Reklama

ČO pod stromček? Príjemný notebook zoženiete pod 500 €

Dominik Fúsek

Po kompaktných fotoaparátoch, lacných smartfónoch a rozumných tabletoch pokračujeme seriál predvianočných tém poradňou o kúpe notebooku za málo peňazí, ale pokiaľ možno bez kompromisov.

Čo pod stromček? Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci (pred rokom)

ASUS

Optimálna čiastka

Vývoj notebookov v poslednom roku-dvoch nabral zaujímavý smer. Výkon rastie už iba symbolicky, aspoň teda na strane procesora. Výrobcovia skôr dávajú za prioritu znižovanie spotreby. Ďalší trend smeruje k menším notebookom, ktoré určite majú väčší zmysel ako klasické 15,6-palcové, tie na druhej strane ani zďaleka neupadajú, vďaka nižšej cene sa im darí stále dobre. Najmä na menších uhlopriečkach už sa postupne presadzujú hybridné tablety, prípadne dotykové notebooky, aj keď to nemá žiadny racionálny základ a na takýto veľký displej dotyková vrstva nepatrí. O menšiu revolúciu sa postaral aj Microsoft. Vďaka Windows 8.1 with Bing, teda bezplatnej plnohodnotnej licencii OS pre lacnejšie prístroje, zoženiete dobrý notebook so systémom už aj pod 300 €, s väčšími kompromismi sa môžete dostať až k 200 eurám, čo nebolo pred pár rokmi ani predstaviteľné. Občas sa pritrafí aj kancelársky balík Office zdarma, zväčša ročná licencia Office 365. To je však skôr záležitosť tabletov. Keďže počítače s Windows 8.1 with Bing nesmú prekročiť maximálnu cenovú hranicu nastavenú Microsoftom, drahších prístrojov sa táto výhoda netýka.

Acer

500 € je takmer optimálna čiastka pre kúpu notebooku. Rozhodne je to dosť na to, aby ste niekomu zo svojich najbližších kúpili stroj, ktorý nebude robiť problémy, nebude zbytočne zdržovať, ponúkne nejaké tie moderné výhodičky a bude verne slúžiť dostatočne dlhý čas. To tejto kategórie sa zmestí viacero podtried notebookov s rôznym zameraním – lacné 11,6“ modely pre študentov, klasické základné 15,6-palcové, pri hornej hranici už sa dá s prižmúrenými očami hovoriť aj o multimédiách. Poďme si to rozmeniť na drobné.

Dell

Displej a výkon sú len začiatok

Po témach o smartfónoch a tabletoch sa nám ťažko píše o displejoch notebookov, najmä tých lacných, pretože tie sú často jednými z najhorších, na aké sa v tejto dobe dá pozerať. Rozlíšenie 1 366 x 768 pixlov by sme bez mihnutia oka odpustili, na menších uhlopriečkach je to bezproblémová hodnota (aj keď z mobilov a tabletov sme rozmaznaní aj dvojnásobnou jemnosťou), na 15,6 palcov je to málo, ale dá sa s tým žiť. No zobrazovacie technológie notebookov sú často ako predpotoptné, obyčajné IPS je tu dobre zaplatenou nadštandardnou vlastnosťou. Staršie TN panely robia problémy najmä nedostatočnými pozorovacími uhlami, čo je u lacných notebookov stále príliš častý problém. Nepochopiteľne sú ešte stále v móde lesklé displeje, ktoré nemajú na pracovných strojoch čo hľadať. Odporúčame vyhnúť sa im, ak to bude čo len trochu možné. Antireflexné a matné panely sú úplne iná liga. Čitateľnosť displeja je kľúčový parameter, ktorý okrem obrovskej dávky pohodlia zároveň predlžuje výdrž batérie, pretože minimum odrazov znamená potrebu nižšieho jasu. Od veľkosti displeja sa odvíja veľkosť a hmotnosť notebooku, aj keď oba parametre sa kontinuálne zlepšujú vo všetkých triedach. Pre študentov, cestovateľov a vôbec pre každého, kto chce trochu pracovať aj v nie celkom optimálnych podmienkach, je stále lepšou voľbou menší 11,6“ alebo ideálne 13,3“ notebook.

HP

Opis výkonu začnime procesorom. V lacnej triede sa veľmi rýchlo ujali procesory Intel Celeron a Pentium postavené na 22 nm čipoch Intel Atom Bay Trail. Je obdivuhodné, koľko výkonu majú pri spotrebe iba 7,5 W (bežné notebooky mali ešte pred pár rokmi 35 W procesory!), ale treba ich brať v štvorjadrových variantoch, ideálne vyššie taktované Pentiá. Na základné použitie stačia s prehľadom. O niečo vyššie sa začína revír 15 W procesorov Pentium, Core i3 a Core i5, aktuálne prevažne minulej 22 nm generácie Haswell. Tie už ponúknu výkonu viac, od Core i3 začína byť viac než zaujímavá aj integrovaná grafika, no na hry to stále nie je. AMD tiež ponúka predovšetkým úsporné varianty procesorov, aktuálne najmä 28 nm čipy, ktoré síce za Intelom v procesorovej časti mierne zaostávajú, ale ako vždy vedú silnejšími integrovanými grafikami, ktoré už na určité hry budú použiteľné. Odporúčame štvorjadrové procesory AMD s taktom aspoň 1,5 GHz. Operačná pamäť začína na 2 GB, ktoré stačia najmenej náročným, ostatných by v multitaskingu obmedzovali. 4 GB je pohodová hodnota pre väčšinu ľudí, náročnejší už využijú aj 8 GB. Pokiaľ plánuje obdarovaný na ľahké hranie využívať integrovanú grafiku, je potrebné vyberať notebook s dvomi obsadenými pamäťovými slotmi. Na mieste úložiska ešte stále kraľujú klasické pevné disky, okrem bežných pomalých 5 400-otáčkových sa objavili aj rýchlejšie 7 200-otáčkové. Ideálne riešenie v tejto triede je však hybridný disk, celkovým výkonom dokáže pohnúť citeľne. Dedikované grafiky v tejto triede stretnete čoraz menej a menej, na základné hry však postačia.

