Reklama

ČO pod stromček? Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 €

Dominik Fúsek

V tejto časti seriálu ČO pod stromček sa pozrieme na klasické, výkonné, herné, pracovné notebooky a Ultrabooky, pričom budeme vyberať zo strednej triedy – medzi hranicami 600 a 1 000 €.

Pozrite si predchádzajúce časti seriálu ČO pod stromček:

Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Tablet do 400 €, ale aj za 150!

Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Štýlové slúchadlá s cenovkou pod 100€

ASUS

Naozaj bez kompromisov?

Každé zariadenie má určitú typickú cenu, za ktorú dostanete prístroj strednej triedy so všetkými dôležitými modernými funkciami na dobrej úrovni. Oproti tejto cene ušetriť znamená zrieknuť sa niektorej z funkcií alebo ju akceptovať na podstatne nižšej úrovni. Naopak, príplatok vám neprinesie už nič prevratné, iba to isté na vyššej úrovni. Nuž a u notebookov je to práve niekde nad 600 €. Aj táto kategória je však veľmi pestrá. Nájdete tu plnohodnotné Ultrabooky, bežné 15,6“ notebooky s dobrým výkonom a blízko hranice 1 000 € už kraľujú herné alebo pracovné notebooky so skutočne vysokým výkonom. Čo to znamená v jednotlivých parametroch si samozrejme opäť vysvetlíme.

Sony

Veľkosť, hmotnosť, displej, batéria, použitie

V uvažovanej kategórii nájdete prístroje všetkých možných veľkostí. Ak vynecháme tablety, ponuka začína 11,6“ notebookmi/Ultrabookmi, pokračuje väčšími 13,3“ modelmi, 14“ kompromisom, klasickým 15,6“ formátom a končí až veľkými 17,3“ či dokonca 18,4“ mašinami. Poznať potreby obdarovaného je kľúčové – malé 11,6“ notebooky ponúkajú vysokú mobilitu, 13,3“ prakticky to isté s vyššou mierou pohodlia. 14“ a 15,6“ modely sú vhodné pre ľudí, ktorí uprednostnia pohodlie pri práci na úkor ľahkého prenášania a dlhej výdrže batérie. Cieľová skupina 17,3“ notebookov už je pomerne malá – ide totiž viac o prenosný stolný PC ako skutočne mobilný počítač (hoci desktopom sa pohodlím nevyrovnajú). S veľkosťou súvisí aj hmotnosť. Trend Ultrabookov stenčuje a zľahčuje aj klasické notebooky. S použitím špecifických materiálov sú výrobcovia schopní podliezť extrémnu hranicu 1 kg, do 1,5 kg sa dá hovoriť o ľahučkom notebooku. Ale aj dva kilogramy sú ešte v poriadku. Pre mobilitu je životne dôležitá aj výdrž batérie. Ak obdarovaný nehodlá používať počítač na cestách alebo na dlhých prednáškach v škole, ale len na miestach s dostupnou elektrickou zásuvkou, stačia aj 3-4 hodiny. Ak je mobilita žiadaná, berte model s aspoň 6-8 hodinovou teoretickou výdržou (skutočná bude o niečo kratšia, možno ¾ udávanej). Aby sme sa ešte vrátili k displejom, v tejto kategórii si už môžete vyberať z rôznych rozlíšení (najčastejšie je stále 1 366 x 768 px, Full HD je ideál a 1 600 x 900 px rozumná voľba) a v drahších modeloch narazíte aj na lepšiu technológiu IPS. Opäť odporúčame matné alebo aspoň antireflexné displeje, lesklé sú na pracovných počítačoch nepraktické.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – klasické, lacné a herné notebooky
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – Ultrabooky, malé notebooky a netbooky
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – displeje, monitory a zobrazovacie technológie

