Reklama

Čo prinesie nový iPhone 6 a čo v ňom budeme asi zbytočne hľadať?

Marek Šimunek

S postupne sa blížiacim termínom predstavenia nástupcu iPhonu 5S sa na internete začalo objavovať stále viac „zaručených správ“ a dohadov o tom, ako bude nový iPhone vyzerať a hlavne, aké novinky prinesie. Čo teda môžeme očakávať a čoho sa pravdepodobne vôbec nedočkáme?

Apple iPhone 5S

Apple iPhone 5S

Apple iPhone 5S, ktorý bol predstavený pred 7 mesiacmi v septembri minulého roka bol iba miernou aktualizáciou iPhonu 5. Ak sledujete cyklus predstavovania smartfónov od Apple pravdepodobne už viete, že iPhone, ktorý by mal niesť číselné označenie 6 a mal by byť predstavený v septembri tohto roku prinesie podstatnejšie zmeny, ako len rýchlejší procesor, vylepšený fotoaparát, či snímač odtlačkov prstov. Poďme sa teda ponoriť do sveta špekulácií a zhrnúť si, čoho nového sa v septembri dočkáme.

 

DIZAJN

Nové číselné označenie prináša často aj zmeny v dizajne. Preto je možné predpokladať, že iPhone 6, ak si ho takto môžeme pre potreby tohto článku označiť, ich prinesie. Podľa dohadov je možné očakávať oblejší tvar, ktorý bude kombinovať súčasný iPhone 5S a iPod Touch poslednej generácie. IPhone 6 by mal byť zase o niekoľko milimetrov tenší, pričom jeho hrúbka by sa mala pohybovať medzi šiestimi až siedmimi milimetrami.

DISPLEJ

Pravdepodobne najviac diskutovanou zmenou je uhlopriečka displeja, ktorá by mala v prípade iPhone 6 konečne narásť. Dohady hovoria dokonca o dvoch iPhonoch, pričom jeden by mal disponovať displejom s uhlopriečkou 4,7“ a druhý uhlopriečkou 5,5“. Rozlíšenie ostáva veľkou neznámou. Dočkáme sa konečne aj Full HD iPhonu? Rôzne zdroje hovoria aj o novom ochrannom zafírovom sklíčku, ktoré by malo poskytnúť podstatne vyššiu ochranu ako súčasné sklo Gorilla Glass 3.

Porovnanie veľkostí iPhonu a iPadu

Porovnanie veľkostí displejov iPhonu 6 so súčasnými Apple zariadeniami

FOTOAPARÁT

Podľa dohadov bude aj iPhone 6 disponovať fotoaparátom s rozlíšením 8 Mpx, ako aj v prípade iPhone 5/5S, či iPhonu 4S. Apple však pravdepodobne pridá niekoľko vylepšení, ako boli napríklad väčšie pixely v prípade iPhonu 5S, či objektív s menším clonovým číslom. Medzi rôznymi zdrojmi nájdete aj dohady o optickej stabilizácii.

Apple iPhone 5S

Apple iPhone 5S

PROCESOR

Nový iPhone 6 bude podľa rôznych zdrojov a uniknutých informácii vybavený vynoveným 64-bitovým procesorom, ktorý ponesie označenie Apple A8. Samozrejme ponúkne opätovne niekoľko násobné zvýšenie rýchlosti a výkonu pri hraní graficky stále náročnejších hier.

Senzory

iPhone 6 ponúkne pravdepodobne aj novú várku senzorov, aby mohol udržať krok so stále vybavenejšou konkurenciou s operačným systémom Google Android. Chýbať teda takmer s istotou nebude snímač odtlačkov prstov Apple Touch ID, ktorý priniesol už Apple iPhone 5S. Pribudnú však možno aj iné senzory, ako napríklad senzor tlaku, teploty, či vlhkosti.

Apple Touch ID

Apple Touch ID

IOS 8

Asi najistejšou informáciou je, že nový iPhone príde aj s novou verziou operačného systému Apple iOS 8. Aj napriek tomu, že o novom operačnom systéme veľa známe nie je, nie je možné predpokladať výraznejšie grafické zmeny v novom operačnom systéme, keďže veľká zmena dizajnu iOS už prebehla v súčasnej verzii iOS 7. Apple sa tak bude pravdepodobne sústrediť na vylepšenia systému samotného, prípadne na doplnkové fitness aplikácie.

 

ČO ČAKAŤ NEMÔŽEME?

Nový iPhone určite neprinesie očakávanú integráciu microUSB konektora. Aj napriek tomu, že existuje určité percento majiteľov iPhonov, ktorí by si priali microUSB namiesto používaného Lightning konektora, je veľmi nepravdepodobné, že Apple k tomuto kroku pristúpi.

Rovnako nie je možné očakávať ani integráciu slotu pre microSD karty. Možno sa dočkáme vyššej kapacity nového iPhonu, ale slot pre microSD kartu radšej ani nečakajte.

Nový iPhone 6 pravdepodobne neprinesie ani technológiu NFC, aj keď by si ju mnohí majitelia iPhonu 5/5S želali.

Apple iPhone 6

Možná podoba iPhonu 6?

To, aký nový iPhone 6 v skutočnosti bude a aké novinky prinesie je však ešte stále v úrovni dohadov. Preto si na všetky podrobnosti budeme musieť počkať až do jeho oficiálneho predstavenia. To je možné očakávať podobne ako po predchádzajúce roky v mesiaci september, pričom spustenie predaja nového, prípadne nových iPhonov bude určite ešte pred tohtoročnými Vianocami.

Zdroj a foto: macrumors.com, idownloadblog.com, Apple, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.