Reklama

ČO pod stromček? Notebook do 1 500 € ohromí a pomôže s prácou

Dominik Fúsek

Hoci sa dá kúpiť dobrý notebook dnes už aj za 300 € (aj keď výklad slova „dobrý“ by bol v tomto prípade subjektívny), mnohí buď potrebujú, alebo chcú niečo oveľa lepšie. Prijateľný pomer cena/výkon vám dovolí ísť niekam k tisícke, vyššie je to už záležitosť špeciálnych potrieb (hry, profesionálny softvér) alebo v horšom prípade snobizmu. Ak patríte do prvej kategórie, radi vám pomôžeme.

ČO pod stromček? Kompakt do 400 €, ale nájde sa aj lacnejší!

Čo pod stromček? Smartfón do 150 € dokáže divy

ČO pod stromček? Výkonný tablet do 450 €, ale aj za 200
ČO pod stromček? Príjemný notebook zoženiete pod 500 €
Čo pod stromček? Smartfón do 300 € obdarovaného nadchne
ČO pod stromček? Do 1 000 € zoženiete Ultra HD televízor alebo 58“ obra
ČO pod stromček? High-end smartfóny a phablety do 500 €
ČO pod stromček? Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 € (pred rokom)
ČO pod stromček? Ultimátny notebook či Ultrabook (pred rokom)

Lenovo

Dokonale vyvážené alebo špecificky zamerané

Kategória notebookov od 500 do 1 500 € je veľmi pestrá. Najmä v hladine do 1 000 € nájdete všetko možné, najmä najvýhodnejšie notebooky s vyváženými vlastnosťami, dostatkom výkonu, často dobrou výdržou batérie a ešte prijateľnou cenou. Nad 1 000 € už vládnu „extrémisti“, teda notebooky zamerané na určitú vlastnosť, ktorú ponúkajú na špičkovej úrovni čiastočne na úkor ostatných. Predovšetkým tu môžete nájsť výkonné herné notebooky schopné spúšťať najmodernejšie hry, alebo prémiové Ultrabooky zamerané na štýl a mobilitu (často vrátane dlhej výdrže batérie), alebo zopár pracovných kúskov s vysokým výkonom (štandardne s výnimkou grafickej karty) a špecifickými biznis zlepšovákmi. Ako už sme hovorili, zaplatíte za ne poriadnu kôpku peňazí, takže musíte ešte lepšie ako inokedy vedieť, čo obdarovaný chce a čo potrebuje. Niekedy totiž medzi týmito dvoma vecami bývajú obrovské rozdiely.

Apple

2 disky, 2 grafiky, 2 RAM-ky…

Veľkosť displeja je teda jasným rozcestníkom medzi Ultrabookmi a hernými, resp. multimediálnymi notebookmi. Vďaka PPI mánii nie je problém v tejto cene kúpiť model s výborným Full HD rozlíšením, vyššie využijú už skôr grafici alebo vo výnimočných prípadoch (a za podpory obrovského grafického výkonu) hráči, napriek tomu sa objavili už aj prvé Ultra HD notebooky. Dôrazne odporúčame hľadieť na povrch displeja – lesklý významne znepríjemňuje používanie, matný a antireflexný sú iná liga. S výkonom problém určite nebude, rozdiely však sú. Ultrabooky stavajú na nízkonapäťových jednotkách Intelu (15 W alebo ešte menej), na trhu sú už prvé kúsky novej 14 nm generácie Broadwell. V tejto triede odporúčame Intel Core i5 alebo i7, podľa potreby – pre bežného človeka je aj i5-ka nevyužiteľná. Veľké herné notebooky používajú procesory rovnakých radov, ale úplne iné varianty so spotrebou typicky 37-47 W, štvorjadrové Core i7-čky generácie Haswell sú doslova brutálne a dostatočne ich nedokážu zaťažiť ani hry, to skôr strih videa alebo profesionálne využitie.

