Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dacia sa mení, chce však zostať ľudovým autom bez zbytočností

Dacia sa mení, chce však zostať ľudovým autom bez zbytočností
Stanislav Vinc
Dacia sa mení, chce však zostať ľudovým autom bez zbytočností

Značka Dacia sa v priebehu posledných rokoch vyvinula z nie veľmi populárneho káčatka v značku, ktorú už pri výbere nového auta berú do úvahy aj najväčší skeptici. Rumunská automobilka však ide ešte ďalej a svoju značku aktuálne kompletne modernizuje, technologicky posúva vpred a približuje ju tak aj mladším, ktorých k Dacii môžu okrem toho postrčiť aj rastúce ceny konkurenčných áut.

Na novú vizuálnu identitu predstavenú ešte minulé leto Dacia nadväzuje novým dizajnom značky, ktorej súčasťou je nové logo a nový vzhľad pobočiek dílerských sietí. Jednou z prvých, ktorá takouto premenou podľa nového dizajnového jazyka prešla, je trnavská pobočka autorizovaného dílera TT Car.

Prvou zmenou neprehliadnuteľnou i pre tých, ktorí dianie v automobilovom svete nesledujú, je úplne nové logo. Dacia už v roku 2020 upustila od svojho ikonického emblemu, ktorý nahradil jednoduchý text „DACIA“. Ten sa však vo firemnej identite dlho neohrial a najnovšie ho popri plnom názve s ostrým písmom dopĺňa najmä minimalistické logo znázorňujúce písmená „DC“.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako si môžete všimnúť, na maske vynovených modelov je toto logo vizuálne rozšírené bielymi horizontálnymi pásmi, ktoré podľa zástupcov značky majú pri správnom zlome svetla pôsobiť, akoby spolu s logom svietili. Zaujímavosťou však je aj to, že Dacia na tomto i ďalších miestach upustila od chrómovanej farby a to z dôvodu šetrenia životného prostredia. Tam, kde ste na vozidlách Dacia doteraz našli chrómované prvky, by už teda teraz mala byť iba biela farba.

Dacia však nechce byť „zelená“ iba v úvodzovkách, ale aj doslovne. Tmavozelená khaki farba sa stáva súčasťou firemnej identity, uvidíte v nej vyhotovené aj samotné logo a zároveň pri vynovených modeloch ide o nosnú farbu, v ktorej sme si mali možnosť na mieste obzrieť a vyskúšať aj modely Jogger a Duster. Musíme povedať, že im táto farba veľmi pristane, no najradšej v nej uvidíme pripravovaný model Bigster.

Tento model, ktorý rozšíri portfólio značky o doteraz najväčšie SUV, dorazí na trh niekedy v priebehu roku 2024 alebo 2025. Ešte medzitým nás však čaká príchod novej generácie modelu Duster. Úplne novo však pôsobí aj aktuálna generácia s úpravou pri príležitosti novej dizajnovej identity. Tešíme sa však, čo prinesie nová.

Pokračujúci vývoj portfólia pravdepodobne značke pomôže nadviazať na rast v Európe, ktorý sa v posledných dvoch rokoch oproti doterajšiemu vývoju mierne prepadol. Od roku 2005 a modelu Logan však Dacia každopádne prešla poriadne dlhú cestu a trúfame si tipnúť, že rekordné čísla predajov má ešte len pred sebou.

Okrem faktu, že na cestách budeme po novom stretávať vizuálne o niečo atraktívnejšie modely značky, chystá Dacia aj svoj prvý model s hybridným pohonom. Už budúci rok na jar sa ním stane Jogger, ktorý bude mať pod kapotou motor 140 HYBRID, s ktorým sme sa už stretli pri modeli Renault Arkana.

Dacia okrem toho predstavila svetu svoje konceptové vozidlo Dacia MANIFESTO, ktoré neodzrkadľuje žiaden pripravovaný sériový model, ale skôr víziu a hodnoty značky. Niektoré jeho prvky, vrátane systému Media Control s rozhraním príslušenstva YouClip či materiál Starkle vyrobený z 20 % recyklovaného plastu, sa však objavia v spomínanej budúcej generácii modelu Duster.

Pozrite si

Elektrická buggy od Dacie? Koncept Manifesto vás zoberie aj na koniec sveta

Ak si chcete koncept MANIFESTO alebo aj niektorý model sériovej výroby obzrieť naživo, nemusíte ani cestovať do najbližšieho showroomu autorizovaného predajcu. Stačí si do smartfónu stiahnuť aplikáciu Dacia AR, v ktorej si môžete obzrieť všetky aktuálne dostupné modely (+ koncept) v priestore okolo vás.

Aplikácia je dostupná bezplatne pre operačné systémy Android a iOS. Ak si práve vyberáte nové vozidlo Dacia, aplikácia sa vám bude páčiť aj vďaka tomu, že si v nej dané modely môžete obzrieť vo všetkých farbách i tých, ktoré aktuálne nie sú dostupné v showroome ale iba na objednávku. Túto technológiu chce Dacia využívať aj priamo v predajniach, kde jej rozšírená realita pomáha aj pri návrhu interiéru.