Reklama

Covidpas bude platiť len 9 mesiacov. A čo potom?

Richard Pliešovský

Európska komisia včera odporučila, aby covidpasy nemali platnosť 12 mesiacov, ale len 9. Ide o reakciu na nové poznatky o účinnosti vakcín, ako aj veľmi zlú situáciu v Európe.

Oznámenie prichádza v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom tohto týždňa upozornila, že počet úmrtí na Covid v Európe môže do marca 2022 prekročiť 2 milióny. WHO označila nedávny nárast prípadov za „veľmi vážny“.

Covid-19 si v Európe vyžiadal už 1,5 milióna obetí. Momentálne Slovensko eviduje 1 351 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, je to najviac na svete.

Zdroj | Pixabay

„Je evidentné, že pandémia sa ešte neskončila,” uviedol to včera európsky komisár Didier Reynders. „Cestovné pravidlá musia zohľadňovať túto nestabilnú situáciu.”

Toto obdobie zohľadňuje usmernenia Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb o posilňovacej dávke po šiestich mesiacoch. Ďalšie tri mesiace ponecháva na to, aby mali krajiny čas na prispôsobenie očkovacích kampaní, spresnil Reynders.

Pozrite si

Všetko o tretej dávke očkovania na COVID-19

Miera zaočkovanosti v Európskej únii je na úrovni 67 %, v tomto priemere sa strácajú veľké rozdiely medzi krajinami. V očkovanosti vedie Portugalsko, kde je plne zaočkovaných 88 % populácie, Slovensko sa radí medzi tie najhoršie (43 %).

Zdroj | Pixabay

Návrh tiež obsahuje, aby deti mladšie ako šesť rokov boli oslobodené od akýchkoľvek cestovných obmedzení. Deti vo veku 6 až 12 rokov by mali byť vyňaté, pokiaľ nepochádzajú z krajiny s veľmi vysokou úrovňou nákazy. Deti staršie ako 12 rokov budú musieť dodržiavať rovnaké pravidlá ako dospelí.

Štvrtkový návrh musí pred schválením ratifikovať 27 členských štátov EÚ a Európsky parlament. Témou sa budú zaoberať lídri členských krajín na summite 16. a 17. decembra.

Pozrite si

Čo je digitálny COVID preukaz a čo v ňom nájdete?

Na zavedenie covidpasov pôvodne tlačili krajiny žijúce z cestovného ruchu (Grécko, Taliansko, Španielsko a pod.), aby k nim mohli cestovať dovolenkári. Neskôr ich výhody „objavili“ aj ostnaté európske štáty a dnes sa používajú ako bežný nástroj na kontrolu pri vstupe do množstva zariadení a inštitúcií.

Covidpasy začali platiť od júla 2021. V zabezpečenej aplikácii sa ich majitelia vedeli hodnoverne preukázať očkovaním, ale i prekonaním ochorenia či negatívnym testom.

V prípade, že ste sa zaočkovali tak, aby ste mohli vycestovať na letnú dovolenku v júli, ak parlament schváli zníženie platnosti, covidpas vám nebude platiť do júla 2022, ale len do marca. Potom stratí platnosť a vy, ak budete chceť mať platný covidpas, budete musieť absolvovať tretie očkovanie. Samozrejme, ak medzitým neprekonáte Covid-19, resp, ak sa nezavedú ďalšie možnosti, napríklad podanie špeciálneho lieku, alebo infúzie. Momentálne sa však o ničom takom neuvažuje.

Odborníci už teraz pripravujú verejnosť na to, že ju zrejme neminie ani štvrtá dávka. Zdá sa vám to veľa? Napríklad na besnotu sa podávajú tri dávky vakcíny a potom sa má každé 2 až 3 roky preočkovať. V prípade uhryznutia vás čaká v priebehu mesiaca 5 dávok vakcíny a vtedy nikto nerieši, koľko vakcín je potrebných, aby zachránili život.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.