Samsung

Procesor – Core i5 ako najlepšia voľba

Z hľadiska procesorov v tejto kategórii jednoznačne vládne Intel, AMD žiaľ v súčasnosti veľké úspechy nežne. Väčšinou máte na výber z procesorov Core i3, i5 a i7. Opäť sa miešajú tri generácie – Sandy Bridge (ix-2xxxM alebo ix-2xx7U) sa už radšej vyhnite a oproti Ivy Bridge (rad 3000) preferujte Haswell (rad 4000), ktorý ponúka vyššiu efektivitu, dlhšiu výdrž batérie pri bežnej práci, mierne vyšší výkon procesora a najmä lepšiu integrovanú grafiku. Takisto sa miešajú úspornejšie 15/17 W a výkonnejšie, približne 35 W procesory, pričom začínajú prevládať práve tie úspornejšie. Bežnému človeku stačí Core i3, i-päťky uspokoja už prakticky všetkých a brutálne Core i7-čky, zvlášť tie výkonné štvorjadrové, využijú buď nadšenci, alebo profesionáli s potrebou naozaj vysokého výkonu.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: procesory

Razer

RAM, úložisko, grafická karta

Napriek tomu, že množstvo notebookov tejto kategórie oplýva operačnou pamäťou veľkého objemu, pre bežného používateľa bezvýhradne stačia aj 4 GB. 6 GB alebo 8 GB využijú buď spomínaní profesionáli, alebo hráči – no iba v nových náročných hrách, takže iba v kombinácii s výkonnou grafickou kartou. Pokiaľ chcete rozumne využívať silnejšiu integrovanú grafiku, vyžaduje dvojkanálovú pamäť (2 x 2 GB alebo 2 x 4 GB).

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – RAM

 

S úložiskami je to podstatne veselšie ako v kategórii do 600 €. Požadujte aspoň hybridný disk – kombináciu klasického HDD (500 GB – 1 TB) s SSD vyrovnávacou pamäťou (8 až 32 GB, ideálne aspoň 20), najlepším riešením je však kombinácia dvoch plnohodnotných diskov (HDD a 120 GB SSD), tie sa však zmestia iba do väčších notebookov (od 14“ nahor). Existujú aj notebooky a predovšetkým Ultrabooky, ktoré majú iba 120-256 GB SSD disk, čo je dobrá voľba do pracovného notebooku, kde človek ocení rýchlosť a nepotrebuje veľkú kapacitu.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – SSD a všetko okolo nich
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – HDD a hybridné disky SSHD

Víťazné ťaženie integrovaných grafík pokračuje. Odporúčame ich väčšine používateľov – dokážu bez problémov prehrávať Full HD video a pri dobrej vôli si na nich zahráte aj staršie nenáročné hry. Stačí pokojne aj Intel HD Graphics 4000 v procesoroch Ivy Bridge, 4400-vka v Haswelli je o čosi výkonnejšia. Výnimkou sú opäť hráči alebo profesionáli. Aby však dedikovaná grafika mala zmysel, berte model s pamäťou typu GDDR5 a nie DDR3 (kapacita je takmer irelevantná, aj 1 GB úplne stačí) a čipom minimálne GeForce GT 640M/GT 740M od Nvidie alebo Radeon HD radu 7700 od AMD. Pre hráčov sú určené grafiky GeForce GTX alebo Radeon HD 7800 a vyššie, na tie žiaľ v tejto kategórii tak často nenarazíte. Takže z pohľadu hráča je kompromisný aj takýto notebook. Mimochodom, v Ultrabookoch hovoríme dedikovaným grafikám jednoznačné nie.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – integrované grafiky
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – dedikované grafické karty

Lenovo

Operačný systém, konektory, doplnky

Počítačov bez operačného systému alebo s Linuxom je v tejto kategórii minimum, väčšinou kraľuje Windows 8, resp. Windows 8.1, na ktorý môžete z verzie 8 bezplatne aktualizovať akýkoľvek počítač (aj keď to podľa našich skúseností nemusí byť až také jednoduché, ako sa zdá). Príplatok na edíciu Pro sa oplatí profesionálom, ktorí využijú jej špecifické funkcie. Windows 7 ešte je zriedkavou alternatívou, ale rýchlo mizne aj z posledných modelov. Blízko hranice 1 000 € už ale zoženiete „exotický“ MacBook Air od Applu. V prípade operačného systému Mac platí to isté, čo pre iOS – jeho špecifické vlastnosti budú pre jedného neprekonateľnou prekážkou, pre iného bezprecedentnou výhodou.

