Umelá inteligencia je už všade okolo nás dlhé roky a ani si to neuvedomujeme. Čoraz viac ju však vnímame formou chatov (četov) s rôznymi veľkými menami tech sveta, máme ju v smartfónoch, počítačoch a čoskoro všade, kde sa pohneme.
Hoci AI, teda umelá inteligencia, môže byť pre mnohých strašiakom, tí, ktorí ju vedia rozumne využívať, z nej môžu len a len profitovať. Aj preto sme vymysleli seriál, ktorý vám priblíži, čo všetko môžete s AI robiť, aby vám slúžila.
Samozrejme, v seriáli nebudeme dávať návody na nelegálne či nemorálne využívanie umelej inteligencie. Ako teda napísať bakalárku či diplomovku tu nenájdete. Chceme skôr ukázať tipy na to, čo AI vie lepšie ako bežné nástroje, ktoré sme doteraz možno aj roky využívali. Dnes sme si vybrali náš materinský jazyk, slovenčinu. Ale nielen tú. AI vie pracovať v prakticky akomkoľvek svetovom jazyku, takže rovnaké „prompty“, teda príkazy, ktoré potrebuje AI, aby rozumela čo od nej chcete, môžete využiť v akomkoľvek inom jazyku.
Čo teda od AI viete dostať zadarmo? Kontrolu gramatiky. Stačí jej napísať, že chcete skontrolovať nejaký text, ktorý jej vložíte ako samostatný text, ale pokojne aj ako .doc, .txt či .pdf súbor. AI si poradí s takmer čímkoľvek.
Výsledok? Nielen kontrola gramatiky, ale aj tipy na to, ako daný text vylepšiť!
Ak to ale nepotrebujete, stačí AI zadať iný „prompt“, a to, že chcete zobraziť iba chyby. Takto jednoduchšie nájdete chyby a nebudete musieť veriť AI, že v texte nič nezmenila. V krátkych textoch to, samozrejme, uvidíte, no pri kontrole takej dizertačnej práce, na ktorej ste pracovali celý rok či viac, nechcete a ani nemáte šancu všetko skontrolovať.
Na toto všetko nemusíte mať platenú verziu žiadneho AI modelu, stačí vám aj tá bezplatná. Samozrejme, nie je nutné kontrolovať gramatiku cez ChatGPT, ale pokojne cez akúkoľvek AI, všetky by už mali náš jazyk ovládať.
Odporúčame tiež využívať na kontrolu gramatiky napríklad cudzieho jazyka, angličtiny, nemčiny, taliančiny… akéhokoľvek. Plusom je, že s AI viete komunikovať po slovensky, ale zároveň nechávať kontrolovať gramatiku v cudzom jazyku.
A áno, moderné textové editory už roky rokúce vedia kontrolovať gramatiku, no sú tak zastarané, že mnohé slová do nich stále musíte dopĺňať a učiť ich. AI modely ich všetky vedia, vrátane najnovších kodifikácií, takže nemusíte mať starosť o nič.