- #Sociálne siete
- 3 min.
- 27.9.2023
Čo sú Kanály WhatsApp? Nový spôsob, ako byť v obraze aj bez sociálnych sietí
Četovacia aplikácia WhatsApp zvyšuje obrátky uvádzania nových funkcií a tak v polovici septembra spustila vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane Slovenska zrejme najzaujímavejšiu novinku pre tento rok.
V aplikácii sú už v týchto dňoch oficiálne dostupné tzv. Kanály WhatsApp, ktoré prinášajú nový spôsob pre politikov, celebrity, influencerov i značky, ako môžu zdieľať obsah so svojim publikom. Namiesto tradičných sociálnych sietí tak môžu robiť prostredníctvom četu.
Kanály WhatsApp sú v podstate jednosmernou komunikáciou od prevádzkovateľa kanálu smerom k tým, ktorí sa ku kanálu pripoja. Sledovatelia kanála môžu na správy reagovať anonymne prostredníctvom emotikonov, pričom anonymné je aj samotné pripojenie sa ku kanálu. Jednotliví sledovatelia o sebe vzájomne nič nevedia, nemôžu vzájomne interagovať a nič o nich nevie ani prevádzkovateľ kanálu.
Pripojiť sa ku kanálom je možné dvomi hlavnými spôsobmi. Buď vás doňho niekto priamo pozve prostredníctvom odkazu (napr. takto: kanál WhatsApp) alebo si kanál môžete vyhľadať prostredníctvom kategórie Kanály na hlavnej stránke Novinky. Tu ich nájdete zoradené podľa aktivity, popularity a taktiež filtrované podľa krajín. Slovenských a českých kanálov v zozname zatiaľ nefiguruje veľa, aspoň nie tých firemných či spravodajských.
Používateľom četovacej aplikácie Telegram budú Kanály WhatsApp dobre známe. V tejto konkurenčnej, pôvodom ruskej aplikácii, ich možné vyžívať už od septembra 2015 a od mája 2019 už aj s funkciou hromadných diskusií, ktoré WhatsApp aktuálne ešte len testuje.
Kanály WhatsApp boli po pôvodnom spustení v júni tohto roka dostupné iba v Kolumbii a Singapure, neskôr v Egypte, Čile, Malajzii, Maroku, Ukrajine, Keni a Peru. So sprístupnením kanálov vo viac ako 150 krajinách sveta bola táto funkcia zároveň rozšírená o niekoľko noviniek, medzi ktoré patria aj zmieňované reakcie prostredníctvom emoji a možnosť vyhľadávať kanály pomocou filtrov.
Administrátori kanálov majú tiež po novom možnosť meniť novinky v kanáloch až po dobu 30 dní od zverejnenia, na čo budú tieto novinky následne zo serverov zmazané. Používatelia môžu taktiež už novinky z kanálov preposielať do četov alebo skupín, kde spolu so správou bude zaslaný aj odkaz na zdrojový kanál.
Ako sme to už naznačili a ako podrobnejšie informuje portál WABetaInfo, spoločnosť Meta po globálnom spustení kanálov spustila už aj beta testovanie diskusií. Tieto odpovede už zrejme nebudú úplne anonymné, avšak ostatní používatelia by ani pri nich nemali mať plný prístup ku kontaktným údajom (tel. číslu) ostatných diskutujúcich. Je však možné, že v rámci beta testovania sa ešte fungovanie diskusií zmení a diskusie dokonca do aplikácie možno napokon ani nedorazia.