Reklama

Dajte si pozor na podfukárov! 10 tipov ako nakupovať bezpečne na internete

Zdroj | Microsoft / Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Microsoft / Unsplash
Zdroj | Microsoft / Unsplash

On-line nakupovanie má svoje čaro, je pohodlné, viete si bleskurýchlo porovnať ceny a pozrieť vlastnosti alebo parametre výrobku. Napriek tomu sú s tým spojené isté riziká.

Pozrite si naše tipy, ktoré vám ukážu čoho sa vyvarovať a kedy treba byť obozretný. Podvodníkov na internete je obrovské množstvo a tak je opatrnosť naozaj na mieste.

Prinášame 10 rád, ako si dať pozor pri on-line nakupovaní, no nezabúdajte, že nejde o kompletný zoznam toho, čo majú nečestní ľudia, hekeri a podvodníci v talóne. Neustále vymýšľajú nové fígle, no častokrát stačí len trocha sedliackeho rozumu a hneď vám bude jasné o čo ide. Vo všeobecnosti si treba dávať pozor na neznáme obchody, ktoré nie sú zo Slovenska (z EÚ), na extra veľké zľavy, zlý pravopis, absenciu kontaktných údajov a podobne.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Dizajn stránky

Už prvý dojem môže naznačiť, že niečo nie je v poriadku s e-shopom. Nepekný dizajn, chyby v textoch, zle naprogramovanie obchodu a množstvo ďalších nedokonalostí by mali byť výstražným signálom. Webstránku si môžete skontrolovať na fakeinet.com.

2.

Podozrivo veľa kladných komentárov

Kedy človek napíše komentár? Keď je so všetkým poskojný, alebo naopak – keď nie je spokojný? Signálom na zbystrenie pozornosti môžu byť prehnane pozitívne reakcie zákazníkov. V prípade, že je e-shop bez jedinej negatívnej reakcie a všetky výrobky majú plný počet hviezdičiek, začnite googliť. Istotne sa vám podarí nájsť naozajstné recenzie.

Zdroj | Getty Images/Unsplash
3.

Príliš vysoké zľavy

Zaujala vás jedinečná akcia s 90 % zľavou na luxusné značky za pár eur? Nekupujte, ide o pascu na kupujúcich. Vy môžete prísť o osobné údaje, alebo vám e-shop pošle lacné napodobeniny. V horšom prípade prídete aj o dáta z platobnej či kreditnej karty.

Pozrite si

5 nadupaných smart hodiniek do 950 €

4.

Falošné darčekové poukazy

Chcete kúpiť darčekový poukaz? V tom prípade ich zásadne nakupujte len na stránkach, kde sa uplatnia. Nie je totiž nič ľahšie, ako vytvoriť dôveryhodne pôsobiacu stránku, odkiaľ sa budú veselo predávať poukážky. Opatrnosť sa však vyplatí aj pri darčekových poukazoch od overeného predajcu. Ten nemusí podvádzať, no môže mať podmienky využitia poukazu nastavené veľmi prísne. Ako inak, v neprospech zákazníka. Nezabudnite si prečítať pravidlá využitia darčekových poukazov.

5.

Opatrne so sociálnymi sieťami

Popáliť sa môžete aj na obľúbených sociálnych sieťach. Keď sa vám ukáže reklama na naozaj výhodný nákup, prezrite si ponuku celého e-shopu. Ak okrem inzerovaného tovaru nenájdete nič iné, radšej zabudnite na mega výhodné nakupovanie.

6.

Šifrované stránky

Obsah pokračuje pod reklamou

Nikdy nezadávajte citlivé údaje, najmä informácie o debetných kartách, na stránkach, ktoré nie sú zabezpečené a šifrované. Či je stránka zabezpečená si viete ľahko overiť. Pozrite sa na začiatok internetovej adresy, na časť kde je http. Ak adresa stránky začína https, dôležité je „s” v adrese, stránka je šifrovaná a zabezpečená. Nápovedou je maličké logo visiaceho zámku pred adresou.

7.

Aktualizovaný operačný systém a appky

Možno sa to nezdá, ale aj pri nakupovaní z e-shopu je dôležitým prvkom bezpečnosti aktuálnosť systémov, prehliadačov i samotných aplikácií. Aktualizácie pravidelne prinášajú bezpečnostné vylepšenia a opravy. Po vydaní aktualizácie sa zverejňuje aj zoznam toho čo sa vylepšilo a opravilo, čím sa nepriamo zverejní aj zoznam bezpečnostných nedostatkov. Ak si neaktualizujete váš systém dlhšiu dobu, je oveľa ľahšie vás okradnúť. Stojí to za to?

8.

Moderné spôsoby platenia

Nakupujte cez PayPal, niektorou z inteligentných platobných kariet, alebo telefónom. Viaceré banky ponúkajú pri on-line platbách ako bezpečnostný prvok jednorázové bezpečnostné debetné karty. Vytvoria virtuálnu kartu, z ktorej údaje sa dajú použiť iba jedenkrát na konkrétnu platbu. Využívajte to.

9.

Len z bezpečnej Wi-Fi

Na neznáme internetové stránky sa pripájate zo zabezpečeného a overeného pripojenia na internet. Zvlášť, ak tam nakupujete. Domácu sieť majte zamknutú heslom. Na verejných Wi-Fi sieťach nakupovanie neodporúčame, tieto siete zvyčajne nešifrujú dáta, ktoré odosielate.

Zdroj | Andrew M/Unsplash

Buďte obzvlášť opatrní, keď zadávate akékoľvek heslo. Účinným riešením je použiť VPN. Tento spôsob pripojenia je vysoko bezpečný a v podstate je nemožné sa k vám dopátrať. Samozrejme, je to možné len vtedy, ak používajte VPN od dôveryhodnej spoločnosti. Medzi tie najviac odporúčané patrí napríklad spoločnosť ExpressVPN, IPVanish, alebo NordVPN.

10.

Pozor na citlivé informácie!

Obchod okamžite opustite, ak od vás predajca pýta údaje, ktoré reálne nepotrebuje. Meno, adresa bydliska, e-mail, telefónne číslo, číslo a expiráciu karty či dokonca CVC kód nie sú bežné informácie, ktoré na požiadanie zveríte cudzej osobe. Buďte opatrní aj pri ďalších onformáciách, na prvý pohľad nevinných. Može ísť o sociálne inžinierstvo, vďaka ktorému sa útočník chce dozvedieť napríklad vaše heslo. Sú obchodníci, ktorí sa vás budú pýtať, napríklad pomocou formuláru na záujmy. Tieto informácie môže využívať na marketingové účely, no musí vám dať možnosť na ne neodpovedať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.