Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Covidpas bude platiť len 9 mesiacov. A čo potom?

Covidpas bude platiť len 9 mesiacov. A čo potom?
Richard Pliešovský
Covidpas bude platiť len 9 mesiacov. A čo potom?

Európska komisia včera odporučila, aby covidpasy nemali platnosť 12 mesiacov, ale len 9. Ide o reakciu na nové poznatky o účinnosti vakcín, ako aj veľmi zlú situáciu v Európe.

Oznámenie prichádza v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom tohto týždňa upozornila, že počet úmrtí na Covid v Európe môže do marca 2022 prekročiť 2 milióny. WHO označila nedávny nárast prípadov za „veľmi vážny“.

Covid-19 si v Európe vyžiadal už 1,5 milióna obetí. Momentálne Slovensko eviduje 1 351 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, je to najviac na svete.

Zdroj | Pixabay

„Je evidentné, že pandémia sa ešte neskončila,” uviedol to včera európsky komisár Didier Reynders. „Cestovné pravidlá musia zohľadňovať túto nestabilnú situáciu.”

Toto obdobie zohľadňuje usmernenia Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb o posilňovacej dávke po šiestich mesiacoch. Ďalšie tri mesiace ponecháva na to, aby mali krajiny čas na prispôsobenie očkovacích kampaní, spresnil Reynders.

Pozrite si

Všetko o tretej dávke očkovania na COVID-19

Miera zaočkovanosti v Európskej únii je na úrovni 67 %, v tomto priemere sa strácajú veľké rozdiely medzi krajinami. V očkovanosti vedie Portugalsko, kde je plne zaočkovaných 88 % populácie, Slovensko sa radí medzi tie najhoršie (43 %).

Zdroj | Pixabay

Návrh tiež obsahuje, aby deti mladšie ako šesť rokov boli oslobodené od akýchkoľvek cestovných obmedzení. Deti vo veku 6 až 12 rokov by mali byť vyňaté, pokiaľ nepochádzajú z krajiny s veľmi vysokou úrovňou nákazy. Deti staršie ako 12 rokov budú musieť dodržiavať rovnaké pravidlá ako dospelí.

Štvrtkový návrh musí pred schválením ratifikovať 27 členských štátov EÚ a Európsky parlament. Témou sa budú zaoberať lídri členských krajín na summite 16. a 17. decembra.

Pozrite si

Čo je digitálny COVID preukaz a čo v ňom nájdete?

Na zavedenie covidpasov pôvodne tlačili krajiny žijúce z cestovného ruchu (Grécko, Taliansko, Španielsko a pod.), aby k nim mohli cestovať dovolenkári. Neskôr ich výhody „objavili“ aj ostnaté európske štáty a dnes sa používajú ako bežný nástroj na kontrolu pri vstupe do množstva zariadení a inštitúcií.

Covidpasy začali platiť od júla 2021. V zabezpečenej aplikácii sa ich majitelia vedeli hodnoverne preukázať očkovaním, ale i prekonaním ochorenia či negatívnym testom.

V prípade, že ste sa zaočkovali tak, aby ste mohli vycestovať na letnú dovolenku v júli, ak parlament schváli zníženie platnosti, covidpas vám nebude platiť do júla 2022, ale len do marca. Potom stratí platnosť a vy, ak budete chceť mať platný covidpas, budete musieť absolvovať tretie očkovanie. Samozrejme, ak medzitým neprekonáte Covid-19, resp, ak sa nezavedú ďalšie možnosti, napríklad podanie špeciálneho lieku, alebo infúzie. Momentálne sa však o ničom takom neuvažuje.

Odborníci už teraz pripravujú verejnosť na to, že ju zrejme neminie ani štvrtá dávka. Zdá sa vám to veľa? Napríklad na besnotu sa podávajú tri dávky vakcíny a potom sa má každé 2 až 3 roky preočkovať. V prípade uhryznutia vás čaká v priebehu mesiaca 5 dávok vakcíny a vtedy nikto nerieši, koľko vakcín je potrebných, aby zachránili život.