Lenovo

Aby ste nekupovali mačku vo vreci

Okrem týchto ľahko posúditeľných parametrov majú notebooky ešte niekoľko ďalších, ktoré sa dozviete z recenzií alebo skúseností iných používateľov, v horšom prípade až vlastnou skúsenosťou po kúpe. Žiaľ lacné notebooky zvyčajne technologické médiá vrátane tých našich testujú iba v malej miere, pretože jednak ich je veľmi veľa, jednak sú menej zaujímavé pre vás, čitateľov (o high-end strojoch si väčšina ľudí prečíta aj vtedy, keď nemajú záujem o kúpu) a napokon, len máloktoré sú dostupné u výrobcu na test. Plán B je v tomto prípade risknúť to a využiť 14-dňovú lehotu na bezplatné vrátenie tovaru obchodníkovi pri nákupe cez internet. Lenže… darčeky sa väčšinou kupujú skôr ako 14 dní pred Vianocami a aj keby ste si to nechali na šialený týždeň pred Štedrým dňom (kedy už bývajú problémy s dostupnosťou produktov a ani ceny nie sú najnižšie), stále má obdarovaný na testovanie nanajvýš týždeň. Obchodníci reagujú službou možnosti vrátenia tovaru o dlhší čas, tá je však platená, a to vcelku dosť. Pravdepodobnosť možnosti vyskúšať si notebook na predajni niektorého obchodníka je tiež mizivá. Takže ideálne riešenie nemáme.

Sony

Medzi spomínané skryté parametre patrí najmä tichosť a účinnosť chladenia, ale aj kvalita reproduktorov, pohodlie klávesnice a niektoré ďalšie parametre, ktoré by zvyčajne mali výrobcovia uvádzať, ale niekedy ich radšej zataja. Napríklad pozorovacie uhly displeja. Často zatajujú aj výdrž batérie, v tomto prípade rátajte s hodnotou pod 4 hodiny, ktorá obdarovanému veľa voľnosti nedá. S udávanou výdržou 6-8 hodín (reálna je pri surfovaní na webe a písaní dokumentov s nízkym jasom zvyčajne asi o štvrtinu nižšia) už sa niečo dá robiť. Nižšie opäť uvádzame pár tipov na kúpu s cenami bežnými v spoľahlivých e-shopoch. Paradoxne sme ani jeden z nich nemali v rukách, takže skryté parametre overené nemáme. Mrzí nás to, ale nedokážeme s tým nič urobiť.

Acer Aspire V13

13,3“ notebook s matným HD Ready displejom, slušným 15 W procesorom Intel Core i3 Haswell, 4 GB RAM, použiteľnou integrovanou grafikou Intel HD Graphics 4400 a 500+8 GB hybridným diskom. 7-hodinová výdrž z neho robí vcelku slušného pracanta.

Acer Aspire V13

469,00 €

ASUS X751MA

Pokiaľ niekto túži po obrovskom 17,3“ notebooku, toto je jedna z najlacnejších rozumných volieb, i keď s lesklým displejom. Má štvorjadrový 7,5 W Pentium procesor, 4 GB RAM či 1 TB klasický pevný disk.

ASUS X751LA

Produktová stránka

426,00 €

HP ProBook 455 G2

Zaujímavosť so štvorjadrovým 19 W AMD procesorom s viac než slušnou integrovanou grafikou, antireflexným 15,6“ displejom a 7 200-otáčkovým diskom. Biznismeni ocenia čítačku odtlačkov prstov či klávesnicu odolnú voči poliatiu.

HP ProBook 445 G2

Produktová stránka

442,00 €

Lenovo IdeaPad B5400

15,6“ antireflexný displej, 4 GB RAM a Intel HD Graphics 4600 sú síce v tejto triede iba lepší štandard, no 500+8 GB hybridný disk a plnokrvný 37 W procesor Intel Core i3 Haswell už nie. 8 hodinová výdrž je už úplne výnimočná.

Lenovo IdeaPad B5400

Produktová stránka

447,00 €

Toshiba Satellite C50

Štandardná ponuka od Toshiby zahŕňa 15,6“ lesklý displej, 15 W Core i3-ku, 4 GB RAM a pomalý pevný disk. Poteší aspoň 6-hodinová výdrž.

Toshiba Satellite C50

Produktová stránka

437,00 €

Foto: Archív TECHBOX, výrobcovia (Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, Sony, Toshiba)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.