Reklama

ČO pod stromček? Ultrabooky už sa blížia k 600 €!

Dominik Fúsek

Snáď by väčšina z nás súhlasila s tým, že koncept ultrabooku ako cesta pre mobilné počítače majoritných používateľov je správny. Rovnako by sme sa zrejme zhodli, že súčasné ceny sú pre bežného používateľa absolútne nevhodné. Našťastie technológie idú dopredu, ceny pomaličky nadol a od posledného prehľadu sú ultrabooky zas o čosi lacnejšie. Nie je to ideálne, ale ak je pre vás cena druhoradá (alebo nehrá žiadnu rolu), pokojne môžete niečo takéto podarovať pod stromček. Ktorý to bude, s tým vám samozrejme poradíme.

 

ČO pod stromček? Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!
ČO pod stromček? Televízor do 700 € zvládne aj 3D!
ČO pod stromček? Smartfón do 300 € dostane každého
ČO pod stromček? Zrkadlovka alebo CSC do 1 000 €!
ČO pod stromček? Slúchadlá aj za stovku, aj za tisíce!

ASUS Zenbook UX21

Naozaj ultrabook?

Začneme trochu netradične a skúsime vás od kúpy ultrabooku odhovoriť. Ultrabook je notebook, ktorý vykazuje niekoľko vlastností: väčšinou je malý (najčastejšie 13,3“), má pomerne výkonné, ale úsporné komponenty, dlhšiu výdrž batérie (aspoň 5 hodín), štandardne má rýchly SSD disk (alebo aspoň hybridný), tenké telo, nízku hmotnosť a štýlový vzhľad. Ak práve všetky tieto požiadavky máte, môžete postúpiť na výber modelu. No ak potrebujete (resp. obdarovaná osoba potrebuje) splniť iba niektoré z nich, popozerajte sa po notebookoch, prípadne po inom zariadení, napr. tablete. Prečo? Splniť všetky požiadavky súčasne je pri aktuálnej úrovni technológií pomerne ťažké, teda aj drahé. Ak nepotrebujete všetky vlastnosti, môžete si kúpiť podstatne lacnejší notebook.

Na tomto mieste treba rýchlo dodať, že sa vytvorila široká skupina akýchsi poloultrabookov, ktoré nespĺňajú všetky prísne kritériá na získanie certifikácie Ultrabook. Najčastejšie ide iba o stenčené veľké notebooky, no môžete naraziť aj na malý šikovný notebook, ktorému chýba SSD disk a podobne. Skrátka, čohokoľvek sa zrieknete, získate zaujímavú úsporu. Plnohodnotné ultrabooky potrebujú naozaj len nároční používatelia, ktorí dlho pracujú na cestách a neznášajú kompromisy.

Acer Timeline Ultra M3

Voľba uhlopriečky

Ultrabooky dnes majú displeje veľkosti 11,6“, 13,3“ alebo zriedkavo väčšie, 14“ či 15,6“. Často platí na prvý pohľad nelogické pravidlo, že väčší je lacnejší. Je to tým, že natlačiť komponenty do tenučkého tela nie je ľahké, v 15“ notebooku má výrobca menej práce s návrhom aj výrobou. V ultrabookoch vždy neplatí ani to, že ten s väčším displejom vydrží na batériu kratšie – do veľkého tela sa totiž mohol zmestiť väčší článok. Pri voľbe veľkosti sa teda môžete pokojne riadiť iba tým, čo adresát darčeku preferuje – treba nájsť vhodný kompromis medzi pohodlím veľkého displeja a hmotnosťou. Aj veľké ultrabooky sú však tenké a pomerne ľahké, takže až taký problém to nie je. Náročnejší určite ocenia vyššie rozlíšenie displeja (1 600 x 900 b., resp. 1 920 x 1 080 b.). Po rýchlom vývoji vo svete tabletov sa dá predpokladať, že zjemňovať začnú náhle aj ultrabooky. Aby sa vám teda nestalo, že sa o pol roka budete hanbiť za 1 000-eurový počítač. A pozor na lesklé displeje – z nepochopiteľného dôvodu sú v móde, pritom sú odporným zločinom proti ergonómii používania. Ak môžete, voľte radšej matný alebo aspoň antireflexný.