Samsung

Ostatné hardvérové záležitosti, totiž konektory alebo prítomnosť optickej mechaniky, sú problémom v tenkých alebo malých notebookoch, teda predovšetkým v Ultrabookoch. Ak zvyknete notebook obkľučovať množstvom USB zariadení alebo pripájate monitor cez iné ako HDMI rozhranie, vyhnite sa potrebe nepraktických redukcií a konektorovú výbavu sledujte. Fanúšikovia kvalitnej reprodukcie hudby či filmov by mali mať na pozore aj kvalitu reproduktorov, v tejto kategórii sa však nachádza množstvo multimediálne nadaných modelov. Niektorých iste poteší kvalitná webkamera, podsvietená klávesnica, čítačka odtlačkov prstov… A napokon tu máme samozrejme vzhľad, ktorý je tiež argumentom pre alebo proti kúpe. No aj v prípade, že nájdete model, ktorý vás uspokojí po všetkých týchto stránkach, vyhľadajte si recenzie. Sú totiž veci (a často dôležité – napríklad hlučnosť alebo dostatočnosť chladenia), ktoré sa ťažko vyčísľujú a bez praktického preskúmania (či prečítania recenzie) ich nie je možné zistiť.

Na záver opäť niekoľko tipov na kúpu. Uvedené modely nájdete vo viacerých konfiguráciách a zvyčajne aj v obdobe od konkurencie, takže ich neberte ako jediné dobré možnosti. Ceny sú orientačné, bežné v spoľahlivých e-shopoch.

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Dostupný 13,3“ Ultrabook s Ivy Bridge Core i7 procesorom a hybridným diskom. Hliníkové telo váži 1,4 kg, inak ale nič prevratné neprináša – za tú cenu je však fajn. Nájdete dokonca ešte lacnejšie varianty.

667, 00 €
Článok

Apple MacBook Air (11“)

Apple MacBook Air

11,6“ „Ultrabook“ od Applu s Haswell Core i5 procesorom, veľmi slušnou integrovanou grafikou, 128 GB SSD a najmä Mac OS. Výrobca sľubuje 9-hodinovú výdrž, avšak cena je, typicky pre Apple, prémiová.

975,00 €
Produktová stránka

ASUS K551LB

ASUS K55

Pre fanúšikov klasických 15,6“ notebookov tu máme dostupnú mašinku s Haswell Core i5-kou, 8 GB RAM, grafikou GeForce GT 740M, 750 GB hybridným diskom a vzhľadom pripomínajúcim Ultrabooky.

697,00 €

Dell Inspiron 14z Ultrabook

Dell Inspiron 14z Ultrabook

Pomerne dostupný Ultrabook klasického vzhľadu a priemernej výbavy (Ivy Bridge Core i5, 6 GB RAM, hybridný disk).

648,00 €HP ENVY 15-j000

HP Envy 15-j000

A teraz z iného súdka. Za čosi vyše 900 € dostanete silnú hernú mašinu so štvorjadrovým Core i7 Haswell, 15,6“ Full HD displejom, 8 GB RAM, 1 TB hybridným diskom a grafikou GeForce GT 750M.

929,00 €
ČlánokLenovo IdeaPad U410

Lenovo IdeaPad U410

Zaujímavý 14“ Ultrabook s Core i7 Ivy Bridge procesorom alebo 1 TB hybridným diskom. Slabá dedikovaná grafika je však prakticky zbytočná, Ultrabook mohol radšej byť ešte o niečo lacnejší.

650,00 €
Článok

Sony VAIO Pro 13

Sony VAIO Pro 13

13,3“ chuťovka s Haswell procesorom, Triluminos IPS Full HD displejom, 128 GB SSD diskom a najmä iba 940-gramovým telom z uhlíkových vlákien! Ale tiež s vysokou cenou.

949,00 €
Článok

Toshiba Satellite U840W

Toshiba Satellite U840W

Ďalšia špecifická záležitosť – 14,4“ Ultrabok s displejom extra širokouhlého formátu 21:9. Ide o dobrú voľbu na sledovanie filmov v tomto pomere alebo na pohodlnú prácu v dvoch (či dokonca viacerých) oknách vedľa seba. Ostatná výbava je vzhľadom na cenu dobrá.

662,00 €
Článok

Foto: Acer, Archív, Apple, ASUS, Dell, HP, Lenovo, Razer, Sony, Toshiba, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.