Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to SD karta a ako presne funguje?

Čo je to SD karta a ako presne funguje?
Marek Hudák
Čo je to SD karta a ako presne funguje?

V ďalšom dieli zo série Čo je to sa pozrieme na mnohými denne používanú SD kartu (zn. pamäťová karta). Teda, čo je SD karta?

V skratke

SD je pamäťová karta používaná v prenosných zariadeniach, ako sú napríklad digitálne fotoaparáty, GPS navigácie a mobilné telefóny. Formát SD je najrozšírenejším formátom pamäťových kariet, a je de facto nepísaným štandardom v tejto oblasti.

Čosi z histórie

Štandard bol predstavený v Auguste 1999 na základe spolupráce spoločnosti SanDisk, Panasonic (Matsushita Electric) a Toshiba ako zlepšenie kariet MultiMediaCards (MMC).

Začiatkom roka 2000 trojica spoločností založila SD Asociáciu (SDA), neziskovú organizáciu,  za účelom propagácie a tvorby nových SD štandardov. V súčastnosti má organizácie približne 1 000 členov.

Dnes tvoria základ tieto typy kariet: SD (Secure Digital), CF (Compact Flash) a vďaka rozšírenosti výrobkov Sony aj MS (Memory Stick). Niektoré karty sa stretli s väčším záujmom verejnosti, a tak je dnes nepísaným štandardom karta SD (Secure Digital) so svojimi modifikáciami. Táto karta je súčasťou takmer všetkých elektronických zariadení využívajúcich tieto technológie.

Pozrite si

Čo je v SD karte? Pozrite sa naživo sami

Čo je SD karta

Ide vlastne o malú plastovú „placku“ s rozmermi 32 x 24 x 2,1 mm a hmotnosťou približne 2 gramy, ktorá má v sebe rozmerovo malú NAND flash pamäť.

Spomínaná SD Asociácia upravuje štandardy kariet podľa aktuálnych potrieb trhu. Kedysi stačila pamäťová karta s rýchlosťou zápisu okolo 2 MB/s. Dnes by už ani zďaleka nespĺňala požiadavky súčasných používateľov.

Zdroj | Wikipedia

Za zmienku stojí aj podpora ochrany CPRM (Content Protection for Recordable Media) a známej DRM (Digital Rights Management).

Typy SD kariet

Aktuálne majú SD karty tri označenia, štandardy, pričom ich fyzické parametre sú totožné. Poznáme však aj mnohé ďalšie s rozširujúcimi funkciami a možnosťami.

Pozrite si

Western Digital má prvé SSD pre bežného spotrebiteľa

Zdroj | SD Association

SD (SDSC)

Pôvodný štandard SD, resp. SDSC (Secure Digital Standard Capacity) alebo SD Version 1.0, používa FAT12,16 a 16B súborový systém (v závislosti od veľkosti) a Normal Speed zbernicu s kapacitou rádovo v 10 megabajtoch. Dnes už tieto pamäťové karty bežne nekúpite predovšetkým z dôvodu výrazne obmedzenej kapacity.

Zdroj | SanDisk

SDHC

V roku 2006 vznikol nový štandard SDHC, resp. SD Version 2.0. Ten predstavuje skratku zo Secure Digital High Capacity a označuje karty, ktorých kapacita pamäte je do 32 GB.

Zdroj | Transcend

SDXC

O necelé tri roky prišiel na trh tretí štandard označovaný ako SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) alebo SD Version 3.0, ktorého teoretické maximum je 2 TB dát. Doteraz však takúto kartu nikto nevyrobil. Novinkou je súborový systém exFAT, ktorý nahradil FAT32 z SDHC karty.

Všetky tieto typy boli rozšírené aj o micro verzie (microSD, microSDHC a microSDXC) v rozmeroch 15,0 x 11,0 x 1,0 mm, ktoré nájdete vo svojich smartfónoch.

Určite ste sa stretli aj s jednoduchými plastovými adaptérmi umožňujúcimi použitie microSD karty aj vo fotoaparáte či laptope. Veľkostné verzie mini z trhu už vymizli, je možné ich nájsť hádam ešte u vášnivých zberateľov.

V súčasnosti už menej bežné, no o to viac zaujímavé, sú ostatné typy SD kariet spadajúce pod SD Asociáciu.

SDIO

SDIO karta je rozšírením spomínaného štandardu SD, ktorá poskytuje I/O funkcie (vstupno-výstupné). Tieto rozšírené karty obsahujú okrem iného podporu GPS, kamery, Wi-Fi, FM rádia, Ethernetu, čiarového skeneru a Bluetooth prenosu, no aj mnohých ďalších služieb a technológií.

