Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Microsoft ponúka operačný systém Windows Holographic aj pre VR svet

Microsoft ponúka operačný systém Windows Holographic aj pre VR svet
Zdroj | Microsoft
Juraj Procházka
Microsoft ponúka operačný systém Windows Holographic aj pre VR svet
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Na veľtrhu Computex dnes spoločnosť Microsoft prezentovala demonštračné video jej vízie „zmiešanej reality“, ako môžu headsety pre virtuálnu realitu (VR) spolupracovať s HoloLens od Microsoftu a s ďalším hardvérom, informoval portál The Verge.

Pozrite si

Virtuálna realita – boom či bublina?

Oku­lia­re HoloLens kombinujú virtuálnu a rozšírenú realitu (AR) do čohosi, čo MS nazýva „mixed reality“. Umožňujú do pries­to­ru dok­res­ľo­vať ob­jek­ty, s kto­rý­mi môžete ma­ni­pu­lo­vať, mô­žu pre­mie­tať vi­deo na ste­nu, ale­bo do mies­tnos­ti.

Riadené sú vlastnou ho­log­ra­fic­kou jed­not­kou (HPU), výkonným pro­ce­sorom a gra­fikou. Oku­lia­re dokážu ro­zoz­nať zvuk, aj ges­tá.

https://www.youtube.com/watch?v=2MqGrF6JaOM

Operačný systém Windows Holographic, ktorý Microsoft pôvodne vyvinul pre svoje okuliare HoloLens, sa teraz otvára aj tvorcom headsetov virtuálnej reality. Ako príklad demonštroval Microsoft spoluprácu HoloLens s VR headsetom HTC Vive.

Zatiaľ však nie je jasné, či HTC, ktorá pracuje na vývoji VR na platforme Windows 10, plánuje využívať aj operačný systém Windows Holographic.

Zdroj | The Verge

Ak budú výrobcovia VR headsetov využívať Windows Holographic, dostanú  k dispozícii platformy a komponenty ako Holographic shell (virtuálnu ponuku Štart), používateľské rozhranie, Windows Store a služby Xbox Live.

Microsoft zatiaľ neupresnil detaily, ako mieni existujúce náhlavné súpravy pre VR integrovať s Windows Holographic, ale chce spolupracovať s firmami Intel, AMD, Qualcomm, HTC, Acer, Asus, Dell, Falcon Northwest, HP, Lenovo, MSI a ďalšími na tom, aby sa Windows Holographic stal platformou pre VR, rovnako ako pre AR.

Zdroj | Microsoft
Pozrite si

Volvo chce používať virtuálne okuliare HoloLens

Zatiaľ ide len o koncept, no Microsoft plánuje odhaliť viac softvérových a hardvérových detailov na vývojárskej konferencii WinHEC v tomto roku. Ak presvedčí výrobcov VR headsetov, aby preferovali jeho OS, softvér a služby, potom získa kľúčovú platformu pre budúcu distribúciu aplikácií a obsahu VR.

Trochu to naznačuje snahu o ovládnutie trhového priestoru v oblasti OS pre virtuálnu, či zmiešanú realitu. Otázkou je nielen to, či sa tento majstrovský ťah Microsoftu podarí, ale aj to, či bude pre užívateľov optimálny. Diverzifikácia OS na trhu smartfónov, kde dlhodobo víťazí Android, bola rozhodne prospešná.

Zdroj | Microsoft
Zdroj