Reklama

ČO pod stromček? Ultimátny notebook či Ultrabook

Dominik Fúsek

Z trhu notebookov už sme sa pozreli na dostupné masovky do 600 €, dobre vybavené mašinky do tisícky a teraz pôjdeme ešte vyššie. Zahoďte rozum, pripravte si peňaženku a ideme na to.

Nezabudnite si pozrieť aj:

Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Tablet do 400 €, ale aj za 150!

Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Štýlové slúchadlá s cenovkou pod 100€

Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 €

Android aj iný smartfón alebo phablet do 500 €

Kompaktný systémový fotoaparát do 700 €!

High-end tablety bez obmedzenia ceny

Televízory do 1 000 €, ale aj moderná mašinka za 450

ASUS

Keď cena nehrá rolu

No dobre, kúpa počítača nad 1 000 € nemusí byť vždy šialenosťou. V tomto prípade sa nachádzame vo vyššej triede, ktorá je určená pre dve skupiny zákazníkov. Prvá si takýto prístroj vyberie preto, lebo musí – pretože lacnejšie modely nemajú určitú špecifickú vlastnosť, prípadne ju síce majú, ale na nevyhovujúcej úrovni. V tomto prípade je rozum na mieste, pokiaľ sa teda nemôžete danej požiadavky zrieknuť za žiadnu cenu. Druhou kategóriou sú ľudia, ktorí jednoducho chcú mať to najlepšie, najväčšie, najvýkonnejšie a v najhoršom prípade najdrahšie – aj keď možnosti daného produktu nevyužijú. Veríme, že väčšina z vás bude patriť do prvej kategórie. Faktom však je, že objektívna úžitková hodnota týchto prístrojov stúpa oveľa pomalšie ako cena – inými slovami, pomer cena/výkon sa rýchlo zhoršuje. Za čo teda priplácate? Nad 1 000 € sa nachádza niekoľko skupín notebookov – výkonné Ultrabooky a dotykové notebooky, vybavené pracovné stanice, herné mašiny alebo novinky s úplne jedinečnými inováciami. Opäť sa pozrieme na jednotlivé komponenty a špecifikácie.

MSI GS70

Veľkosť, hmotnosť, displej, batéria, použitie

Aj v tejto kategórii nájdete prístroje všetkých možných veľkostí. Ak vynecháme tablety, ponuka začína 11,6“ Ultrabookmi, pokračuje väčšími 13,3“ modelmi, vybavenými kúskami 15,6“ formátu a končí až veľkými 17,3“ či dokonca 18,4“ mašinami. Poznať potreby obdarovaného je stále kľúčové, na tejto úrovni náročnosti ešte viac – malé 11,6“ Ultrabooky ponúkajú vysokú mobilitu, 13,3“ prakticky to isté s vyššou mierou pohodlia. 14“ a 15,6“ modely sú vhodné pre ľudí, ktorí uprednostnia pohodlie pri práci na úkor ľahkého prenášania a dlhej výdrže batérie. Cieľová skupina horšie mobilných 17,3“ notebookov sú buď profesionáli so špecifickými požiadavkami, alebo hráči na cestách. S veľkosťou súvisí aj hmotnosť. Trend Ultrabookov stenčuje a zľahčuje aj klasické notebooky. S použitím špecifických materiálov sú výrobcovia schopní podliezť extrémnu hranicu 1 kg, do 1,5 kg sa dá hovoriť o ľahučkom notebooku. Ale aj dva kilogramy sú ešte v poriadku. Pre mobilitu je životne dôležitá aj výdrž batérie. Ak obdarovaný nehodlá používať počítač na cestách alebo na dlhých prednáškach v škole, ale len na miestach s dostupnou elektrickou zásuvkou, stačia aj 3-4 hodiny. Ak je mobilita žiadaná, berte model s aspoň 6-8 hodinovou teoretickou výdržou (skutočná bude o niečo kratšia, možno ¾ udávanej). Dlhá výdrž je však tiež jednou z prémiových vlastností drahých Ultrabookov – niekedy sú výrobcovia schopní prekonať aj úctyhodnú hranicu 20 hodín! Aby sme sa ešte vrátili k displejom, v tejto kategórii si už môžete vyberať z rôznych rozlíšení, najčastejšie a podľa nás najvhodnejšie je Full HD, hoci niektorí výrobcovia ponúkajú ešte vyššiu, už ťažko využiteľnú jemnosť. Skôr sa odporúčame zamerať na matný/antireflexný povrch (pokiaľ nie je obdarovaný grafik) a prítomnosť kvalitnejšej technológie IPS.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – klasické, lacné a herné notebooky
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – Ultrabooky, malé notebooky a netbooky
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – displeje, monitory a zobrazovacie technológie

