Reklama

Čo všetko získate s 5G modemom ZyXEL FWA510 a kde ho využijete?

Richard Pliešovský

5G sieť nie je žiaden strašiak, ale rýchla a spoľahlivá sieť, ktorá môže konkurovať optickému internetu. Je preto logické, že sa táto technológia využíva nielen v mobilných zariadeniach, ale aj ako internet pre celú domácnosť, či kanceláriu.

Na krátkodobé využívanie internetového pokrytia sa dá použiť aj prístupový bod z mobilného telefónu, ten však z rôznych dôvodov nie je vhodný na dlhodobú prevádzku.

Na trhu sa dajú nájsť aj interiérové 5G routery, ktoré zvyčajne za pár drobných ponúkajú naši operátori. Možno sa aj vám doma nejaký povaľuje. Zvyčajne majú kompaktné rozmery, integrovanú batériu a dajú sa využívať aj v teréne. No a potom je tu ďalšia kategória, kde nájdete niekoľko značkových modelov. Tie si však už nezoženiete u operátora, ale v bežných obchodoch s počítačmi, či s elektronikou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Do poslednej kategórie patrí aj špičkový 5G modem ZyXEL FWA510. Združuje v sebe 5G modem a router s výkonnými vysielačmi. Princíp fungovania je rovnaký, ako na akomkoľvek inom modeme využívajúcom mobilnú sieť. Musíte do neho vložiť plastovú microSIM kartu, presne takú istú, ako vkladáte do smartfónov, alebo tabletov.

ZyXEL Nebula FWA510 je pomerne elegantné, alebo inými slovami neodstrašujúce, zariadenie obdĺžnikového tvaru. To je určite oveľa krajšie riešenie, ako klasický Wi-Fi router s trčiacimi retro anténkami. Tento kváder má 1 006 g, je v bielom prevedení s čiernou vrchnou a spodnou časťou. Vpredu, v spodnej časti, je umiestnené tlačidlo na pripojenie.

Vzadu sa toho nachádza oveľa viac. Konkrétne tu nájdete (zhora) štvoricu TS9 portov na pripojenie externej antény, prepínač na interný a externý režim, dva porty RJ-45, USB-A 3.0 port, ON/FF tlačidlo a konektor pre pripojenie napájania. Na dne routera sa nachádza slot, do ktorého vložíte SIM kartu. Na vrchnej strane je päť LED diód signalizujúcich stav a priebeh pripojenia.

Router ponúka Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 b/g/n/a/ac/ax) a maximálne (= teoretické) bezdrôtové rýchlosti 1,2 Gbit/s pre 2,4 GHz a 2,4 Gbit/s pre 5 GHz pásmo. Dostatok výkonu má na starosti 4-jadrovým procesor od ARM.

Spojazdnenie a prevádzka

Výrobca nepripravil žiadne nepríjemné prekvapenia, takže inštalácia je intuitívna a rýchla. Ak ste pri routeri, do ktorého pripájate optický kábel obmedzovaní jeho ukončením, v tomto prípade máte oveľa väčšiu slobodu. Ideálne je, ak sa takéto zariadenie umiestni v strede priestoru, kde sa bude využívať. Keďže ide o 5G modem, treba myslieť aj na to, aby mal čo najlepší prístup k mobilnému signálu.

Keď vyberiete vhodné miesto, nastáva čas na vloženie SIM karty, pripojiť k napájaniu a nainštalovať aplikáciu Zyxel Air (Android, iOS). Tam na vás čakajú podrobné inštrukcie, ktoré vás prevedú inštaláciou. V prípade núdze môžete využiť aj web, ale oveľa pohodlnejšie je to cez appku. Pripomíname, že SIM kartu nemôžete mať chránenú PIN kódom, takže si pred jej vložením nezabudnite vypnúť.

Appka pomôže pri nastaveniach routera, ale aj pri jeho správe. Umožní zdieľanie Wi-Fi cez QR kódy, alebo mobilné správy. Aplikácia vám dokonca môže posielať push notifikácie, napríklad keď zaregistruje nezvyčajné sieťové udalosti.

Aplikácia ukáže, aké zariadenia sú pripojené k routeru, aká je sila signálu, cez akú sieť je modem pripojený a tiež aj to, aké sú aktuálne prenosové rýchlosti na modeme. Výrobca uvádza, že ZyXEL Nebula FWA510 zvládne až 64 naraz pripojených zariadení. To už je slušný počet. My sme ich mali pripojených menej (cca 12) a všetko fungovalo korektne.

V našom prípade sme bez problémov pokryli celú redakciu. Vyskúšali sme to aj v 3-izbovom panelákovom byte, kde sme zaznamenali veľmi dobré pokrytie, dokonca lepšie, ako ponúkal router pripojený na optickú sieť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aké sú prenosové rýchlosti záleží na pokrytí a operátorovi. Teoreticky by ste 5G mohli získať rýchlosť 4,67 Gbit/s. V praxi sa nám podarilo namerať zhruba 230 Mbit/s pri sťahovaní, upload na modeme sa blížil k 100 Mbit/s.

ZyXEL FWA510 si poradí aj vtedy, ak je slabšia kvalita signálu, z 5G sa plynulo prepne na 4G, takže sa nemusíte báť, čo sa stane, keď budete v mieste, kde je slabší 5G signál.

Router tiež podporuje diaľkovú správu, umožňuje to platená služba Nebula. Bežný používateľ to zrejme nevyužije, ale svoje opodstatnenie to má, ak bude FWA510 napríklad nainštalovaný ako súčasť podnikovej siete.

Pozrite si

Linksys prekvapuje Wi-Fi 6 mesh systémom s pokrytím 560 m²

V neposlednej rade získate kúpou tohto modelu základné funkcie nastavenia a ochrany, vďaka ktorým dokážete znížiť riziko, že sa stanete obeťou krádeže dát, resp. sabotáže. Podporuje napríklad viacero SSID, firewall NAT/NAPT, firewall na aplikačnej úrovni, detekciu DoS útoku, filtrovanie URL adries či IP filtrovanie.

ZyXEL Nebula FWA510 je výkonný 5G modem, ktorý ponúka prakticky všetko, čo od podobného zariadenia očakávate. Vďaka silnému vysielaču máte k dispozícii veľmi dobré pokrytie vašej domácnosti, chalupy, ale i kancelárie – proste akéhokoľvek priestoru, kde nie je natiahnutý širokopásmový internet a vy ho potrebujete dlhodobo používať. ZyXEL FWA510 obsahuje aj Ethernet port, takže ho môžete používať aj ako klasický Wi-Fi 6 router bez funkcie 5G modemu.

Kvalite a funkciám zodpovedá aj cena, ktorá je určená na 429,90 €. Vzhľadom na to, čo ZyXELRo FWA510 dokáže, si od nás zaslúži aj ocenenie TIP REDAKCIE.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.