Reklama

Čo všetko môžete čakať od tabletu za 40 dolárov?

Marek Šimunek

Kanadská spoločnosť DataWind nie je v našich končinách takmer vôbec známa. Práve táto spoločnosť však stojí za vytvorením najlacnejšieho Android tabletu s názvom Aakash 2, ktorého výsledná cena je stanovená na zaujímavých 40 amerických dolárov a jeho cieľovým trhom je India kde by mal podporiť vzdelávací program. Ocenili by ste takto lacný tablet aj na našom trhu?

DataWind Aakash 2

Android tabletov nájdete na trhu neúrekom. Ich cenové relácie sa pohybujú rádovo v stovkách amerických dolárov. Kanadská spoločnosť DataWind však prišla s nápadom na zníženie celkovej ceny tabletu tak, aby si toto moderné zariadenie mohla dovoliť ešte väčšia skupina záujemcov. Jeho cena sa totižto pohybuje na hranici 40 amerických dolárov (30,13 €). Nový tablet je nástupcom verzie, ktorá sa v Indii vrámci vzdelávacieho programu predával za 35 USD (26,37 €). Nová verzia, ktorá by sa mala na Indickom trhu objaviť v priebehu apríla tohto roku nesie označenie Aakash 2, ale je známa aj pod označením Ubislate 7+. Samozrejme od tabletu, ktorý je určený na podporu vzdelávania v krajine ako India a jeho cenovka je postavená takto nízko nemôžeme očakávať oslňujúce hardvérové parametre, avšak aj napriek tomu inovovaná verzia prinesie zvýšenie výkonu a najmä výdrže na jedno nabitie oproti svojmu predchodcovi.

DataWind Aakash 2

Aakash 2 tak bude disponovať 7” kapacitným dotykovým displejom s rozlíšením 800 x 480 bodov a jeho srdcom bude operačný systém Google Android vo verzii 2.3. Pohon bude zabezpečovať na dnešné pomery pomerne poddimenzovaný procesor Cortex A8 s taktom 700 MHz, ktorému bude pomáhať grafický HD koprocesor a 512 MB operačnej pamäte. Celkovú pamäť o kapacite 2 GB môžete rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD. Integrovaná batéria bude s kapacitou 3 200 mAh má poskytnúť tomuto lacnému tabletu výdrž po dobu dvoch hodín. Istotne si poviete, že to nie je ve>a, ale je nutné si uvedomiť, že sa stále rozprávame o lacnom tablete. Predchodca Aakash 2 mal výdrž na úrovni dvoch hodín. Pre pripojenie k okolitému svetu budú môcť indický študenti okrem Wi-Fi využiť aj GPRS. Rýchle dáta by ste však v Aakash 2 hľadali zbytočne. Chýbať však nebude ani doplnkové príslušenstvo, medzi ktorým nájdete napríklad externú Bluetooth klávesnicu. Aj napriek tomu, že Aakash 2 svojimi parametrami neoslňuje v Indii si istotne nájde množstvo záujemcov a to najmä vďaka cenovej relácii a tomu, že indický trh predstavuje miliardu potencionálnych majiteľov tohto superlacného tabletu. Ocenili by ste aj u nás takto lacný tablet, ktorý by ste mohli využiť na čítanie kníh alebo pohodlnejšie prezeranie internetových stránok, ako na vašom smartfóne alebo bežnom telefóne?

Foto: gadgetsindia.co.in

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.