Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo všetko vieme o novom Matrixe a kedy si ho pozrieme?

Čo všetko vieme o novom Matrixe a kedy si ho pozrieme?
Zdroj | ČSFD
Michal Spiegel
Čo všetko vieme o novom Matrixe a kedy si ho pozrieme?
Zdroj | ČSFD
Zdroj | ČSFD

Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka by mal za normálnych okolností práve tento mesiac premiéru. Žiaľ kvôli lockdownu si naň budeme musieť počkať. Čo všetko vieme o pokračovaní tejto kultovej filmovej série?

22 rokov po prvej časti

Pôvodný Matrix vyšiel v roku 1999 a urobil menšiu revolúciu vo svete sci-fi filmov. Nielenže ponúkol prepracovaný scenár založený na jednoduchej myšlienke, že žijeme vo svete, ktorý nie je skutočný a ide o počítačovú simuláciu, ale priniesol aj na tú dobu vydarené filmové triky.

Po prvej časti nasledovali ďalšie dve časti – Matrix Reloaded a Matrix Revolutions. Tie síce rozvinuli pôvodnú myšlienku, no skôr boli zamerané na veľkolepú akciu než na príbeh. Séria sa tiež dočkala vynikajúceho anime poviedkového filmu Animatrix.

Po 22 rokoch sa tak dočkáme novej časti, ktorá dostala označenie The Matrix Resurrections.

Návrat pôvodných tvorcov aj hercov

Fanúšikovia pôvodných filmov sa môžu tešiť na návrat hlavných postáv. Dočkáme sa tak ústrednej dvojice Neo a Trinity, ktorých stvárnili Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss.

O réžiu sa postarala Lana Wachowski, ktorá spolurežírovala aj pôvodné tri časti. Tá napísala aj scenár a pomáhal jej pritom aj David Mitchell, ktorý je známy v literárnom svete výborným sci-fi románom Atlas mrakov.

O čom to bude?

Pôvodná trilógia skončila uzavretým koncom, v ktorom bol agent Smith porazený, stroje ustúpili a zavládol mier. Program Matrix bol reštartovaný.

Matrix Resurrections nám ukáže Nea, ako žije pokojný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde navštevuje psychológa, ktorý mu predpisuje modré pilulky. Dokonca každý deň stretáva Trinity, ktorú však nespoznáva. Jedného dňa za ním opäť príde Morpheus a ponúkne mu červenú pilulku.

Tešiť sa môžeme na množstvo odkazov na pôvodnú trilógiu, ktoré sme mali možnosť vidieť už v traileri. Či už ide o knihu Alica v krajine zázrakov, bieleho králika či čiernu mačku, metafor a dejá vu nebude málo.

Nebude tiež chýbať kritika súčasnej spoločnosti, ktorá je akoby pripojená k Matrixu cez obrazovky smartfónov a tabletov (stroje) a stráca osobný kontakt.

Zdroj | IMDb

Kedy si to pozrieme?

V slovenských kinách predbežne stojí dátum premiéry 22. decembra, no v závislosti od lockdownu a opatrení je možné, že sa novinky dočkáme až po novom roku. 23. 12. by mala mať novinka premiéru v Českej republike, kde zatiaľ nezaviedli lockdown. To sa však môže každým dňom zmeniť. V USA bude mať film premiéru aj na streamovacej službe HBO Max, ktorá zatiaľ na Slovensko nedorazila.