MSI

Pamäť RAM začína na 4 GB, čo je za tú cenu do budúcna pomerne málo. Odporúčame 8 GB, dvojnásobok využije iba ten, kto vie, čo robí. Úložiská sú pestré, odporúčame minimálne hybridný pevný disk, pre pracantov jednoznačne neporovnateľne rýchlejšie disky SSD (ak vám stačí kapacita). Hráči dilemu medzi kapacitou a výkonom riešiť nemusia, do veľkých notebookov sa zmestia oba disky súčasne, niekedy dokonca aj tri či štyri. Grafická karta je dôležitá najmä pre hráčov. Ak chcete hrať vo Full HD rozlíšení aj moderné hry, odporúčame aspoň GeForce GTX 850M od Nvidie alebo Radeon R9 M265X od AMD. Nehráčom s veľkou rezervou postačia integrované grafiky. Tých bude zrejme zaujímať výdrž batérie, ktorú dokážu Ultrabooky vyhnať nad 10 hodín, naopak herné notebooky zvyknú padať na tri či ešte menej. Do 1 500 € zoženiete aj množstvo Apple MacBookov, takže môže nastať aj dilema s operačným systémom. Apple OS X si zvolia nadšenci tohto výrobcu, fanúšikovia spoľahlivej jednoduchosti a prémiovosti na úkor ceny. Nezabudnime samozrejme na tzv. skryté parametre, ktoré sme spomínali v predchádzajúcom článku. Kvôli cene majú drahšie notebooky menej zákazníckych recenzií, na druhej strane je však oveľa pravdepodobnejšie, že sa dostanú k novinárom a celkovo je teda situácia s recenziami lepšia. Nečakajte však, že stroj za 1 500 € bude úplne dokonalý. Notebooky sú príliš komplexné na to, aby sa výrobcovi s istotou podarilo eliminovať všetky softvérové chybičky a domyslieť všetko úplne dokonale. Kúpou high-end notebooku ideálny stroj nedostanete, akurát výrazne zmenšíte riziko, že niečo bude haprovať, resp. jeho naplnenie oddialite.

Nižšie opäť ponúkame niekoľko notebookov hodných kúpy. Za tieto ceny ich nájdete v spoľahlivých e-shopoch.

Acer Aspire V17 Nitro Black Edition

17,3“ matný Full HD herný notebook má špičkové 47 W štvorjadro Core i7 Haswell, 16 GB RAM, dva veľké disky (256 GB SSD a 2 TB HDD), výkonnú hernú grafiku Nvidia GeForce GTX 860M či podsvietenú klávesnicu. Od herného stroja samozrejme nečakajte výdrž viac než štyri hodiny, skôr tri.

Acer Aspire V17 Nitro

Článok

1 450,00 €

Apple MacBook Pro 13“ Retina (2014)

Vynovený 13“ tenký notebook má dvojjadrovú 28 W Core i5-ku, 4 GB RAM, 256 GB SSD, IPS displej s rozlíšením až 2 560 x 1 600 pixlov, výkonnú integrovanú grafiku Intel Iris Graphics a samozrejme operačný systém od Applu.

Acer Aspire V17 Nitro

Článok

1 370,00 €

ASUS K551LN

Šikovný 15,6“ notebook s antireflexným displejom (žiaľ iba 1 366 x 768 px), nízkonapäťovou Core i5-kou, hybridným diskom (1 TB + 24 GB), použiteľnou grafikou GT 840M a 6-hodinovou výdržou za slušnú cenu.

ASUS K551LN

Produktová stránka

685,00 €

Dell XPS Duo 12

12,5“ Full HD Ultrabook s netradičnou konštrukciou, nízkonapäťovou Core i5-kou, 4 GB RAM, grafikou Intel HD Graphics 4400, 128 GB SSD, karbónovým telom a 8,5-hodinovou výdržou.

Dell XPS Duo 12

Produktová stránka

1 040,00 €

HP EliteBook 650

Biznis notebook štandardnej veľkosti s 15,6“ antireflexným Full HD displejom, plnokrvnou 37 W Core i5-kou, 4 GB RAM, integrovanou grafikou Intel HD Graphics 4600, hybridným diskom (rýchlejší 7 200-otáčkový variant s až 32 GB SSD časťou) a veľmi peknou 10-hodinovou výdržou.

HP EliteBook 650

1 022,00 €

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Dotykový notebook viacrežimovej konštrukcie ponúkne niekoľko špecifických vlastností – 13,3“ IPS displej má rozlíšenie až 3 200 x 1 800 pixlov, procesor pochádza už z novej 14 nm generácie Broadwell (spotreba je len 4,5 W!), RAM má 8 GB, SSD 256 GB, grafikou je Intel HD Graphics 5 300. Výdrž 7 hodín neurazí.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Článok

1 176,00 €

MSI GS70

Brutálna herná mašina ako sa patrí. Základom je 17,3“ Full HD antireflexný displej, štvorjadrová Core i7-čka, 8 GB RAM, vysoko výkonná grafika GTX 870M, dva disky (1 TB rýchly 7 200 ot. HDD + 128 GB SSD), herná sieťová karta s nízkou latenciou a okrem iných herných riešení korunuje celok 4.1-kanálová integrovaná zvuková sústava.

MSI GS70

Článok

1 420,00 €

Foto: Archív TECHBOX, výrobcovia (Acer, Apple, ASUS, Dell, HP, Lenovo, MSI)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.