Reklama

Čo vlastne Apple získalo kúpou Beats za tri miliardy dolárov?

Marek Šimunek

Minúť 3 miliardy dolárov je vážne rozhodnutie. Apple si muselo poriadne premyslieť prečo uvoľniť taký veľký obnos prostriedkov a spraviť z niekoho miliardára. Za čo však Apple tieto peniaze minulo a aký to môže mať prínos pre nás, koncových používateľov?

Apple iTunes

Okamžite ako sa objavili prvé informácie o tom, že Apple sa chystá kúpiť Beats sa v internetových diskusiách začala objavovala otázka: „Prečo?“ Prečo by Apple, ako spoločnosť, ktorá kupuje skôr menšie spoločnosti, či startupy investovala také nehorázne prostriedky do spoločnosti, ktorá si svoje meno vybudovala najmä na slúchadlách? Navyše ak si uvedomíte, že množstvo hudobných nadšencov slúchadlá Beats označuje za prebasované a neschopné reálnej reprodukcie hudby. To je možno pravda, ale zákazníci, ktorí si kupujú produkty Beats Audio, si okrem samotného produktu kupujú aj ten zážitok z jeho vlastnenia podobne, ako tomu je v prípade Apple. Už vidíte tú paralelu?

Beats Music

Samozrejme, že toto samo o sebe nie je dôvodom na to, aby niekto investoval 3 miliardy dolárov. Toľko totiž stála Apple táto sranda. Celých 2,6 miliardy dolárov Apple zaplatí v hotovosti a zostatok 400 miliónov budú predstavovať akcie Apple. Senior Vice President Apple pre internetový softvér a služby Eddy Cue počas rozhovoru v rámci konferencie Code uviedol tri základné dôvody kúpy Beats Electronics. Aké teda sú?

Beats Music

Tým prvým bol vraj samotný tím, ktorí stojí za produktmi Beats Electronics. Podla Apple sú to výnimoční ľudia, ktorí môžu byť pre Apple iba prínosom. Rovnaké slová chvály padli aj na adresu Dr. Dre, ktorý je podľa Apple umelcom s dokonalým sluchom.

Druhým dôvodom vraj bolo to, že Beats má podľa Apple slúchadlá, ktoré si dokonale plnia úlohu v tom, aby hudba znela dobre. Už počujem „audiofilov“ ako sa rozhorčujú nad tým, že slúchadlá Beats majú ďaleko od dokonalého splnenia tejto úlohy. Pravda je však taká, že väčšine ľudí štýl, akým slúchadlá Beats reprodukujú hudbu vyhovuje.

A aký je ten posledný dôvod? No samozrejme je to hudobná služba Beats Music. Tá je podľa Cuea prvou obdobnou službou, ktorá je spravená správne. Jej kúzlo je v triedení veľkého množstva hudby a organizácii playlistov. Na tomto mieste sa tiež vynára otázka, či Apple nebude uvažovať o prepojení Beats Music a iTunes. Keďže služba Beats Music je okrem iOS dostupná aj pre Android a Windows Phone, mohla by pre Apple predstavovať potenciál, ako zasiahnuť aj užívateľov platforiem, pre ktoré iTunes neexistuje.

Beats Music

Čo bude nasledovať? Ak ste milovníkom značky Beats, môžete sa prestať báť. Žiadne „iBeats“, ani podobné značky nevzniknú. Apple prisľúbilo, že značku Beats zachová aj naďalej. Je však možné predpokladať, že Apple využije skúsenosti Beats Electronics pri vývoji svojich zariadení, tak ako tomu bolo v rámci spolupráce Beats Audio a spoločnosti HTC.

Reálnejšie však pôsobí to, že Apple použije model a funkcie služby Beats Audio pre jej prepojenie s iTunes, alebo dokonca pre vytvorenie úplne novej hudobnej služby založenej na streamovaní obsahu, ktorá by mohla smelo konkurovať stáliciam v podobe Spotify, či Deezer.

Čo si myslíte vy? Čo nám kúpa Beats Electronics prinesie?

Foto: Apple, Beats Music

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.