Intel Ivy Bridge

Výkon – veľa nenavyberáte

V plnohodnotných ultrabookoch sa používajú nízkonapäťové 17 W procesory od Intelu, najčastejšie radu Core i3, i5 a i7 (Pentium a Celeron iba v lacných poloultrabookoch). Aj podtaktované i3-ky stačia na všetko bežné používanie a netreba sa ich báť. Samozrejme náročnejší si môžu priplatiť. Aktuálne môžete naraziť na 32 nm generáciu Sandy Bridge (označenie Intel Core ix-2xx7M) a efektívnejšiu 22 nm Ivy Bridge (Core ix-3xx7U). Druhá spomínaná prinesie vyšší výkon pri rovnakej spotrebe, preto ju odporúčame, pokiaľ nie je cenový rozdiel priepastný. Súčasťou procesorov sú pomerne dobré integrované grafiky, zvlášť tá v Ivy Bridge. Zabudnite však, že by ste na ultrabooku hrali hry – na staré nostalgické by výkon stačil, väčšina ultrabookov je však stavaná na prácu a viac-menej pasívne chladenie. Ak im „vypečiete“ na maximum, poddimenzované chladenie sa bude trápiť a vám príde ľúto vzlykania maličkého ventilátora. Herný ultrabook je zatiaľ zriedkavý jav. Ak by ste mali nutkanie kúpiť ultrabook s dedikovanou grafikou, dobre si to rozmyslite – oproti integrovanej zas o toľko lepšia nebude (to je dané charakteristikou ultrabookov) a určite za ňu budete priplácať.

SSD disk

Operačná pamäť stačí na úrovni 4 GB, viac vzhľadom na ostatné komponenty nie je nutné. Pozor si však dajte na úložisko. Základnou výbavou skutočného ultrabooku je SSD disk, ktorý rapídne zvýši rýchlosť bootovania, otvárania programov a súborov a zníži odozvu systému. Subjektívne je dojem z práce s SSD počítačom taký, že vracať sa na ten s konvenčným hardiskom je utrpenie. Ak môžete (ste ochotní priplatiť a stačí vám kapacita), voľte SSD disk. Keďže sú však drahé, výrobcovia vyvinuli tzv. hybridné disky. Ide o klasické vysokokapacitné pevné disky, ktoré sú doplnené malou SSD časťou (napr. 30 GB), do ktorej sa uložia často používané dáta. Čo je na SSD časti, spustí sa podobne rýchlo ako z plnohodnotného SSD disku, ale čo sa tam nenachádza, spúšťa sa z pomalého pevného disku. Takže reálne je výkon hybridných diskov niekde na polceste medzi HDD a SSD. SSD časť v tomto prípade používateľ nemá vo svojej moci a dáta, ktoré sa tu uložia, volí systém.

Lenovo IdeaPad U310

Batéria, konektory, systém

Človek by čakal, že keď už je v ultrabookoch všetko také moderné a úsporné, vydrží batéria aspoň 10 hodín. Sú aj také modely, no najmä do menších často výrobcovia osadia iba malý článok, aby splnili povinnú dolnú hranicu 5 hodín. To je samozrejme papierová hodnota, reálna je nižšia. Všeobecne sú však na tom ultrabooky omnoho lepšie ako bežné notebooky.

Pozor si dávajte aj na počet a typ konektorov. Na tenký ultrabook sa ich nezmestí toľko ako na klasický notebook. Často dostanete iba dva USB porty, obojsmerný audio jack, jeden obrazový konektor (často málo rozšírený typ) a ostatné, dokonca aj sieťový kábel, pripájate cez redukciu. Ak sú konektory súčasťou špeciálnych požiadaviek, venujte im pozornosť.

ASUS Zenbook UX42

Ultrabooky sú drahé, výrobcovia si preto nedovolia predávať ich bez operačného systému, resp. s Linuxom. Teda všetky modely majú buď Windows 7, alebo novšiu osmičku. Keďže od jej vydania už ubehol mesiac, pomaly dosahuje polovičné obsadenie a onedlho by mala sedmičku úplne vytlačiť. Nuž a ktorú vybrať? V zásade sú rozdiely malé, ale prihovárame sa za novší systém – za rovnakú cenu je o trošku krajší, rýchlejší a najmä sa sympaticky rýchlo spúšťa. Nová ponuka štart je na nedotykových strojoch kontraproduktívna, ale to až tak nevadí.

Fujitsu Lifebook UH572

Aký je stav?

