde o stovky megabitov za sekundu. To budú vyššie rýchlosti, ako má väčšina z nás v domácnosti káblovým internetom.

Najnovší Android 9.0 sa zobrazuje na 6,47″ AMOLED displeji s výrezom s pomerom strán 19,5:9, no len s rozlíšením Full HD+. To aspoň šetrí batériu, no QHD+ rozlíšenie na veľkom displeji aj lepšie vyzerá aj lepšie znie. Niekde teda ZTE šetriť muselo, aby ich prvý 5G smartfón nemal prestrelenú cenu. Na druhej strane, pod displejom je ukrytý snímač odtlačku prsta. Pravdepodobne pôjde o optický snímač.

Zaujímavo vyzerá zadná strana. Tá má tri fotoaparáty a výkonný LED blesk. Celkovo má ísť o 48 Mpx + 20 Mpx + 8 Mpx konfiguráciu. Hlavný, 48 Mpx fotoaparát je pod f/1,8 optikou. Druhý, 20 Mpx snímač je pod širokouhlou optikou a tretí ponúkne 2x priblíženie. Chýbať nemá ani využitie umelej inteligencie pri detekcii scén.

Samozrejmosťou je 4K Ultra HD video pri 30 fps, snáď sa ale dočkáme aj spomaleného videa. Nad displejom, resp. v jeho výreze je 20 Mpx webkamera s Full HD videom.

Novinku má poháňať 4 000 mAh batéria s rýchlonabíjaním cez USB-C port. Nechýba ani možnosť bezdrôtového nabíjania. Telo je odolné voči vode a prachu (IP67/68) Nový ZTE Axon 10 Pro sa má na trhu objaviť v prvej polovici roka. V predaji bude na domácej pôde a v Európe. Cenu ZTE zatiaľ nezverejnilo, no môžeme predpokladať, že sa bude blížiť k 1 000 eurám. 5G smartfóny nebudú jednoducho lacné.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2019 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2019 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Lenovo (Slovakia), ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.