V posledných rokoch kryptomeny doslova ovládli svet. Zdá sa, že kamkoľvek sa pozriete, nájdete niekoho, kto diskutuje o kryptomenách. Popravde, aj keď sa DeFi do značnej miery stalo jedným z najpopulárnejších aspektov kryptosveta ako celku, pre mnohých jednotlivcov je stále záhadou.
Ak ste ešte neinvestovali do DeFi, ale možno vás jednoducho zaujíma filozofia tohto fenoménu, je na mieste otázka o čo ide.
Čo je to DeFi?
Skratka DeFi znamená decentralizované financie. Ako skratka naznačuje, ide o zastrešenie celej obrovskej finančnej infraštruktúry, ktorá kladie dôraz na decentralizáciu.
Decentralizácia úzko súvisí s kryptomenami a hlavne s technológiou blockchainu. Byť decentralizovaný znamená, že blockchain je schopný fungovať bez sprostredkovateľa. Tu prichádza do hry Ethereum.
Ethereum ako líder DeFi
Ethereum je druhou najväčšou kryptomenou na trhu. Existuje mnoho dôvodov, prečo je Ethereum populárne, no ten hlavný je, že podporuje DeFi. Drvivá väčšina DeFi projektov, ktoré sú na trhu, je postavená na Ethereu.
V súčasnosti existujú aj iné blockchainy, ktoré sú konkurencieschopné ako napríklad projekty postavené na Polygon, EOS alebo TRON. Napriek tomu – Ethereum zostáva nesporným lídrom.
Čo je Smart Contract
V preklade Inteligentná zmluva je dohoda, ktorá bola zakódovaná do blockchainu. Toto je očividne veľmi primitívny spôsob, ako sa na to pozerať, ale základný koncept je takýto. Hlavným dôvodom, prečo sú tieto zmluvy zaujímavé, je však skutočnosť, že je prakticky nemožné ich porušiť. Akonáhle je contract zapísaný do blockchainu, niet cesty späť a neexistuje spôsob, ako ho zvrátiť alebo zmeniť jeho nastavenia.
Vďaka smart contractom môžete používať aplikácie DeFi, ktoré sú úplne dôveryhodné a nemajú zásahy tretích strán – či už ide o pôžičky, hazardné hry alebo čokoľvek súvisiace s NFT, môžete používať decentralizované aplikácie s istotou, že nedôjde k podvodu.
Aké aplikácie DeFi poznáme?
Pre všeobecnú predstavu, medzi najpopulárnejšie projekty patria:
- Stablecoiny – sú to kryptomeny, ktorých cena je naviazaná najčastejšie na dolár a používajú sa v takmer všetkých DeFi aplikáciach.
- Lending / Borrowing – teda poskytovanie pôžičky alebo požičiavanie si. Tieto projekty fungujú rovnako ako tradičné banky, pričom hlavný rozdiel je v tom, že nemajú sprostredkovateľa. Aktíva si môžete požičať tak, že ako kolaterál použijete svoje kryptomeny.
- Yield Farms – vo voľnom preklade výnosové farmy. V poslednej dobe sa tieto typy aplikácií stali veľmi populárne, pretože investori v nich z podkladovej kryptomeny získavajú pasívny výnos.
- Decentralizované burzy – Ide o kryptoburzy, ktoré nevyžadujú kontrolu identity KYC a umožňujú obchodovanie s kryptomenami anonymným spôsobom.
- Hry – Najčastejšie sa jedná o hazardné hry, avšak kontrolu preberajú aj sofistikovanejšie hry v ktorých môžete získavať odmenu, takzvané play to earn hry.
Okrem toho existuje oveľa viac typov decentralizovaných aplikácií a čím ďalej sa tešia väčšej obľube. Postupom času sa objavujú nové a pripravované projekty, nové aplikácie a nové nápady. Práve rozmanitosť láka nových používateľov a rovnako investorov. DeFi ako celok je na dobrej ceste a myslím že sa bude naďalej rozvíjať.
Ako ste už pravdepodobne pochopili, decentralizované financie sa týkajú finančných služieb založených na blockchaine, ktoré fungujú v kryptosvete . Mnoho projektov je stále relatívne nových, no aj napriek tomu už stihli ovplyvniť finančný sektor. Pokiaľ ide o DeFi, existuje niekoľko výhod a nevýhod.
Výhodou je, že všetky vaše transakcie môžu zostať v anonymite a zároveň môžete vidieť všetky transakcie prebiehajúce na blockchaine – to zaručuje transparentnosť.
Nevýhodou je neregulovaný trh a to v tom zmysle, že ešte aj dnes sa na tomto ihrisku nachádza veľa podvodných projektov.