Už od predstavenia prvých ultrabookov bedákame, aké sú strašne drahé, ale že keď zlacnejú, stanú sa masovkami. Trvalo to dlhšie, než sme čakali, ale konečne sa tak začína diať. Najlacnejšie modely už sú len pár eur nad hranicou 600 €, čo už je čiastka akceptovateľná aj pre bežného smrteľníka. Samozrejme najlacnejšie varianty sú plné kompromisov, ale požiadavky na certifikát Ultrabook spĺňajú. Ďalší zlom zrejme nastane po príchode generácie procesorov Intel Haswell na jar 2013 – opäť stúpne výkon, zrýchli grafika a ceny starších generácií (Sandy Bridge a Ivy Bridge) klesnú, takže sa znova znížia ceny najlacnejších ultrabookov. Naozaj úprimne sa na to tešíme 🙂 A teraz už sa pozrime na pár kúskov, ktoré by stáli za kúpu.

Poznámka: ceny ultrabookov sú orientačné, bežné v slovenských spoľahlivých e-shopoch.

Lenovo IdeaPad U310

Lenovo IdeaPad U310

Jeden z najlacnejších ultrabookov stojí približne 650 €. Za túto sumu dostanete 13,3“ displej, tenké telo, procesor Intel Core i3 radu Sandy Bridge, hybridný disk či Windows 8. Batéria vydrží teoreticky 6 hodín. K dispozícií je samozrejme viacero drahších konfigurácií, ako aj 14“ verzia IdeaPad U410.

Druhá generácia ultrabookov Lenovo: Ivy Bridge a cena o 300 € nadol

ASUS S46 (S56)

ASUS S56CM

Čerstvá novinka na trhu ponúkne za približne 680 € procesor Intel Core i5 Ivy Bridge, hybridný 750 GB disk, dedikovanú grafiku Nvidia GeForce GT 635M, na pomery ultrabookov dostatok konektorov a 4-hodinovú batériu. 15,6“ uhlopriečka je pre niekoho výhodou, pre iného nie.

ASUS predstavil 14“ a 15,6“ ultrabooky so zaujímavou cenou

Samsung 530U

Samsung 530U

Model od Samsungu zaujme predovšetkým ľahkým (1,5 kg) a tenkým (14,9 – 17, 6 mm) telom s 13,3“ displejom, ktorý má antireflexnú úpravu. Čo je ešte zaujímavejšie, najlacnejšie varianty začínajú už niekde na 620 €!

Krásne notebooky a ultrabooky od Samsungu

Acer Aspire M5

Acer Aspire M5

Acer ponúkne za 770 € 14“ displej, Core i5, pomerne výkonnú dedikovanú grafiku GeForce GT 640, hybridný disk a až 6 GB RAM. Batéria má vydržať 8 hodín.

Nové ultrabookové „Em päťky“ od Aceru budú už v júni na trhu

HP ENVY Ultrabook

HP Envy Ultrabook

Envy je určený náročnejším používateľom. Má 15,6“ displej, Intel Core i5 Ivy Bridge, 6 GB RAM, hybridný disk a tiež pomerne silným Radeonom HD 7670M. Zo zaujímavostí je tu kvalitné ozvučenie Beats Audio či systém chladenia HP CoolSense. Cena hraničí s 800 €, nájdete však aj lacnejšie verzie bez dedikovanej grafiky.

ASUS Zenbook UX32A

ASUS Zenbook UX32

V kategórií do 1 000 € už sa prakticky len opakujú podobné varianty od rôznych výrobcov, preto sme poskočili až na sumu necelých 1 100 €. A čo za ňu dostanete? Predovšetkým krásny matný 13,3“ displej s Full HD rozlíšením, procesor Intel Core i7, dedikovanú grafiku, hybridný disk a kopec hardvérových aj softvérových riešení od výrobcu.

Ohromujúce Full HD Zenbooky s Ivy Bridge

Apple MacBook Air

MacBook Air

Tesne pod limit 1 200 € sa zmestí de facto prvý ultrabook na svete, 13-palcový MacBook Air od Applu. Má Core i5, plnohodnotný SSD disk (128 GB), integrovanú grafiku a rozlíšenie 1 440 x 400 bodov. Hlavným ťahákom okrem dizajnu a loga Apple bude pre cieľovú skupinu operačný systém Mac OS. Bežný človek však nebude ochotný priplácať.

MacBook Air: nie je to len krásavec z hliníka

Foto: TECHBOX, výrobcovia

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.