Lenovo

Procesor – len to najlepšie

Z hľadiska procesorov v tejto kategórii jednoznačne vládne Intel, AMD žiaľ nedokáže v high-end segmente ponúknuť alternatívu. Na výber máte z procesorov Core i5 a i7. Miešajú sa generácie Ivy Bridge (rad 3000) a novší Haswell (rad 4000), ktorý ponúka vyššiu efektivitu, dlhšiu výdrž batérie pri bežnej práci, mierne vyšší výkon procesora a najmä lepšiu integrovanú grafiku – preto ho jednoznačne odporúčame (zvlášť keď cenový príplatok nehrá rolu). V Ultrabookoch vládnu úspornejšie 15/17 W varianty, vo výkonných mašinách naopak 35 W či ešte silnejšie procesory, v rade Core i7 sa nachádza aj niekoľko doslova brutálnych štvorjadier. Už Core i5 ťažko využije bežný používateľ, ale kto nakupuje v tomto segmente, musí vedieť, prečo to robí.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: procesory

ASUS

RAM, úložisko, grafická karta

To isté platí o operačných pamätiach, ktoré veľmi často presahujú komfortnú hodnotu 4 GB. Viac využije obdarovaný len v zopár hrách (úzkym hrdlom je prakticky vždy grafika) alebo skôr v špecifickom náročnom softvéri. Kto však chce viac ako 8 GB, už musí poriadne vedieť, prečo to robí. Pokiaľ chcete rozumne využívať silnejšiu integrovanú grafiku, vyžadujte dvojkanálovú pamäť (2 x 2 GB alebo 2 x 4 GB).

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – RAM

 

S úložiskami je to podstatne veselšie ako v kategórii do 600 €. Požadujte aspoň hybridný disk – kombináciu klasického HDD (500 GB – 1 TB) s SSD vyrovnávacou pamäťou (8 až 32 GB, ideálne aspoň 20), najlepším riešením je však kombinácia dvoch plnohodnotných diskov (HDD a 120 GB SSD), tie sa však zmestia iba do väčších notebookov (od 14“ nahor). Vybrané pracovné notebooky a predovšetkým Ultrabooky ktoré majú iba 120-256 GB SSD disk, čo sa hodí, ak človek ocení vysokú rýchlosť a nepotrebuje veľkú kapacitu.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – SSD a všetko okolo nich
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – HDD a hybridné disky SSHD

Zaujímavejšie je to so súbojom integrovaných a dedikovaných grafík. V Ultrabookoch a pracovných počítačoch jednoznačne víťazia integrované, čo je správne – Intel HD Graphics 4000 a čokoľvek vyššie na tieto účely plne vyhovuje. 4400-vka v Haswelli je samozrejme o dosť lepšia. Herný, multimediálny a profesionálny segment sú však oblasti, kde dedikované karty ešte stále majú zmysel. Aby však podávali dôstojný výkon, berte model s pamäťou typu GDDR5 a nie DDR3 (kapacita je takmer irelevantná, aj 1 GB úplne stačí) a čipom minimálne GeForce GT 640M/GT 740M od Nvidie alebo Radeon HD radu 7700 od AMD. Pre hráčov sú určené grafiky GeForce GTX alebo Radeon HD 7800 a vyššie. Výkonnostné odstup každého vyššieho modelu je v tejto triede výrazný, ešte výraznejší je však rozdiel v cene. Keďže hovoríme o kategórii bez horného cenového stropu, patrí sa spomenúť aj profesionálne grafiky radu Nvidia Quadro alebo AMD FirePro, ktoré nájdete v pracovných staniciach za niekoľko tisíc eur. Na hry sú slabšie, ale v spolupráci s špecifickým softvérom ukážu svoju hrubú silu. V tomto prípade sa však s obdarovaným radšej poraďte.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – integrované grafiky
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – dedikované grafické karty

Samsung

Operačný systém, konektory, doplnky a najnovšie vychytávky

Z hľadiska operačných systémov kraľuje Windows 8, resp. Windows 8.1, na ktorý môžete z verzie 8 bezplatne aktualizovať akýkoľvek počítač (aj keď to podľa našich skúseností nemusí byť až také jednoduché, ako sa zdá). Príplatok na edíciu Pro sa oplatí profesionálom, ktorí využijú jej špecifické funkcie. Windows 7 ešte je zriedkavou alternatívou, ale rýchlo mizne aj z posledných modelov. Nad hranicou 1 000 € už sú doma aj MacBooky od Applu s „exotickým“ Mac OS. Preň platí to isté, čo pre iOS – jeho špecifické vlastnosti budú pre jedného neprekonateľnou prekážkou, pre iného bezprecedentnou výhodou. Applu však nemožno uprieť práve tú iracionálnu módnosť, štýlovosť a exkluzivitu, ktorú niektorí zákazníci vyhľadávajú.

