Reklama

Čo je to Tor a ako tento najbezpečnejší internetový prehliadač používať?

Zdroj | Tor
Michal Biznár
Zdroj | Tor
Zdroj | Tor

V dobe, kedy každý deň píšeme o úniku informácií a ohrození používateľských dát, je dobré používať prehliadač, ktorý bezpečnostné riziká zníži. Vitajte v ďalšej časti seriálu Čo je to, v ktorom si predstavíme Tor.

V skratke…

Tor je bezplatný open-source internetový prehliadač, ktorého pripojenie funguje cez rôzne náhodné servery. Tým sa utají poloha používateľa a tiež činnosť, o ktorej nebudú vedieť prevádzkovatelia siete. Tor označuje skratku pre pôvodný názov programu The Onion Router alebo v preklade – cibuľový router, ktorý bol spustený v roku 2002. Cibula z dôvodu vrstiev, ktorými je chránený aj prehliadač. Ten beží na upravenej verzii internetového prehliadaču Mozilla Firefox.

Používaním Toru je náročnejšie sledovať internetovú aktivitu vrátane návštev konkrétnych stránok či komunikácie. Ako sa hovorí, že internet je slobodné miesto, v prípade používania Toru to skutočne platí, keďže pri jeho používaní nehrozí cielená reklama či rôzne trackery. Každá informácia, ktorá sa posiela cez Tor, sa niekoľkokrát šifruje a dešifruje.

Zdroj | Tor
Pozrite si

Inkognito režim vám nepomôže pri prezeraní stránok s obsahom pre dospelých

Jediným problémom prehliadača sú jeho obmedzenia. Keďže stránky vedia, či Tor používate, môžu blokovať tento prehliadač z ich prezerania. Na Wikipedii napríklad pri úprave článkov musíte mať ako používateľ Toru povolenie. Pri používaní Toru sa tiež pripravte na pomalšiu rýchlosť internetu.

Napriek tomu, že ide o najznámejší bezpečný prehliadač, neznamená to, že neexistuje spôsob, ako používateľa odhaliť. Jeden zo spôsobov je nainštalovaný škodlivý softvér na počítači používateľa, ktorý by dokázal sledovať aktivitu na prehliadači.

Zaujímavosťou prehliadaču Tor je, že na jeho tvorbe sa podieľali experti z výskumnej agentúry amerického ministerstva obrany DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). 80 % jeho financovania pochádza od vlády USA. Tá ho používa na experimentálne účely. Prispieť na projekt však môže každý cez oficiálnu stránku prehliadaču.

Zdroj | Tor
Pozrite si

Bill Gates: Kryptomeny súvisia so zabíjaním ľudí

Problematické je, že tak ako existuje množstvo ľudí, ktorí využívajú Tor na ochranu súkromia či zvýšenie zabezpečenia, iní používatelia ho využívajú na nelegálne aktivity vrátane prístupu k nelegálnemu obsahu a predajcom nelegálneho tovaru. Tor tak umožňuje niektorým jedincom obchádzať zákony spolu so všetkými možnými sledovacími softvérmi.

Tor je v prvom rade určený na zachovanie bezpečnosti a súkromia používateľov. Používajú ho aj veľké mediálne redakcie na ochranu whistleblowerov.

Napriek bezpečnosti môže krajina blokovať vstup cez prehliadač. Pred pár mesiacmi bol napríklad Tor zablokovaný Venezuelou.

Zdroj | Medium
Pozrite si

Vynálezca webu Tim Berners-Lee: Zachráňme internet!

Tor Browser tiež slúži na vstup do tzv. darknetu, čiže akejsi odvrátenej stránky internetu, kde sú dostupné stránky na predaj drog, zbraní či iného nelegálneho obsahu vrátane detskej pornografie či falošných pasov. Taktiež je vhodným nástrojom pre komunikáciu extrémistov či teroristických skupín.

O darknete kolujú rôzne legendy vrátane tej, že sa na tejto temnej stránke internetu dokonca dajú objednávať vraždy či sledovať videá, v ktorých niekoho mučia či znásilňujú. Možno sa pýtate, prečo americká vláda financuje projekt Tor, ktorý umožňuje jednoduchší prístup na darknet.

Odpoveďou nie je žiadna konšpirácia o destabilizácii sveta Západom, ale oveľa jednoduchšie vysvetlenie. Tak ako Tor umožňuje prístup do darknetu, umožňuje používanie aj na zachovanie bezpečnosti. Americká vláda ho financovala aj z toho dôvodu, aby napríklad pracovníci tajných služieb mali vo svete skutočne bezpečnú komunikáciu a aby ich nemohli sledovať na internete.

Zdroj | Engelmann Software

Platí tiež, že Tor sa dá využiť na komunikáciu medzi skupinami, ktoré sú v niektorých štátoch perzekuované. Ako príklad môžeme uviesť LGBTI komunitu, ktorá sa v mnohých štátoch stretáva s vyhrážkami či dokonca v niektorých štátoch s trestom smrti v prípade, že ich odhalia.

Netreba zabúdať na spomínaných novinárov, ktorým hrozí v niektorých krajinách smrť za ich publikačnú činnosť. Množstvo príkladov dokazuje, že tak ako môže Tor slúžiť nie úplne legálnym aktivitám, môže slúžiť aj prospešne pre rôzne ohrozené skupiny. V konečnom dôsledku pomáha aj bežným používateľom si zachovať súkromie.

Zároveň treba dodať, že darknet môžu využívať aj vládne orgány na chytanie zločincov. Stačí, aby si polícia založila falošný internetový obchod, v ktorom bude ponúkať drogy či iné nelegálne služby.

V prípade, že vás tento bezpečný prehliadač zaujal, stiahnuť si ho môžete na oficiálnej stránke projektu Tor. Prehliadač je k dispozícii aj pre systémy Android. V prípade Apple pravdepodobne Tor dostupný nebude kvôli obmedzeniam zo strany Applu, no existuje alternatívna v podobe prehliadača Onion Browser dostupného aj na iPhony.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.