Reklama

Dajte si pozor na tento kryptomenový podvod

Zdroj | Hacker Noon
Michal Biznár
Zdroj | Hacker Noon
Zdroj | Hacker Noon

S nárastom popularity kryptomien pribudlo veľké množstvo ľudí, ktorí sa rozhodli senzáciu využiť na zarobenie si. Aj preto vzniklo množstvo kryptomenových podvodov.

Zdroj | CNBC

Kým niektoré kryptomenové podvody sú založené na báze skutočných projektov, ktoré majú za cieľ rýchlo zhodnotiť peniaze investorov a následne ich hŕstka ľudí vyberie, iné podvody sú oveľa jednoduchšie. To ale neznamená, že vás nemôžu oklamať.

Stačí na to dôveryhodne vyzerajúca stránka a názory ľudí v komentároch a pre nepozorných návštevníkov to môže znamenať, že prídu o peniaze.

Zdroj | truthiswhat
Pozrite si

Podvodníci zarobili viac než 36 miliónov dolárov na falošnej reklamnej sieti

Príkladom je aj podvodná stránka, ktorá sa tvári ako známy americký novinový portál CNBC. Po dizajnovej stránke vyzerá rovnako, obsahuje meno autora, prekliky či odkazy na iné články.

Na oko novinový článok, ktorý popisuje, ako Singapur ako prvá krajina na svete podporuje štátnu kryptomenu, na ktorej sa dá vďaka tomu za pár hodín zarobiť niekoľkonásobok, je v skutočnosti klamstvo. Imaginárna autorka v ňom dokonca dôveryhodne popisuje, ako sa dá ľahko vytvoriť účet a kúpiť túto štátnu kryptomenu a opisuje svoju skúsenosť, že už o pár hodín na kryptomene zarobila pár tisíc pri vklade približne 100 dolárov.

Zdroj | truthiswhat
Pozrite si

Regulátori Európskej únie skúmajú kryptomeny a možné podvody s nimi spojené

Dôveryhodnosť zvyšujú fotky singapurských politikov, screenshotov toho, ako sa zhodnocujú vložené peniaze a dokonca aj pochvalné komentáre pod článkom. Všetko vyzerá až príliš ideálne na to, aby to bola pravda.

Aby ste sa nedali zmiasť týmito, ale aj inými článkami, tu je pár tipov, ako odhaliť, že ide o falošnú stránku.

  • link stránky nie je cnbc.com, ako by mal v skutočnosti byť, ale zvláštny názov truthiswhat, ktorý rozhodne nevzbudzuje dôveru
  • po kliknutí na ktorýkoľvek link na stránke (vrátane odkazu na iné články či meno autora) sa vám otvorí stránka, kde môžete vložiť svoje údaje a „kúpiť kryptomenu“, čím prídete o svoje peniaze.
  • pre jednoduché overenie pravosti článku jednoducho stačí vyhľadať informácie o článku na oficiálnom portáli CNBC, kde samozrejme tento podvod nenájdete.
  • pri podobných podvodoch stačí skúsiť vyhľadať kryptomenový projekt na stránke coinmarketcap, kde sú zaregistrované takmer všetky obchodovateľné kryptomeny. Pokiaľ ho tam nenájdete, mali by ste zbystriť pozornosť.
  • Ako vždy platí, každú informáciu treba overovať z niekoľkých zdrojov a rovnako to platí aj pri kryptomenových projektoch. Pokiaľ o kryptomene nikto okrem tejto stránky nepíše, je to jasný signál podvodu.
  • V neposlednom rade si vždy treba povedať, že články propagujúce nejakú kryptomenu na mienkotvorných portáloch nebývajú a už vôbec nenájdete v komentároch iba pochvalné reakcie.
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.