Zdroj | SD Association

iSDIO

Štandard známy aj ako inteligentné SDIO bol vyvíjaný s cieľom poskytnúť používateľovi ešte širšie spektrum možností a funkcií ako pôvodné SDIO.

Zdroj | SD Association

Hlavnou funckionalitou iSDIO štandardu je možnosť prenosu dát priamo z modulu flash pamäte a funkčného modulu cez ovládač uložený na SD karte bez nutnosti hostiteľa. Štandard sa delí ešte na Wireless LAN SDTransferJet SD.

Zdroj | SD Association

ASSD

Skratka predstavujúca Advanced Security SD (pokročila bezpečnosť štandardu SD) slúži na prácu s chránenými a zároveň dôležitými dátami. ASSD ponúka zabezpečenie prostredníctvom DRM ochrany a taktiež autentifikovaného prístupu.

V súčasnosti ste mohli postrehnúť informácie o smartSD karte, ktorou chce SD Asociácia preraziť nielen vo svete rýchlych mobilných platieb.

Pozrite si

SanDisk 1 TB – rekordná SD karta prichádza

Druhou oblasťou novej technológie by mal byť rozrastajúci sa IoT (internet vecí) prostredníctvom zabezpečeného úložného priestoru a takzvaného ,,tokenu“ (bezpečnostný prvok slúžiaci na autorizáciu).

Prenosové rýchlosti

Prenosová rýchlosť každej pamäťovej karty je vyobrazená na obale každej karty prostredníctvom špecifických symbolov.

UHS

UHS (Ultra High Speed) označuje zbernicu pre SDHC i SDXC karty, ktorá je schopná prenášať dáta rýchlosťou od 50 do 104 MB/s. Tá sa označuje ako UHS-I. Na kartách však môžete nájsť skôr skratku I (rímska jednotka), nie celé označenie UHS-I.

Zdroj | SanDisk

SD VSC

Štandard VSC je rozdelený do 5 stupňov s označeniami V6, V10, V30, V60 a V90. Čísla za písmenom V označujú minimálne prenosové rýchlosti, ktoré karty budú musieť zvládať. Nové sú predovšetkým štandardy V60 a V90, pretože dosahujú omnoho vyššie rýchlosti zápisu dát.

Pozrite si

SD karty budú ešte rýchlejšie, na svete je nový štandard SD VSC

Zdroj | SD Association

UHS Speed Class

UHS Speed Class poznáme iba dve označenia – U1 a U3. U1 pracuje pri minimálnej rýchlosti zápisu 10 MB/s, pri U3 je to 30 MB/s. Na kartách je teda uvedený nápis U1 alebo U3.

Zdroj | SD Association

SD Class

Toto staršie označenie minimálnej rýchlosti zápisu nájdete na kartách aj v súčasnosti. Predovšetkým pri kartách s označením U1 sa uvádza rýchlosť, ktorú dosahuje Class 10.

Zdroj | SD Association

Class rozdeľujeme na 4 skupiny – Class 2, Class 4, Class 6 a Class 10. Čísla v označení hovoria o minimálnej rýchlosti zápisu, teda 2, 4, 6 alebo 10 MB/s.

Označenie x-krát

Ak si ešte spomínate na CD/DVD mechaniky, tak určite vám niečo hovoria čísla 4x, 8x, 16x, 24x a pod. Číslica udávala, akou rýchlosťou dokáže mechanika čítať či zapisovať na CD. 1x = 0,146 MB/s. Na kartách je toto číslo ale väčšie. Ak má karta napríklad označenie 100x, prenáša približne 14,6 MB/s.

Zdroj | Lexar

Označenie App Performance

Organizácia SD Association (SDA) predstavila ešte koncom novembra minulého roka novú špecifikáciu. Pod triedou A1, resp. A1 App Performance budú v predaji len tie karty, ktoré splnia požadované parametre. Vhodné budú práve na mobilné aplikácie, ktoré vyžadujú vysokú rýchlosť IOPS.

Ako kľúčové parametre SDA určila 1 500 IOPS (Input-Output access Per Second) pre čítanie a 500 IOPS pre zápis. Navyše karta musí dosahovať prenosové rýchlosti na úrovni 10 MB/s.

Bližšie informácie o prenosových rýchlostiach a na čo sa daná SD karta hodí najlepšie, nájdete v našom komplexnom tematickom článku: SD karta a jej záhadné popisy, rýchlosti a triedy.

V komentároch uvítame ďalšie tipy na zaujímavú tému a taktiež aj vaše poznatky k problematike.