Nákupy na internete sú pohodlné, praktické, rýchle a zvyčajne aj výhodné. Nie každý si ale uvedomuje, že môžu prinášať aj riziko. Svoje to tom vie nejeden smutný používateľ, ktorý zaplatil a nedostal tovar, alebo jeho údaje boli zneužité.
Aj preto Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) upozorňuje na možné riziká a pripomína, že ani doména .SK, dokonca ani webstránka v slovenskom jazyku totiž automaticky nezaručujú, že ide o slovenský a najmä poctivý e-shop.
Dnes totiž môže mať doménu .SK každý, stačí, ak je konkrétny názov voľný. Podľa platných zákonov môže získať Slovensku doménu každý, mať bydlisko, príp. korešpondenčnú adresu v niektorom z členských štátov Európskej únie, v štáte tvoriacom Európsky hospodársky priestor alebo v členskom štáte Európskeho združenia voľného obchodu a uhradiť registračný poplatok.
Ako zistíte, či ide o férového predajcu?
Ide o známy e-shop? V prípade, že nie, neľutuje trochu námahy a pozrite si používateľské recenzie – na nákup, ale aj skúsenosti s e-shopom. Pozor, varovaním môže byť aj samé vychvaľovanie a nadmerná spokojnosť.
Je webstránka v slovenskom jazyku? Samozrejme, ani dokonalá znalosť jazyka nezaručí, že nejde o podvodníka, alebo, že ju prevádzkuje slovenský podnikateľský subjekt. Vždy si overite osobu prevádzkovateľa, resp. predávajúceho.
Keď sme už pri prevádzkovateľovi, či predávajúcom: každý e-shop je povinný informovať o osobe predávajúceho ešte pred uskutočnením nákupu. Dôveryhodný obchod nemá mať prečo problém zverejniť informácie o svojom prevádzkovateľovi (obchodné meno a sídlo, prípadne miesto podnikania). Údaje o predávajúcom si môžete ľahko overiť na stránke Obchodného registra www.orsr.sk. V prípade, že ide o podnikateľa z iného štátu, údaje o jeho registrácii si môžete overiť v príslušnom národnom registri. Informácie o registroch členských štátov EÚ sú dostupné na tejto stránke.
Čo ak sú ceny na webstránke podozrivo nízke? V tomto prípade určite neplaťte dopredu. Istú formu ochrany síce ponúka banka pri platbe platobnou kartou (teda nie prevodom na účet), ale častokrát je to viazané na extra poplatok zo strany banky. Takto možno získate 30 € od podvodného e-shopu, ale 15 € zaplatíte svojej banke. V zásade treba zbystriť pozornosť, ak neznámy e-shop chce od vás platbu dopredu.
SOI uvádza ďašie znaky, ktoré by vás mali upozorniť, že nie je všetko v poriadku. Dajte si veľký pozor, ak:
- má e-shop stránky so zlou jazykovou úpravou, gramatickými chybami a štylizáciou;
- e-shop od vás pýta ďalšie poplatky a dodatočné platby o ktorých vás dopredu neinformoval;
- ponuka na nákup je zasielaná prostredníctvom nevyžiadanej pošty;
- predávajúci požaduje údaje o bankovej karte, resp. prístupové údaje k internetovému bankovníctvu;
- chýbajúce informácie o prevádzkovateľovi e-shopu – vt teda neviete s kým obchodujete;
- nesplnené informačné povinnosti, najmä vo vzťahu k možnosti odstúpenia od zmluvy do 14 dní bez udania dôvodu.
Obchodná inšpekcia môže pomôcť, ale v mnohých prípadoch má zviazané ruky. Nespoliehajte sa na to, že ak nakupujete z „nášho“ e-shopu nič sa nemôže stať. SOI nie je oprávnená vymáhať plnenia platby za nedodaný tovar, ani zablokovať nečestného obchodníka.
Kedy vám môže pomôcť SOI?
V prípade, že je prevádzkovateľom e-shopu predávajúci so sídlom v inom členskom štáte EÚ, Islande alebo Nórsku, spotrebiteľ sa môže obrátiť na Európske spotrebiteľské centrum v SR. Podobne je potrebné postupovať v prípade predávajúceho so sídlom vo Veľkej Británii. Ak ide o predávajúceho z tretej krajiny, je potrebné kontaktovať priamo národný dozorný orgán v danej krajine.
SOI uvádza aj zoznam najrizikovejších e-shopov: bonky.sk, suprisimo.sk, booho.sk, finlando.sk, rayray.sk a fashy.sk. Všetky tieto e-shopy sú prezentované ako on-line trhovisko. Poskytovateľom a prevádzkovateľom uvedených platforiem „Marketplace“ / on-line trhovisko je spoločnosť SUNRISE IT AND SOFTWARE SOLUTIONS L.L.C-FZ, so sídlom v Dubaji. Prevádzkovateľ platforiem v obchodných podmienkach uvádza, že nie je predávajúcim tovaru, ale sprostredkováva uzatváranie kúpnych zmlúv so zákazníkmi pre predávajúceho tak, že prevádzkuje webovú prezentáciu ako platformu, na ktorej umožňuje predávajúcim prezentovať svoj tovar a kupujúcim prejaviť záujem o vybraný tovar a sprostredkováva výmenu informácií medzi predávajúcim a kupujúcim až do prípadného uzatvorenia kúpnej zmluvy.
Buďte obozretní a nespoliehajte sa na iných. Ako sa hovorí, nie sme takí bohatí, aby sme kupovali z lacných e-eshopov.