Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo sú to Shorts? Kópia TikToku od YouTube štartuje už aj v Spojených štátoch

Čo sú to Shorts? Kópia TikToku od YouTube štartuje už aj v Spojených štátoch
Zdroj | YouTube
Stanislav Vinc
Čo sú to Shorts? Kópia TikToku od YouTube štartuje už aj v Spojených štátoch
Zdroj | YouTube
Zdroj | YouTube

Krátke, vertikálne natočené videá doplnené o hudbu, filtre či zaujímavé efekty sú doménou obľúbenej sociálnej siete TikTok, čo však nebráni ostatným sociálnym médiám tento formát jednoducho okopírovať. Po videách Reels na sociálnej sieti Instagram sú tu už aj videá Shorts na YouTube.

Čo je to YouTube Shorts?

Shorts sú krátke videá s dĺžkou do 15 sekúnd natočené vo vertikálnom formáte pomocou smartfónu. Takéto videá môžu byť vďaka vstavanému editoru v mobilnej aplikácii jednoducho zostrihané, zložené z viacerých záberov, doplnené o hudbu, zvuky, text, vizuálne efekty a farebné filtre.

Zdroj | YouTube

Prvýkrát tento formát videí spopularizovala sociálna sieť Vine, o niekoľko rokov neskôr ho oživila sociálna sieť TikTok a dnes už podobné videá pod názvom Reels ponúka aj Instagram. Kľúčovou vlastnosťou takýchto videí je aj spôsob ich sledovania a systém odporúčaní.

Používatelia sa môžu medzi videami od rôznych tvorcov presúvať jediným gestom, zatiaľ čo algoritmus na pozadí na základe správania používateľa rozhoduje o výbere ďalších videí do poradia. Z pohľadu používateľa tak TikTok, Reels či Shorts pôsobí ako nekonečný prúd zábavných a zaujímavých videí ušitých na mieru podľa vkusu diváka.

Kde nie je TikTok, tam chce byť YouTube

TikTok sa neprofiluje ako konkurencia pre sociálne siete Facebook, Instagram či Snapchat, ale skôr pre streamovacie platformy Netflix, HBO Max či YouTube. Bohatou knižnicou pútavých a zábavných videí, ako aj sociálnymi funkciami a šikovným algoritmom pre odporúčanie obsahu si však robí nepriateľov v oboch táboroch. Jeden sa ho snaží odkopírovať, druhý bojuje za jeho zrušenie.

Zdroj | TikTok

Donald Trump v posledných mesiacoch svojho pôsobenia v prezidentskom úrade bojoval za úplný zákaz prevádzky sociálnej siete TikTok na území Spojených štátov, alebo aspoň za prebratie jej prevádzkovania na tomto území americkou firmou. Z dôvodu štátnej bezpečnosti a ochrany súkromia dát používateľov túto sociálnu sieť minulý rok zakázala už aj India.

Pozrite si

Mark Zuckerberg údajne lobuje za zákaz TikToku, presviedčať mal aj Trumpa

Práve na tieto trhy sa rozhodol YouTube pri spustení funkcie Shorts najprv orientovať. Novinku sprístupnil ešte v priebehu septembra minulého roka používateľom v Indii a tento týždeň jej verejné beta testovanie spustil už aj v Spojených štátoch, po ktorých by mal nasledovať zvyšok sveta.

Obrovský úspech

Sociálna sieť TikTok má v obchode Google Play na konte už viac ako 1 miliardu stiahnutí. Vďaka taktickému výberu Indie sa však rovnako darí rásť aj konkurenčným YouTube Shorts. Počet indických kanálov využívajúcich Shorts sa od spustenia takmer strojnásobil a aktuálne tieto videá vygenerujú celosvetovo už viac ako 3,5 miliardy videní denne.

YouTube si tak novým formátom podchytil minimálne jeden dôležitý trh a rovnaký úspech sa pokúsi zopakovať aj vo zvyšku sveta. Formát Shorts preto spustil v Spojených štátoch oproti pôvodnému plánu zhruba o mesiac skôr.

Pozrite si

Canon EOS M50 Mark II je vraj stvorená pre YouTuberov a Instagramerov

Urýchliť spustenie tejto funkcie mohol aj odhad, že konkurenčný TikTok presiahne hranicu 1 miliardy aktívnych používateľov ešte v priebehu tohto roka. YouTube preto nebude príliš otáľať ani s globálnym spustením tejto novinky a tak môžeme predpokladať, že videá Shorts uvidíme v ponuke aplikácie v najbližších mesiacoch aj v Európe, resp. na Slovensku.