HP

Ostatné hardvérové záležitosti, totiž konektory alebo prítomnosť optickej mechaniky, sú problémom v tenkých alebo malých notebookoch, teda predovšetkým v Ultrabookoch. Ak zvyknete notebook obkľučovať množstvom USB zariadení alebo pripájate monitor cez iné ako HDMI rozhranie, vyhnite sa potrebe nepraktických redukcií a konektorovú výbavu sledujte. Fanúšikovia kvalitnej reprodukcie hudby či filmov by mali mať na pozore aj kvalitu reproduktorov, v tejto kategórii sa však nachádza množstvo multimediálne nadaných modelov. Niektorých iste poteší kvalitná webkamera, podsvietená klávesnica, čítačka odtlačkov prstov, herná sieťová karta s minimalizovanu latenciou či také vychytávky ako bezdotykové ovládanie gestami. A napokon tu máme samozrejme vzhľad, ktorý je tiež argumentom pre alebo proti kúpe. No aj v prípade, že nájdete model, ktorý vás uspokojí po všetkých týchto stránkach, vyhľadajte si recenzie. Sú totiž veci (a často dôležité – napríklad hlučnosť alebo dostatočnosť chladenia), ktoré sa ťažko vyčísľujú a bez praktického preskúmania (či prečítania recenzie) ich nie je možné zistiť.

Na záver opäť niekoľko tipov na kúpu. Snažili sme sa vybrať mix Ultrabookov a herných notebookov. A hoci sme váhali, nakoniec sme sa rozhodli nezahŕňať do výberu šialene drahé modely za 3 000 €. Snáď uznáte, že to vôbec nie je nutné – aj tieto sú doslova ohromné. Uvedené ceny sú orientačné, bežné v tuzemských e-shopoch.

Acer Aspire V3-772G

Acer Aspire V3-772G

17,3“ Full HD herná mašina s brutálnym štvorjadrom Core i7 Haswell, 8 GB RAM, hernou grafikou Nvidia GeForce GTX 760M a dvomi diskami – rýchlym 120 GB SSD-čkom a veľkým 1 TB HDD.

1 150,00 €
Článok

Apple MacBook Pro Retina 13“

Apple MacBook Pro Retina 13

13,3“ displej nesie extrémne rozlíšenie až 2 560 x 1 600 pixlov, v útrobách sa skrýva Haswell-ová Core i5-ka s výkonnou integrovanou grafikou Intel Iris Graphics, 8 GB RAM, 256 GB SSD a batéria s výdržou 9 hodín. A samozrejme Mac OS.

1 425,00 €
Článok

ASUS Zenbook Prime UX31A

ASUS Zenbook Prime UX31A

Vybavený Ultrabook, ktorý sa ešte dá nazvať rozumnou kúpou – má 13,3“ Full HD matný IPS displej, 17 W Ivy Bridge Core i7, 4 GB RAM, 128 GB SSD či 7-hodinovú výdrž. Pozor však na konektorovú výbavu.

1 040,00 €
Článok

Dell XPS Duo 12

Dell XPS Duo 12

Dell má 12,5“ Full HD displej s otočnou konštrukciou, ktorá ho zmení na veľký tablet, hoci trochu hrubší. Okrem toho má 15 W Core i7 Haswell, 8 GB RAM, až 512 GB SSD disk či podsvietenú klávesnicu. Zhotovený je z karbónových vlákien.

1 579,00 €
Článok

HP ENVY 17-j100ec

HP ENVY 17-j100ec

17,3“ (Full HD, antireflexná vrstva) herná mašina so silným štvorjadrom Core i7 Haswell, 8 GB RAM, grafikou GT 750M, ale „iba“ hybridným 1 TB diskom. Jedinečnou vlastnosťou je možnosť bezdotykového ovládania niektorých funkcií gestami.

1 110,00 €
Článok

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Dotykový 13,3“ Ultrabook so zvláštnou otočnou konštrukciou, ktorá podporuje viacero polôh. Zvláštnosťou je aj šialene jemný displej s rozlíšením 3 200 x 1 800 pixlov. Za ešte snáď prijateľnú cenu dostanete Core i5 Haswell, 4 GB RAM, 128 GB SSD a 9-hodinovú výdrž.

1 099,00 €
Článok

MSI GX60 3BE-251CZ

MSI GX60 3BE-251CZ

15,6“ (Full HD, antireflexná vrstva) herná mašina s tým najlepším, čo AMD dokáže ponúknuť – solídny štvorjadrový procesor a top-end mobilná grafika Radeon HD 8970M. Nechýba dvojica diskov vrátane SSD, herná sieťová karta, Blu-ray mechanika či 9-článková batéria.

1 110,00 €
Produktová stránka

Sony VAIO Pro 13

Sony VAIO Pro 13

Ultramobilná lahôdka s 13,3“ Full HD IPS displejom, Core i5 Haswell, 128 GB SSD a 8 hodinovou výdržou, no najmä hmotnosťou iba 940 gramov! Mimochodom, dotykovú verziu nekupujte.

1 099,00 €
Článok

Foto: Archív, Acer, Apple, ASUS, Dell, HP, Lenovo, MSI, Sony, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.